Beşinci kitap, Ejderhaların Dansı ile tanıdığımız karakterler arasında Jon. Con.’nın ve Aegon’un yanında seyahat eden Rahibe Lemore de vardı. İlk başta hiç dikkatimizi cezbetmeyen, görünürde sadece Aegon’a İnanç hakkında eğitmek için orada bulunan kişilerden biri sandık ama Tyrion POV’ları ilerledikçe, kadın hakkında dikkat çekici şeyler görmeye ve acaba bu kadının göründüğünden fazlası olup olamayacağını sormaya başladık.

Rahibeyi ilk gördüğümüz an.

Kamaranın kapısından beyaz cübbeli güzel bir rahibe çıktı ve gözlerinin üstüne düşen bir tutam kahverengi saçı kenara itti.

Daha sonra rahibeyi yıkanırken görüyoruz ki bu bize kendisi hakkında birkaç fikir veriyor.

Rahibe güldü ve teknenin pruvasına doğru yürüdü. Her sabah nehirde yıkanmak kadının alışkanlığıydı. “Bu teknenin size ithafen isimlendirilmediği çok açık,” diye seslendi Tyrion, kadın soyunurken.

“Anne ve Baba bizi kendi suretlerinde yarattılar Hugor. Bedenlerimizle övünmeliyiz, zira onlar tanrıların marifeti.”

Lemore göründüğü kadar masum değildi. Karnında hamilelikten kalmış olabilecek çatlaklar vardı.

Öncelikle bir rahibeye göre oldukça cüretkar düşüncelere ve davranışlara sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca Tyrion’un onun hakkındaki şehvani düşüncelerinin de gayet farkında ve ilerleyen sayfalarda cezbedici gülümsemelerle teşvik dahi ettiğini okuyoruz.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı karnındaki doğum çatlakları; en az bir kere doğum yaptığını bize gösteriyor. Devam.

Lemore tekrar güverteye çıktığında, Tyrion kadının göğüslerinin arasından süzülen suların görüntüsünün tadım çıkardı, rahibenin pürüzsüz teni sabah ışığında altın gibi pırıldıyordu. Lemore kırk yaşını geçmişti, güzelden çok etkileyiciydi ama göze hâlâ hoş görünüyordu. Sarhoş olmaktan somaki en iyi ikinci şey şehvetli olmak, diye karar verdi Tyrion. Kendini hâlâ hayattaymış gibi hissetti.

Tyrion’un Lemore konusundaki tespiti.

Rahibe Lemore güldü. Utangaç Bakire ’deki herkes gibi onun da kendi sırları vardı. Teknedekiler rahibeye kucak açmışlardı.

Diğer herkes gibi kendi sırları olan, bir şeyler saklayan ve büyük olasılıkla çakma bir rahibe var karşımızda. Bir rahibe ise rahibelerin ne sırrı olabilir? Değilse de bir kadının ne sırrı olabilir?

Lemore, rahibe elbisesini çıkarmış ve zengin bir tüccarın karısının ya da kızının giyebileceği türden kıyafetler giymişti. Tyrion kadını dikkatlice inceledi. Griffin ve Genç Griffin maviye boyalı saçlarının altındaki gerçeğin kokusunu kolayca almıştı; Yandry ve Ysilla olduklarını iddia ettikleri şeyden daha fazlası değillerdi; Ördek, olduğunu iddia ettiği şeyden bile azdı. Ama Lemore… Bu kadın gerçekte kim ? Neden burada ? Tahminimce altın için değil. Bu prens ona ne ifade ediyor ? Bu kadın gerçek bir rahibe oldu mu hiç ?

Lemore’un kıyafetindeki değişikliği Haldon da fark etmişti. “Bu beklenmedik inanç kaybından ne sonuç çıkarmalıyız? Seni rahibe elbiselerinin içinde görmeyi tercih ederim Lemore.”

“Ben onu çıplak görmeyi tercih ederim,” dedi Tyrion. Lemore, Tyrion’a sitemkâr bir bakış attı. “Çünkü şeytani bir ruhun var. Rahibe elbisesi Batıdiyar diye bağırıyor, üstümüze nahoş bakışlar çekebilir.” Prens Aegon’a döndü. “Gizlenmesi gereken tek kişi sen değilsin.”

Lemore, Batıdiyar’dan geldiğini gizlemek istiyor… Görüyoruz ki “gizlenmesi gereken tek kişi sen değilsin.” diyerek de kendisinin de gizlenmesi gerektiğini ima ettiğini okuyoruz ama neden? Bu kadını arayanlar mı var?

Ve son alıntı Jon Con.’dan… Benim dikkatimi çeken şey kadına hitap ediş şekli.

Yiyecekler ve şarap getirildiğinde, Jon kapıyı sürgüledi, testiyi bir çanağa boşalttı ve elini çanağın içine soktu. Leydi Lemore gri hastalıktan şüphelendiğinde, cücenin tedavisi için sirkeli bezler ve sirke banyosu önermişti.

Jon, kendi iç sesiyle konuşurken rahibeye LEYDİ diye sesleniyor. Rahibelere leydi denmez, onlar aileleri kim olursa olsun rahibe olduklarında tüm unvan ve diğer şeylerden arınırlar; rahipler ve üstatlar gibi. Bu yüzden soy isimleri de yoktur. GRRM bu kısmı yanlış mı yazmış diye düşündüm ister istemez ama öyle bir izlenim edinmediğim için bu kısmı dikkate aldım. Kısacası bu hatun bir rahibe değil besbelli ki ve büyük yahut küçük bir soylu haneden de geliyor olabilir.

Bir de az da olsa şifa işinden anladığına dair bir kanaat geliştirdim, gri hastalık şüphesine karşı nasıl bir müdahalede bulunacağını biliyor, kaç rahibe ya da leydi böyle bir bilgiye sahiptir ki?

Şimdi gelelim bu hatunun kim olabileceği. Şimdi 3 adayımız var. Bana göre ihtimali en düşük olandan en yüksek olana doğru ilerleyeceğiz.

Ashara Dayne

Lemore söz konusu olduğunda Ashara, en popüler adayların başında geliyor ama bana göre en az ihtimal dahilinde olan da o. Neden?

Şimdi bildiğimiz kadarıyla Ashara bir kız çocuğu doğurmuş ve kendini uçurumdan atarak intihar etmiş ama bedeni hiç bulunamamış. Bu yüzden okuyucular olarak yaşama ihtimali üzerinde duruyoruz. Her ne kadar hayatta olması hoşuma gitse de görünürde hayatta olması halinde saklanmasına neden olacak bir durum ortada yok. Bu kadın ne biliyordu ki saklanacak? En fazla Jon’un gerçek kimliğine vakıftır ama onun ne bildiğini kim bilecek? Dahası zaten Kayanyıldız Kalesi Dayne’lerinin hepsi muhtemelen bu bilgiye vakıf, onlar ölü taklidi yapıp saklanmıyorlar.

Bir diğer ihtimali düşüren kısım Ashara’nın görüntüsü… Tyrion’un onu nasıl betimlediğini gördünüz. Öncelikle Ashara’nın eflatun gözleri var, Lemore bu gözleri saklayamaz ve haliyle ender görülen bu gözler ilk dikkat çeken şey olurdu. Diğer yandan siyah uzun saçları var ama Lemore’nin saçları kahverengi.

Diğer yandan Lemore 40 yaşını geçmiş; güzelden çok etkileyici bir kadın olarak tarif ediliyor Tyrion tarafından ama Ashara, dönemin en güzel kadınıdır, güzelden çok etkileyici diye tabir edilecek biri değil. Dahası yaşıyor olsa idi (doğrum tarihi kesin bilinmese de) 30’lu yaşlarında olacaktı.

Tyene Sand’in Annesi

Oberyn Martell’in piçlerinden biri olan Tyene’nin annesinin bir septa, yani rahibe olduğu biliniyor ve çocukken kızına yediden bir şeyler okurmuş. Kadının yaşı, görüntüsü ve şu an nerede olduğuna dair bir bilgimiz yok.

Haliyle ilk aşamada Lemore’nin bu kadın olma olasılığı çok yüksek ihtimal gibi görünüyor, sonuçta bir rahibeymiş ve bir adamla iş pişirdiğine göre de bir rahibenin edep hayasından yoksunmuş.

Yine de Tyene’nin görüntüsü işi bozuyor. Neden? Çünkü Tyene’nin görüntüsü babasına benzemiyor, uzun sarı saçları, beyaz teni ve mavi gözleri var. Oberyn’in, dahası Martell hanesinin, bedensel özellikleri ortada. Bu durumda bizim kızımız görünüş olarak babadan ziyade annesine çekmiş. Oysa Lemore kahverengi saçları olan bir kadın. Yani annesi olma olasılığı düşük. Dahası böyle bir kadın neden kendini gizleme gereği duyar ve neyden kaçar?

Wylla

Geldik bana göre Lemore kim? sorusuna cevap bulmaya. Ben bu kişinin Jon ile ilişkilendirilen Wylla olduğunu düşünüyorum. Unutanlar yahut bilmeyenler için Wylla kimdir, diye hatırlatalım.

Wylla’nın ismi iki yerde geçiyor. İlki Ned ve Robert konuşmasında; Ned, Robert’a Jon’un annesinin isminin Wylla olduğunu söylüyor. İkinci geçtiği yer yine aynı şekilde Jon’un annesi olduğunu söylediği Edric Dayne’den geliyor.

Edric ‘Ned’ Dayne’e göre Wylla, kendisinin doğmasından çok önce Dayne Hanesine yıllarca hizmet eden bir kadındır ve kendisinin de süt annesidir. Dayne’e göre Wylla, Jon’un öz annesidir ve kendisi de Jon ile süt kardeşidir.

Şimdi Jon’un gerçek annesinin Lyanna olduğunu artık hepimiz biliyoruz, bu durumda bu Wylla kim? Bence bu kadın Jon’un da süt annesi ve haliyle Jon hakkında tüm gerçeği biliyor. Nasıl? Kadının Lyanna’nın doğumu sırasında Neşe Kule’sinde bulunması yüksek bir ihtimal. O kulenin Dayne Hanesine ait olduğunu biliyoruz ve Dayne ile Prens’in Lyanna’nın hizmetine Dayne’lerden birkaç kişi getirmiş olması yüksek ihtimal, hele ki hamileliği için.

Kadın belki sadece eşlikçisidir yahut ebe kadın olabilir, bilemiyoruz ama doğum sonrası Ned’in onu da alıp Kışyarı’na götürüp, Jon’a süt anneliği yaptırması ve sonra bir sebeple kadını gönderdiği aşikar. Elbette tüm bunlara Dayne’lerin vakıf olduğu da aşikar. Besbelli ki Wylla doğruca Kayanyıldız’a dönmüş ve ihtimaldir ki ikinci kere doğum yapıp, bu sefer Edric’e süt anne olmuş.

Wylla’nın Jon’un süt annesi olduğu ne malum? diye sorabilirsiniz. O zaman ben de şöyle sorarım; Jon ile hiçbir ilişkisi olmayan bir kadın için Edric neden böyle bir iddia ortaya atsın? Bu iki ismi nasıl yan yana getirsin? Duymuş olmalı. Muhtemeldir ki Edric, ailesinin Jon ile ilgili konuşurlar iken yakaladı ve onlar da Wylla meselesinde Ned gibi aynı yalanı oğlana söylediler. Yoksa Wylla’nın ortalıkta gezip “Ben Jon Snow’un annesiyim.” diye söylemesini bekleyemeyiz.

Lemore’nin tipi ve hal hareketleri de bana biraz Dorne’lu kadınları anımsatıyor. Zaten Wylla’nın Jon’un süt annesi olması durumunda en az iki doğum yapmış bir kadın olduğu ortada, yani hafifmeşrep havası da tipik bir Dorne ahalisine uymakta.

Lemore, sandığım kişi ise Jon’un kimliğine vakıf az sayıda kişiden biri ama soru şu; ne için kaçıyor? Bu bilgiyi saklaması gerekiyor olabilir ama Ashara için sorduğum, bu bilgiyi bildiğini kim ne bilecek ki? sorusu bunun için de geçerli.

Ben hep Ned’in Lyanna hikayesinin kimsenin sorgulamadığını, sorgulasalar bazı konularda bir sürü açık bulup, ciddi sorular soracağını; Varys ve LF gibi adamların bile dikkatini çekmediğini söylemiş, biraz hayıflanmıştım. Acaba sandığım gibi değil mi?

Birileri benim sorduğum soruları sordu da mı Wylla’nın peşine düştüler? Birileri Ned Stark’ın Dorne’dan hem kardeşinin ölüsü hem piç bir bebek ile yanında Dayne Hanesine ait bir süt anne ile gelen Dorne’lu kadın hakkında sorular mı sordu? Lemore bu yüzden mi kaçıyor? Öyle ya, Lord Dayne’ler öldüğüne göre ve kale sadece küçük bir çocuğun eline kaldığına göre Wylla’yı koruyacak kimse yok. Kadının kaçması ihtimal dahilinde.

Jon Con. bu kadın ile nasıl tanıştı bilmiyorum; Varys aracılığı ile mi yoksa Essos’ta kaçtığı sırada mı? Leydi Lemore dediğine göre onun gerçek ismini bilmiyor(ya da yazar, biz bilmeyelim diye Lemore ismini yazdı) ama kadının kendi sırları olduğunun farkında ama oğlanın kimliğini ifşa ettiğine göre ona güveniyor.

Varys aracılığı ile ise o zaman Varys, Jon’u biliyor mu? Bilse sessiz kalır mı? Sanmam. Bu ihtimal haliyle düşük geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Önemli Cevaplar

 1. Gayet güzel bir yazı olmuş , diğer yazılarınız gibi. Tyene in anası konusunda benim de fikirlerim değişti belki saçlarını boyayabilir ama Tyene in gözleri de masmavi güzel diye hatırlıyorum o gözler de dikkat çekerdi. Wylla olabilir ama kaçması gerekmesi ilginç.
  Başka bir konuda ise Jon un balıkçıdan olma meselesi hem Davos un ED kitabında konuştuğu vadi lordu tarafından bahsedildi ve Stannis de 2 kere falan lord Eddard seni balıkçıdan mı peydahladı demişti. (Pek gerekli değildi ama söyleyeyim dedim :smile: )

 2. jsjsjsj
  Jon da biraz 5. Aegon a benzer yanlar var.

  Kendi hanesini kuracak muhtemelen jon

 3. Deli Bakire kendini kulelere kapatan biri değil, babası kapatıyor. Millet kendince kadını görmüş duymuş biliyor. Aksi halde 4. kitabın Şam POV’unda bahisleri geçtiğinde kimse onu görmedi 10 yıldır yahut falanca yıldır, der. Oğlu yönetiyor babası yerine haneyi misal, bahsi geçiyor.

  Kadın hakkında işte en son babası ile kendini kuleye kapattığı ve büyü kitapları okuduğunu biliyoruz. Kadın daha yeni kapamış kendini yani öncesinde değil.

  Farz edelim ki bu kadın, Lemore; neden kaçıp, gizlensin? Jon Con. nasıl güvensin bir Hightower kızına? Hisar’ın Targ düşmanlığı ve bu ailenin de onlara yakınlığı aşikar. Kadın hakkında evli olmadığı Ve en son babasıyla beraber büyü kitaplarına dadandığı dışında bilgi sahibimiz yok, Lemore ile bağ kuracak bir şey de yok. Zaten kadın görülen biri, ışınlanma yeteneği yoksa o olamaz.

  Aile de gizemli değil, sadece sesi soluğu çıkmıyor.

 4. Bence Wylla olması insana bu ne şans dedirtiyor. 2 tane tahtın gizli varisi ile karşılaşması biraz garip hem jon hem aegonla. Ayrıca Aegon’un yanındaki adamların özenle seçildiğini düşünüyorum bir kaçağı yanlarına alacaklarını sanmam özellikle ned ile falan ilişkisi olan birini adla yanlarınıza almazlar

 5. Rhaegar’ın çocuğu yıllarca gizlenecek, saklanacak; ölmesin vs. diye… Wylla da bunun parçası olacak ama millete mi söyleyecek? :smiley: İlk kafadan “Bu oğlan Jon’un abisi, bilmesi gerekir.” diye düşünse de Tyrion POV’unda dikkat edersen Jon Con.'nın nefret dolu bir adam olduğuna dikkat çekmişti, bir şeylere, birilerine kin dolu; eh bu kişilerin kim olduğu bence ortada. Jon’un varlığını Aegon için tehdit dahi bile görebilir bu adam. Forumdan biri yorum yapmıştı, Tyrion’un sevmediği adamı ben de sevmem, kimi sevmedi ise pislik çıktı…

  Lemore, Wylla ise dediğim gibi saklanma sebebi olsa olsa “Jon’un kimliğini gizlenmesi için” kaçmak zorunda kalmasına neden olacak bir olay, diye aklıma geliyor. Başka şeyler varsa da artık ileride ortaya çıkar. Wylla vs. de kimse değilse bu üç kişi arasında, kim çıkacak merak ettim. :smiley:

  Rahip/belere leydi, lord vs. denmez. Kardeş yahut sıfatlarıyla, isimleriyle hitap edilir. Lancel’i unutma her şeyinden vazgeçti rahip bile değil teknik olarak, keşiş gibi bir şey oldu sade ama o bile vazgeçmek zorunda kaldı.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

32 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar