Herkese merhaba! Ne zaman bir başlık açsam, selam vermeyi unutup direkt konuya dalıyorum, bu sefer unutmayayım dedim.

Biliyorsunuz, Dany’nin dizide ve kitapta Ölümsüzler Evinde gördükleri birbirinden çok farklı, ama ortak nokta şu ki, ikisi de içinde bulundukları kurguda çok önemli mesajlar taşıyorlar.

Forumda Dany’nin kitapta gördüklerine ilişkin birkaç başlık var ama dizide gördükleri için pek bir başlık açılmamış, veya ben o kadar arayışa rağmen sadece bir tane bulabildim (ki oraya yazmak yerine yeni bir başlik açmak daha uygun).

Hazır bu konuda yeni bir yorumlama bulmuş ve geliştirmişken (daha çok 3.görü için), bir başlık açayım dedim.

Sunacağım yorumlama ile ilgili düşüncelerinizi çok merak ediyorum, dürüst olmak gerekirse, kusursuza yakın bir yorumlama olduğunu da düşünüyorum. Mütevazı olamayacağım bu konuda :grin:. Beni bilenler biliyor zaten, nadiren başlık açarım, gerçekten emin olmadığım, inanmadığım bir konu için başlık açmam genelde. Bu yorumlamaya çok güveniyorum yani, ama sizlerin de farklı yorumlamalarınız varsa bu başlık altında paylaşın, hep beraber değerlendirelim. Benim yorumlamamdan ve sizlerin buna ilişkin görüşlerinizden ibaret olmasın.

Konuyu üç kısımda/aşamada değerlendireceğim ben çünkü bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece Dany’nin gördüklerini yorumlamak yeterli gelmiyor bana esas amacım bu olsa bile; aynı zamanda Dany’nin ve elbette büyücülerin de durumlarını değerlendirmek gerektiğine inanıyorum, böylesi daha uygun geliyor, anlam içinde anlam var çünkü.

Başlayalım!


1. Durum değerlendirmesi. Büyücülerin amacı neydi?

Büyücüler ejderhaları kaçırdıktan ve bunu itiraf ettikten sonra, Dany ejderhalarını geri almak için Ölümsüzler Evine gitti. Zaten büyücülerin ilk amacı da Dany’yi oraya çekmekti.

Peki neden? Esas amaç neydi?
Bunun cevabını, büyücüden dinleyelim :

“Ejderhaların doğduğunda, sihrimiz de yeniden doğdu. Onların varlığı ile gücümüz zirvesinde. Onlar da senin varlığın ile güçlerinin zirvesindeler. Onlarla olacaksın… Kışları, yazları, sonra tekrar kışları. Binlerce mevsim boyunca onlarla olacaksın, zamanın sonuna gelene kadar. Biz de seninle birlikte olacağız. Evine hoşgeldin Daenerys Fırtınadadoğan.”

Bu aynı zamanda bize ikinci kısmın sorusunun cevabını veriyor kısmen.


2. Dany neden o görüleri gördü?

Dany’nin hayatta en çok özlem duyduğu, arzuladığı iki şey var : Aile ve ev, yani 7 Krallık.
Bu yüzden büyücüler ona önce Kızıl Kale’deki Taht Odasını, ardından ise Drogo ve Rhaego’yu gösteriyorlar.

Ev ve aile. Bunlar Dany’nin özlem duyduğu ve arzuladığı şeyler olsa da, Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) ve söz konusu bölümün (2×10) yönetmeninin de söylediği gibi, o an aslında kaçınması gereken şeylerdir. Çünkü bunlar onu Ölümsüzler Evinde tutmak, gerçeklikten koparmak için birer tuzaktır. Ve Dany de bu tuzaklara düşmek yerine, ejderhalarının sesini takip ederek, bu en çok arzuladığı iki şeyin yansımalarını geride bırakıyor.

Işte bu noktada bu çok önemli, yukarıda anlam içinde anlam olduğunu söylerken, tam da bundan bahsediyordum. Bu anlamları iyi ayırt etmek, birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Örnek vereyim! Dany görülerde bir şeye sırtını dönüp gidiyorsa (ki yapıyor), bu o şeyden vazgeçeceği veya onu elde edemeyeceği anlamından ziyade, daha çok Ölümsüzler Evinde o şeyin yansımasına kapılmadığı anlamına geliyor.
Veya bir örnek daha, daha detaylı… Dany’nin duyduğu ejderha sesi Ölümsüzler evinde gerçek ejderha sesiyken, görünün verdiği gelecek mesajında bir yere ve çok başka bir anlama sahip olabiliyor, ama bir ortak nokta da var, bu ikisi Dany’nin bir şeyleri geride bırakmasına sebep oluyor. Fakat bu ortak noktanın içinde de anlam ayrımı var; geride bırakmak, Ölümsüzler Evinde kapılmamak, vazgeçmek anlamına geliyorken, gelecekte bu aslında bir kenara bırakmak, bir süreliğine ikinci plana atmak anlamına geliyor, bir vazgeçiş, bir kaybediş değil.

Olayın işte böyle bir arka tarafı da var, o yüzden tıpkı Dany gibi, bizim de bunu ayırt etmemiz gerekiyor. Gelecekle ilgili verilen mesajlar var aynı zamanda tabi ki ama Dany’nin o an içinde bulunduğu durumun sebep olduğu hamleler, kararlar da var. Bunlar birbirine girmiş durumda, o yüzden gerçekten neyin ne oluğunu çok iyi incelemek lazım bu sahneleri izlerken.


3. Dany’nin gördüklerinin anlamı, taşıdıkları mesaj nedir?

Bu görülerle ilgili çeşitli yorumlamalar var, bazıları iyimser, bazıları ise tam tersi. Ben genel olarak, özellikle son görü için, iyimser bir yorumlama sunacağım. Tabi şunu da belirtmek isterim ki, ortaya iyi/hoş bir anlam çıksın diye de uğraşmadım, yukarıda da belirttiğim gibi, bu gerçekten neredeyse kusursuz, yani eksik, olmamış bir yanı olmayan bir yorumlama bana göre.

Başlamadan evvel, ek olarak şunu da belirtmek isterim; 7.sezonun elbette bu yorumlama üzerinde çok etkisi var. Hatta tamamen olmasa da, 7.sezon bize Dany’nin 2.sezonun sonunda gördüğü bu görülerin, özellikle ilkinin, anlamını verdi, olay yaşandı. O yüzden benim yapacağım bir yorumlama olduğu kadar, tespittir de.

1.Görü :

Dany kendini 7 Krallıkta, Kızıl Kale’nin taht odasında buluyor. Hayatta en çok istediği şeylerden biri, bundan yukarıda bahsettik. Şimdi sahneye detaylıca bakalım ve verilen mesaj neymiş, onu inceleyelim.

Dany Kızıl Kale’ye, Taht Odasına geliyor ama kale kısmen yıkılmış halde ve kar yağıyor. Dany tahtın yanına gidiyor, tam dokunacağı sırada ejderha sesi duyup vazgeçiyor ve sesi takip ediyor. Ve sonrasında kendini Sur’un Ötesinde buluyor.

Ne demiştik? Anlam içinde anlam. Ölümsüzler evinde Tahta dokunmaktan vazgeçiyor, peki gerçekte de öyle mi? Bu bir vazgeçiş mi? Hatta bir kaybediş mi? Hayır, en azından şu noktada değil, ve bizi ilgilendiren de bu.

Bu görünün gerçekleştiği, anlam kazandığı 7.sezonu hatırlayalım…
Özellikle ikinci Ateş Tarlası diyebileceğimiz, sezonun 4.bölümünde geçen olayın ardından, Dany Taht’ı almaya çok yakındı. Sanırım hiçbirimiz Cersei’nin o noktada daha fazla direnebileceğini söyleyemeyiz.

Ama ne oldu? Kuzeydeki Akgezen tehlikesinden dolayı, Dany Taht hedefini bir kenara bırakıp Kuzey’in yolunu tuttu. Yani bu, hepinizin anlayacağı gibi, görüde Taht’a dokunacakken bunu yapmayıp, ejderha sesini takip edip kendini Sur’da, Sur’un Ötesinde bulmasının gerçekteki karşılığı.

Ejderha sesi üzerinde de duralım tam bu noktada. Görüde, Ölümsüzler Evinde bu ses gerçekten bir ejderha sesiydi, ama gerçekte Dany’nin Taht hedefini bir kenara bırakmasına ve Kuzey’deki Akgezen tehlikesine yoğunlaşmasına sebep olan, onu bu tehlike konusunda uyaran Jon’un sesidir.
Biliyorsunuz, Jon esasında bir Targaryen, ve Targaryenler “ejderhadır”. Bu yüzden ejderha sesi = Jon’un sesi, onun yardım çağrısı, uyarısı.

Son olarak kaleye ve kar yağışına yoğunlaşalım.
Kimileri “Ama görüde Kızıl Kale kısmen yıkılmış haldeydi, ve kış gelmişti; dizide öyle bir durum olmadı” diyebilir. Evet, ama görüler birebir gerçeği yansıtmaz zaten. Görülerde sembolizm olur, veya burada olduğu gibi, bazı durumların vurgusu yapılır.

Görüde Kızıl Kale’nin kısmen yıkılmış ve kışın gelmiş olması, Dany’nin Taht hedefini neden bir kenara bırakcağının vurgusudur. Nedir bu? Akgezenler. Onlarla birlikte gelecek kış. Onlara karşı yapılacak savaş.

Yani görü bize yıkık bir kale ve kar göstererek Akgezenleri ve onlara karşı yapılacak savaşı işaret ediyor, ve “İşte Dany bu yüzden Taht hedefini bir kenara bırakacak, Akgezen tehlikesine yoğunlaşacak” diyor.

Bu tabi ki, genel olarak, 7 Krallığı bekleyen tehlikenin de yansıması, vurgusudur. Hatta Kızıl Kale’nin kısmen yıkılmış olması da ayrıca, aynı zamanda, Cersei-Dany savaşının mesajıdır. Yani özetle birebir yansıma değil, durum ve durumları işaret eden detaylardır bunlar.


2.Görü :

Aslında bu önceki ve bundan sonraki görü ile bağlantılı, özellikle de sonraki görüyle, yani tek başına bir görü olarak bile kabul edemeyiz belki ama ben üzerinde durmak istiyorum, önemli noktalar, vurgular var.

Dany ilk görünün sonunda duyduğu ejderha sesini takip ettikten sonra, kendini Sur’un Ötesinde buluyor. Ama sadece bu değil, kendini bir kar fırtınasının, sisin içinde de buluyor aynı zamanda.

Burada tabi ki yine Akgezenler vurgusu yapılmış bir kez daha Sur’un Ötesi ile, ama gerçekte Dany basitçe Kuzey’e gidiyor ve Akgezenlere karşı yapılacak savaş da Sur’un Ötesinde değil, güneyinde gerçekleşecek. Ki Sur yıkıldı zaten ve Akgezenler insanların yaşadığı tarafa geçti.

Bu vurgu ve Dany’nin izleyeceği yolun göstergesi dışında, bir mesaj da var.

Ne demiştik? Dany kendini bir kar fırtınasının, sisin ortasında buluyor. Bu tabi ki Akgezenleri işaret ediyor ama sadece bu değil; daha detaylı baktığımızda bunun Akgezenler tehlikesinin yaklaştığını değil, artık resmen geldiğini, savaşın başladığını işaret ettiği sonucuna ulaşıyoruz. Biliyorsunuz, onlar geldiğinde, gerçekten geldiklerinde böyle bir hava oluyor. Kar fırtınası, sis…

Hatırlayın, bir önceki görüde Kızıl Kale’de kar yağıyordu, fırtına ve sis yoktu. Çünkü o noktada Akgezenler sadece yaklaşan bir tehlikeydi. İkinci görünün gerçekte ait olduğu zaman ise, artık Akgezenler tehlikesinin gerçekten geldiği bir dönem ve bu daha gerçekleşmedi tabi, son sezonda izleyeceğiz.

Ama tüm bunları aklınızda tutun, son görünün yorumlamasında önemli bir yeri var bunların. Zaten aslında bu kısmı yazmamın sebebi, son görü ile ilgili yorumlamanın ön hazırlığını yapmaktı.


3.Görü :

Birbirinden farklı yorumlamalara sahip olan görü… O görü! :smile:
Bugüne kadar bunu çok büyüttüğümüzü düşünüyorum, bu konuya daha sonra değinirim.

Daenerys hemen yukarıda bahsettiğim o kar fırtınasının, sisin, soğuğun ortasında bir çadır görüyor. O hava şartlarında sapasağlam duran bir sığınak gibi. Dany çadıra gidiyor ve içeri girdiğinde bambaşka bir ortamda buluyor kendini. Aydınlık, sıcak, huzurlu. Ve Drogo ile oğlu Rhaego’yu görüyor.

Şuraya bir not düşeyim : Tüm bunlar Dany’nin hayatta en çok istediği, özlem ve ihtiyaç duyduğu şeyi simgeliyor özetle. Yani aile, yuva.

Devamında Dany ve Drogo kısaca konuşuyorlar, Dany oğlunu seviyor… Ve sonrasında Mirri’nin sözlerinin bir kısmını (“Güneş Batı’dan doğup, Doğu’dan batana kadar. Nehirler kuruyana, dağlar rüzgarda yaprak gibi savrulana kadar.”) tekrar edip çadırdan çıkıyor.

7.sezonda Dany ve Jon birbirlerine aşık oldular biliyorsunuz, ve bir çocukları olacağının mesajı da verildi, hatta gözümüze sokuldu. Ve hatta tüm bu çocuk konusunda Mirri’den de bahsedildi son bölümde, Dany ve Jon’un Ejderha Çukurunda yaptıkları konuşma esnasında. Yani diyeceğim o ki, Dany’nin görüde Mirri’nin sözlerinin bir kısmını tekrar etmesi de bu noktada, bu yorumlada ayrı bir anlam kazanıyor. Tüm bunları belirtmiş olayım öncelikle.

Dany şimdi, Jon ile birlikte Akgezenlerle savaşmaya gidiyor. Yani kendini çok yakın zamanda benzersiz bir soğuğun, bir kar fırtınasının, sisin ortasında bulacak, tıpkı ikinci görüde olduğu gibi.

Ama sadece bu mu? Dany’nin kendisi ne durumda olacak? Neler hissedecek bu süreçte?
Endişe, hatta korku, her anlamda, her çeşitte. Çok zor, belirsiz ve tehlikeli zamanlar yaşayacaklar. Dany, ve tabi Jon da lider, önemli figür olarak daha fazla stres altında olacaklar, her zaman güçlü durmak ve görünmek gibi bir mecburiyetleri olacak.

Ama tüm bu zorlu sürecin içinde, Dany’nin mutlu, huzurlu, güvende hissettiği, tüm o kaostan, sorumluluktan, sorunlardan biraz olsun sıyrılacağı anlar olacak… Sevdiği adamın, yani Jon’un yanında olduğu anlar. Başbaşa, bir odada oldukları anlar.

O kar fırtınasının ortasında sapasağlam duran, içi sıcak, sessiz, huzurlu ve güvenli olan o çadırın içinde olmak gibi. İçinde bir aile olan çadır.
Ki zaten büyük ihtimalle hamile olduğunu da o süreçte öğrenecek.

Kuzeyde, hayatta en çok istediği şeye kavuşacak Dany. Bir aileye (ki buna birde Jon’un aslında bir Targaryen olduğunu eklerseniz, çok daha anlamlı oluyor).
Ve Akgezenlerin sebep olduğu her şeyin (durum ve duygu) ortasında, biraz olsun kendini mutlu, güvende, sıcakta hissettiği anlar olacak Jon ve karnındaki bebek sayesinde. Sadece onlara özel anlar.

Yani özetle :
Kar fırtnası = Akgezenler savaşı. Zorlu süreç.
Çadır = Yuva, aile. Savaşın, zorlukların ortasında bir sığınak.
Drogo = Jon (Simgesel). Aşk.
Rhaego = Jon’dan olacak bebek (Simgesel). Hamilelik.

Cidden, sizce bu yorumlamanın eksik, olmamış, uymayan bir tarafı var mı?

Bu 3.görüden çoğunlukla Dany’nin sonuna ilişkin çıkarımlar yapıldı, hatta direkt ölümünün işareti dendi. Biraz yukarıda bugüne kadar bunu çok büyüttüğümüzü düşündüğümü söyledim ya? İşte bunu kastediyordum.

Bu son görü Dany’nin sonunu işaret etmiyordu aslında, hemen üstteki yazdığım şeyleri işaret ediyordu sadece. Ki onlar da çok önemli ve çok anlamlı, ve 7.sezonu izlemeden asla tahmin edemeyeceğimiz şeylerdi.

Diyeceğim o ki, bu görü bize aslında Dany’nin sonunu göstermiyor. Hikayenin sonuna yaklaşıldığında, içinde bulunacağı durumları işaret ediyor. “Dany kendini nerede bulacak? Neyin içinde bulacak? Ne hissedecek?..”. İşte bunları. 7.sezonu izlemeden, Jon ve Dany’nin birbirlerine aşık olacağını bilmeden asla yapamayacağımız çıkarımlar, ve tabi bu yüzden, bunun yerine, özellikle de Drogo ve Rhaego’dan dolayı, Dany’nin ölümü gibi çıkarımlar yaptık mesela.

Peki tüm bunlar Dany’nin ölmeyeceği anlamına mı geliyor? Hayır, Dany’nin hala ölme ihtimali var. Ama ölecekse de, bu görüde buna dair bir şey yok.
Zaten ben senarist olsam, Dany gibi önemli bir karakterin ölümünün işaretini bu şekilde, insanların kolaylıkla “Dany ölecek, bunu gösteriyor bu” demesine sebep olacak bir görü ile vermem. Ama öyle düşünmelerine sebep olacak şekilde yazmak da hoşuma gider… :wink:


Ve yazının sonuna geldik!
Okuyanlara teşekkürler, okumayanların ise canı sağolsun.

Önemli Cevaplar

 1. bu alıntı kısmı çok hoşuma gitti. Sonunda Jon’un kökenleri hariç ejder yönünü bulan bir analiz :smiley:

  Son segmentte aslında gene de senaristlerin meseleyi bu kadar derin aldığı konusunda şüphelerim var. Ölüp oğluna ve kocasına kavuşması şeklinde yorumlanması hala mümkün. Ancak gene de Khal Drogo Dany’nin zihinsel yapısında çok önemli bir yer etmiş bir insan değil. Yani şöyle belli bir dönem karakteri için çok önemli bir yeri var ama aralarında belli bir fırtınalı aşk ve öldükten sonra bile etkisini çok güçlü bir şekilde devam ettiren sevgi bağı Yok. Tıpkı Viserys gibi geçmiştir Dany’nin hayatında önemli rol oynamış ve geçmiş bitmiş biriydi o kadar.

  Benim merak ettiğim ve saat yüzünden fazla kafa yoramadığım şey acaba bunlara bakarak Kitaplardaki görüleri yorumlamak mümkün mü? Çünkü bu görüler daha dizinin sadakat noktasında henüz Roose Bolton değil Jon Umber olduğu zamanlarda geçiyor. Senaristler kitabı olduğu gibi uyarlamak sıkıntı olacağından Martinle konuşup kendisine ne diyo la bu değişikler deyip ana temayı kapıp kendilerine göre görüler hazırlamış olabilirler.

  Zaten burada 3 tane görü var. Şeride 3 kitap var 3 aşamayı karşılayan. Taht oyunları, ejderhalarda Dans(Dany’nin dönüşü) son savaş. Hem bu 3 görselle, gem de nu 3 görsele denk gelen kitap yerleriyle bu Temaları bağdaştırmak mümkün.

 2. analizin gayet mantıklı zaten bu Dany ölecek mevzusu nerden cıktı anlamadım ? Sızdırıldıgı soylenen,sonradan yalan oldugu ortaya çıkan 8.sezon senaryosunda Dany’nin olecege yazıyordu acaba ordan mı bilinc altımıza yerlesti yoksa Dany’nin karekter degisimini mi kaldıramadık bi nevi temennide mi bulunuyoruz ? Belki de Türk işi bir son istiyoruz.Dany bebegini dogurur ve ölür.gözyasları sel olur.

  Yok yani ölebilir de biz niye bu kadar sartlandık anlamadım :thinking:

 3. Aslında ben burada dizide derinlik Yok demekten daha ziyade(yani tabi dizi biraz daha yüzeyseldir ve böyle olmak zorunda) kitapta karmaşık olarak anlatılan şeyin dizide daha basit anlatılmış olduğunu düşündüm. Yani verilen mesaj aynı, sadece enstrümanlar daha basit.

 4. Kitapla dizinin alakasının olmadığı sahnelerin başında geliyordu.Burada olan her şeyi makaslamışlardı kafalarına göre şeyler eklemişlerdi.Ki eklenemeyecek sahner yoktu biliyor musunuz?Eklense daha mistik bir hava katacak çok olay vardı kitapta yazık ettiler.

 5. eline sağlık. kitaba göre zaten dar bir şekilde ilerliyor dizi. o yüzden pek kurcalamamak gerekli sanırım :slight_smile:

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

4 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar