Her zamanki gibi forumları gezinirken, konudan konuya atlamanın faydasını görüp şöyle bir şey yakaladım. Bu yazı biraz da tartıştığımız ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği konusu gibi bir ima/ayrıntı/işaret içeriyor.

Bazı okuyucular nasıl ‘tatlı’ kelimesinin ölüm ile ilgili bir işaret içeriyor ise “Arbor Gold” şarabının da karşılıklı hilekarlık/yalanlar için bir işaret olduğunu yakalamışlar.

Arbor şarabının kullanıldığı noktalara göz atalım.

 • Vadi’de iken yönetiminden memnun olmayan lordları ikna etmeye çalışan LF, aslında lordları birbirine kırdıracak tuzaklar/oyunlar kurmak için onları bir araya toplamışlardır. Sansa Nestor Royce’a ikram ediyordu. Hatta Arbor Gold italik yazılmıştır. (Daha sonra LF’nin bir sene içerisinde neler olacağını anlattığı sahneyi hatırlayın, Aleyna 1 POV, 4. Kitap.)
 • Tyrion, Yargıç’ın evinde iken bu şarabı içer. (Onunla sohbetlerini hatırlayın; ortada gizlenmiş meseleler ve yalanlar vardı.)
 • Tyrion ve Sansa evlilik gecesinde, Sansa bu şarabı ikram etti. (Herkes evliliğin tamama erdiğini sanmış ise de böyle bir şey olmadı, yani evlilik kağıt üzerinde bir yalan.)
 • Manderly, yaptırdığı (Frey) turtalarını servis ederken Arbor Altını ile yemelerini söylüyordu.
 • Taena, Cersei’ye Arbor Altın’ı sunmuştu ki bu kadının ikili oynadığı kesin.
 • Olenna Tyrell ve Hizadar’ın yalan ve iki yüzlülüğü ile ilgili bir şey var ama Arbor Altın’ı işin içinde mi bilmiyorum, bu kısım yazılmamış ama meseleyi yazmışlar.
 • Dany’e sunulan zehir, Arbor şarabıydı ama Arbor Altın’ı değil, yine de Arbor ile ilgili.
 • Konsey toplantısında Joff’un sağlığı için şerefe kaldırıldığında bu şaraptan içmişlerdi. (Hepimiz küçük konseyimizin Joff’u ne kadar sevdiğini ve değer verdiğini biliyoruz ve elbette her biri Diyar’ı düşünen elemanlar. :smiley: )
 • Veeee en güzeliiii ki bence Aegon meselesine gayet ışık tutan bir şey; Varys, Aegon yerine öldürülen bebeğin babasına Arbor Altın’ı verdiğini iddia etmişti. :wink:
 • Leo Tyrell, Eski Şehir’de; Arbor Altın’ı ile ilgili taleplerde bulunuyor, içiyor vs… Pate ve Alleras ise bu oğlana hiç güvenmiyor.
 • Cersei, Tyrion ve Varys’ın birlikte denize çoktan açıldığını ve bir bardak Arbor Altın’ı paylaştığını söylüyor. (Varys ve Tyrion birlikteliği doğru aslında ama ortada dönen manyak yalanlar ve oyunlar olduğunu unutmayalım.)
 • LF, Sansa’ya “Ona Arbor Altın’ı ve yalanlar vereceğim…” şeklinde bir cümle söylüyor. Ve sonrasında “Arbor Altını ve yalanları kullanarak ortaya çıkan harikaları görüyor musun?” şeklinde bir cümle daha kuruyor.
 • Sansa, “B…ben bilmiyorum lordum…” Arbor Altını ve Yalanlar diye düşündü. “Ben Aleyne, baba. Başka kim olabilirim?”
 • Qyburn, Luceon isminde bir septon adayı hakkında konuşurken(kendisi yozlaşmış, kolay satın alınabilen biri): “Last night he feted thirty of the Most Devout on suckling pig and Arbor gold, and by day he hands out hardbread to the poor to prove his piety.”
 • Cersei ve Taena pijama partisi verirken (:stuck_out_tongue: ) Arbor Altını içiyorlardı sabaha kadar ve birbirlerine hikayeler anlatıyordu.
 • Yargıç’ın mahzeninde sürüsüne bereket Arbor Altın’ı var ve biz bu adamın nasıl biri olduğunu biliyoruz.
 • Dany’e “Draqaz’ı yanınıza alın. Arbor altınının bir fıçı ve bu tatlı kırmızıdan biri.” (şu zehirli çekirge)
 • Ned, Robert’a “Karım benim emrimle Tyrion’u esir aldı.” derken, Robert Arbor’dan bir şarap içiyordu ki bunu bilhassa vurguladı. Bu bilgi yalan, bunu biliyoruz.
 • Maester Cressen, Melisandre’yi zehirlemek için Arbor Red kullandı.

Bundan yola çıkarak seriyi okurken aman dikkat; ortalıkta bir Arbor Gold lafı geçiyor ise ortada bir dümen/yalan vardır. Evet, bazı Arbor şarabı doğrudan GOLD değil RED ama Arbor ile bağı varsa da bu dikkate değer bir ayrıntı. Belki gold ya da red olması ortada dönen dümenle ilgili olabilir. Misal Dany ve Mel zehirlenme teşebbüsünde RED olan kullanıldı, politik oyunlarda GOLD… gibi. :slight_smile: :zipper_mouth_face:

Önemli Cevaplar

 1. Şeride Arbor Altını zengin, oldukça tatlı vr meyveli olarak geçiyor. İçeni sarhoş etmesi zor tek kadeh için geçerli.

  Dorne Kırmızısı ekşi bir şarap ve genelde fazla rağbet görmüyor.

  Sert bira hanlarda karşılaştığımız türden içecek. Ben bu içeceklerin yalan söylemek için kullanıldığını sanmıyorum

 2. İçkilerin mahiyeti ile GRRM’in kullanım alanı arasında bir paralellik aramamak gerekir. Yukarıda gördüğümüz örnekler açıkça Arbor şarabı; bilhassa Gold türünün ortada dönen bir dolap, yalan var ise yazarın kullandığını görüyoruz yoksa özelde karakterler bilinçli bir şekilde kullanmıyor yani. Kaldı ki tesadüflere inanan bir insan da değilim ama inansam bu kadar referansa da tesadüf olamaz diye cevap verirdim, ne de olsa tesadüf rast gele karşına bir iki kere çıkmasıdır süreklilik arz ediyor ise rast gele olamaz.

 3. Farklı yazı karakteri ile yazılmışsa bişey aranmalı altında.

 4. Kimisi öyle kimisi değil ama evet, italik yazan bir kelime üzerinde durulması gerekendir.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

Katılımcılar