Merhaba arkadaşlar bir süredir çevirmek istediğim ancak çok karmaşık olduğu için üşendiğim bir teoriyi çevirmeye karar verdim. Zaten son zamanlarda bayağı boşum bu şekilde çeviriler yapıp üzerine tartışmak eğlendiriyor beni. Çeviride hatalarım olabilir lütfen kusuruma bakmayın. Hadi bakalım başlayalım öyleyse. Keyifli okumalar.

Çevirisini yapacağım video Youtube’daki Preston Jacobs kanalından izlemek isteyenler için işte linki:

Frey hanesi Beş Kralın Savaşı’ndan sonra nehir topraklarının en güçlü hanesi haline geldi. Nehirova, İkizler, Darry ve belki de başka bazı küçük yerleri kontrol ediyorlar. Ancak hala bazı ciddi zayıflıkları, hepsini bir iç savaşa sürükleyebilecek zayıflıkları var.

Hanenin Başındaki Walder Frey bir pislik gibi görünmesine rağmen ailesinin tüm bireylerinin ikizlerde yaşamasına izin vererek onlara karşı yeterince iyiydi. Ancak bu aile arasında tam bir güvenin olduğu anlamına gelmiyor aksine aile üyeleri arasında büyük bir güvensizlik var. Merritt Frey açıkça söylüyor ki Frey’lerin çoğunun Red Wedding’e karışmasının nedeni İkizler’in gelecek lordu olan Ryman Frey’in onları İkizler’den kovacağından korkmalarıydı tabii eğer kullanışlı olduklarını ispat etmezlerse. Merritt ayrıca İkizler’de ancak piç olmayanlara güvenildiğini ama onlara bile tam olarak güvenilir gözüyle bakılmadığını da söylüyor. Frey’ler Red Wedding’den sonra ellerine yeni topraklar geçirirken elbette uğraşacak başka problemleri de oldu. Öncelikle İkizler hakkında konuşarak başlayalım. Walder Frey’in ilk karısı olan Perra Royce ona ilk oğlu ve varisi Stevron Frey’i ( kendisi aslında oldukça iyi bir adamdı ) verdi. Ama Stevron Öküzağzı Savaşı’nda Robb için savaşırken öldü. Onun ölümünden sonra İkizler’in varisi ilk karısı olan Corenna Swan’dan doğma Ryman oldu. Ryman ve onun soyunu kolaylık olması için Alfa Frey’ler olarak adlandıralım. Ryman’ın üç oğlu var Edwyn, Kara Walder ve Petyr Pimple. Ancak Ryman ve Petyr Pimple LS tarafından infaz edildi. Elimizde Alfa Frey’lerden geriye Edwyn ve Kara Walder kalıyor ve bu ikisi birbirinden açıkça nefret ediyor hatta Edwyn açıkça Kara Walder’ın kendisini öldürebileceğinden korktuğunu bile söylüyor. Eğer bu iki karakter de bir şekilde ölürse mesela birbirlerini öldürürse veya Kara Walder Edwyn’İ öldürmesine rağmen daha sonra kendisinin de başına gelirse Frey sorununa Vadi’nin karışması oldukça olası. Şu an bu da nereden çıktı diyor olabilirsiniz. Açıklayalım o halde. Bu Alfa Frey’lerin şu andaki durumu

Şimdi Walder Frey’in yaşlılıktan ve Kara Walder ile Edwyn’in birbirlerini öldürdüklerini veya başka bir şekilde öldüklerini düşünelim. Bu Edwyn’in kızı Walda Frey’in İkizler’in leydisi olmasını sağlar ve ondan sonra da geriye Perra kalıyor. Ancak Büyük Walder bu iki kadının da İkizler’in başına geçemeyeceğini düşünüyor. Böyle düşünmesinin nedeni belki onların birer kadın olması belki de onların birer piç olması. Hem de Kara Walder’ın piçleri. Bu konu kitapta şu şekilde geçiyor:

Başı zonklamaya başlamıştı; şimdi hafifti ama daha kötü olacağını biliyordu. Burnunun kemerini ovdu. Petyr’la ilgili bu kadar kötü şeyler düşünmeye hakkı yoktu. Onun yaşındayken ben de aynı şeyi yapmıştım. Merrett o işten sadece frengi kaparak kurtulmuştu ama yine de Petyri ayıplamamalıydı. Fahişelerin bir cazibesi vardı gerçekten, bilhassa Petyrinki gibi bir yüze sahipsen. Zavallı delikanlının bir karısı vardı ama sorunun yarısı bizzat o kadındı. Petyr’dan iki kat yaşlı olmakla kalmıyor, eğer dedikodular doğruysa delikanlının ağabeyi Walder’la da yatıyordu. Ikizler’de her zaman çok fazla dedikodu dönerdi ve söylenenlerin çok azı doğru olurdu ama Merrett, Petyr’ın karısı hakkında söylenenlere inanıyordu. Kara Wälder istediği her şeyi alan bir adamdı, istediği şey kardeşinin karısı bile olsa. Edwyn’in karısıyla da yatmıştı, bu herkesçe bilinen bir konuydu. Güzel Walda’nın ara sıra Walder’ın yatağına girdiği malumdu. Hatta bazı insanlar, Kara Walder’ın yedinci Leydi Frey’i ziyadesiyle iyi tanıdığını söylüyordu. Evlenmeyi reddetmesi boşuna değildi. Etraf sağılmak için yalvaran memelerle doluyken neden bir inek alsındı ki?

Bu halde Alfa Frey’ler devreden çıkmış oluyor. Sıra şimdi Stevron’un ikinci karısı Jeyne Lydden’dan olan çocuklarına geçiyor. Pekala, burada işler biraz karışık. Büyük Walder’a göre sıra Ryman,Edwyn, Kara Walder, Petyr ve Aegon şeklinde ilerliyor. Aegon ise Kızıl Düğün’de Cat tarafından öldürüldü. Aegon’un çocukları olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz. Zaten kendisi zihinsel engelliydi ve ortalıkta onun çocukları diyebileceğimiz kimseyi görmedik. Onunla evlenmeyi kabul eden birisi yoktur demek yanlış olmaz herhalde. Her neyse Aegon’dan sonra sırada kız kardeşi Magelle var ama o da ölü. Magelle’in çocukları var ama burada işler biraz zorlaşıyor. Sırada kim var? Stevron’un ikinci karısının kızının oğlu (Walder Vance) mu yoksa üçüncü karısının oğlu (Walton Frey) mu? Buna bir cevabımız yok ama Walton Frey daha iyi bir desteğe sahip. Annesi bir Waynwood ve kendisi de bir Hardyng ile evli. Yani anlayacağınız bu Waynwood ve Hardyng akrabalıkları ile Varis Harry’ye oldukça yakın. Walton ve Vadi’den müttefikleri İkizler üzerinde hak iddia etmek için bir çok gerekçeye sahip. Hem neden olmasın ki kendisine karşı olan tek direniş iki piç kız ve Vance hanesi olur ki Vance hanesi de savaştan büyük zararlar görmüş ve iyice küçülmüş bir halde. Ama bu Vadi kuvvetlerinin Frey sorununa karışacağı tek nokta değil. Hadi şimdi de Walder Frey’in ikinci oğlu Emmon Frey hakkında konuşalım biraz. Emmon Frey Beş Kralın Savaşı’ndan sonra Nehirova ile ödüllendirildi, yüksek ihtimalle Tywin Lannister’ın kız kardeşi olan Genna Lannister ile evli olduğu için. Emmon ile Genna’nın bir kaç çocuğu ve torunu var ve bir kısmı ölü.

Lannister Frey’leri de Vadi ile ufak tefek sorunlara sahip. İlk olarak Emmon açıkça nehir topraklarını Nehirova’dan kendisinin yönetmesi gerektiğini düşünüyor, Harrenhal’dan Serçeparmak’ın değil. İkinci olarak Genna Tully’lerin Nehirova’nın haklı sahipleri olarak görülmelerinden korktuğunu söylüyor. Jaime’ye Karabalık’ın kendisini veya yarı Tully olan Tatlı Robin’i Nehirova Lordu ilan edebileceğinden korktuğunu söylüyor. Karabalık yıllarca Vadi’ye ve Leydi Lysa’ya hizmet ettiğinden Vadi lordları ile oldukça yakın ve Tatlı Robin de annesinin amcasına karşı yakınlık duyabilir. Vadi zaten İkizler üstünde bir baskıya sahip iken aynı şekilde Nehirova üstünde de bir baskı yaratabilir. Hatta Nehirova içerisinde Serçeparmak’ın güçlerini gaspetmeye çalışan bir Frey bulunan,Tatlı Robin’in aile kalesi olarak görülebilir ve Vadi burayı kendi güvenliği altına almaya çalışabilir. Nehirova Frey’ler için Vadi ile aralarında sorun yaratmasının yanısıra Lannister Frey’leri ve Rosby Frey’leri arasında da bir çatlak oluşmasına neden oluyor.

Rosby Frey’leri Walder Frey’in altıncı karısından olan Frey’ler. Bunlar arasında Edmure Tully’nin çocuğuna hamile olan Roslin Frey, Robb’un seçilmiş korumalarından Perwyn Frey, ve Robb’un yaveri Olyvar Frey var. Perwyn ve Olyvar Kızıl Düğün’de yoktu çünkü Robb’a oldukça yakın oldukları için diğer Frey’ler onlara güvenmedi. Eğer Lannister Frey’leri ile Tully’ler arasında bir sorun çıkarsa Tully’lerin tarafını tutabilirler, özellikle bu Roslin’in çocuğunun Nehirova’nın varisi olması anlamına geliyorsa. Şimdi buradaki cümleyi tam olarak çeviremedim ama Willamen Frey’in Vadi’deki Hunter hanesini üstadı olduğunu söylüyor. Hatırlarsanız Stevron’un ilk oğlu olan Ryman’ın ilk oğlu Edwyn’in karısı Janyce Hunter, Hunter hanesinin bir üyesiydi. Yani bizim piç varis Walda’nın annesi. Burada Willamen Frey’i kastederek Walda’ya karşı bir tavır alabilir diyor, ne alakaysa veyahut belki ben yanlış anlamışımdır. Ancak anlaşmazlıklar burada da sona ermiyor. Genna Lannister Nehirova problemini önceden görmüş ve Nehirova yerine Darry kalesini istemişti ancak orası da Lancel’e verildi. Aslında Genna’nın torunu Tywin Frey Darry kalesinin varisi olarak görülebilirdi. Çünkü kendisi bilindiği kadarıyla yaşayan en büyük Darry doğumlu erkek. Nehir topraklarında Jaime ve Brienne ile seyahat ederken öldürülen oğlu Cleos Jeyne Darry ile evliydi ve iki çocukları vardı: Tywin ve Willem. Genna Kargaların Ziyafeti’nde Jaime ile konuşurken özellikle bu Darry bağları hakkında konuşuyor. Tywin Frey Nehirova’nın varisi olsa bile Willem Darry kalesinin varisi olarak kalmaya devam edecek. Lancel’in topraklarından vazgeçmesiyle Willem Frey’i Darry kalesinin lordu ilan etmek için ellerine çok güçlü bir argüman geçmiş olacak. Yani zaten Lannister’lar savaşı kazandıkları için Darry kalesine sahip ve Willem zaten yarı Darry. Ancak burada büyük bir sorun var. Darry toprakları Crakehall Frey’leri tarafından sahip çıkılıyor.

Crakehall Frey’leri diye isimlendirdiğimiz grup Walder Frey’in üçüncü karısı olan Amarei Crakehall’dan olma çocukları ve torunları. Amarei Crakehall elbette ölü tıpkı çocukları Symond, Merrett ve Geremy gibi. Burada dikkat etmemiz gereken Merrett Frey. Kendisi Mariya Darry ile evli, Lancel ile evli olan Kalekapısı Ami ve Roose Bolton ile evli olan Şişman Walda’nın babası. Kalekapısı Ami Darry topraklarını Lancel gittikten sonra kendisinin yönetmesi gerektiğini iddia edebilir, Tywin veya Willem değil. Ve işler bu şekilde ilerlerse Crakehall Frey’leri ona arka çıkıp Darry topraklarını elde etmeye çalışabilir. Hadi Kalekapısı Ami’nin çevresindekilere bir göz atalım. Jaime Kargaların Ziyafeti’nde Darry topraklarını ziyaret ettiğinde Ami’nin yanında yaklaşık 20 Frey olduğunu söylüyor. Bir kız kardeş, bir amca, bir yarı-amca, bir çok kuzen ve annesi. Şimdi kız kardeşin Marissa Frey olduğunu, amcanın Danwell Frey olduğunu ve kuzenlerden birinin de Hosteen Frey’in çocuğu olan Arwood Frey olduğunu biliyoruz. Yani Ami’nin çevresi Crakehall Frey’leri ile çevrili. Annesini ve orada bulunan çocukları da sayarsak yaklaşık 10 Frey ediyor. Yarı amca kim bilmiyoruz ama sanırım bir şekilde çözebiliriz.

Stevron ölü, Emmon Nehirova’da, Aenys ölü, Jared ölü, Luceon Kral Toprakları’nda, Perwyn Nehirova’da, Benfrey ölü, Willamen Vadi’de, Wendel Denizgözcüsü’nde ve geri kalan yarı amcalar oldukça genç. Bu bize muhtemel dört aday bırakıyor. Bu Lame Lothar olabilir ancak Ami’nin babası Merrett ona hiç güvenmezdi ve İkizler’in baş kahyası olduğu için İkizler’de olma ihtimali de gayet yüksek. Kızıl Düğün’ü en ince ayrıntılarına kadar planlayanlardan birisiydi yani kendisinin güvenilir olduğunu da kanıtladığı için İkizler’den ayrılıp Darry’ye gelmesine de gerek yok. Bu yarı amca Lothar’ın kardeşlerinden Jammos veya Whalen da olabilir ancak Lothar’dan dolayı onlarından İkizler’de olması olası. Abileri Lothar baş kahya ve Kızıl düğün’ün planlayıcılarından yani İkizler’de olmalarına bir engel yok. Geriye bir tek kişi kalıyor o da Rosby Frey’lerinden Robb’un yaveri Olyvar. Ve onun Darry’de bulunması mantıklı çünkü sadakati Robb’a idi, Kızıl Düğün’ün dışında tutulmuştu. İkizler’de kendisine hoş bakılmadığı için kalacak bir yere ihtiyacı vardı zaten. Bu arada Ami’nin kuzenlerinden birisi olan Alesander Frey’de Kızıl Düğün’ün dışında tutulmuştu.

Yani bir grup Crakehall Frey’i ve belki de bir Rosby Frey’i Darry’de. Ne olmuş yani. Pekala burası işlerin biraz daha ilginçleşeceği bir nokta. Ami’nin kuzeni Vadi’den Ryella Royce ile evli ,amcası ise Carolei Waynwood ile evli ve daha önce bahsettiğimiz Olyvar’ın kardeşi Vadi’de Hunter hanesinin üstadı. Ayrıca Ami’nin amcası Geremy’den olan iki kuzeni, Sandor ve Cynthea, Waynwood hanesinin himayesinde. Sandor Ser Donnel Waynwood’un yaveri ve Cynthea ile birlikte Demir Meşeler’de büyüdüler. Yani Varis Harry ile birlikte büyüdüler ve onunla dost olduklarını söyleyebiliriz. Kanal sahibinin demeye çalıştığı şu ki eğer Vadi lordları bir nedenle Nehir Toprakları’na gelirlerse ki gördüğümüz bu oldukça olası, yanlarında bu Crakehall Frey’leri de gelecek. Crakehall Frey’lerinin olası bir anlaşmazlıkta nasıl taraf tutacağı ise açık özellikle de söz konusu olan Darry’nin ellerinden alınması ise. Ama esas nokta şu ki burada olası bir koalisyon oluşmuş gibi duruyor. Bu koalisyon ise Waynwood Frey’leri, Rosby Frey’leri ve Crakehall Frey’leri arasında ve bu koalisyon herhangi bir durumda Frey’lerin diğer dallarına, Lydenn Frey’leri ve Lannister Frey’leri gibi, karşı duracakmış gibi görünüyor.

Görünüşe göre Waynwood Frey’leri İkizler’i, Rosby Frey’leri Nehirova’yı ve Crakehall Frey’leri ise Darry’yi gözlerine kestirmiş durumda. Ve hepsinin de Vadi’de bağlantıları var. Tüm bunlar ayrıca Kargaların Ziyafeti’ndeki son Sansa povunun sonunda Serçeparmak’ın söylediklerinin bir fake olduğunu gösteriyor. Serçeparmak Vadi lordlarının Sansa için kuzeyde savaşacaklarını söylüyor ama GRRM tarzından anladığımız bir şey varsa o da önceden haber verilen hiçbir planın neredeyse hiç söylendiği gibi ilerlemediğidir.Pekala elbette istisnalar var ancak kendisi genel olarak önce ortaya bir plan koyuyor ve daha sonra birden bu planın gerçekleşmemesini veya farklı şekilde sonuçlanmasını sağlıyor.

Bizim cesur ve zavallı Tatlıbülbül’ümüz hasta bir çocuk, ölümü sadece zaman meselesi. Robert öldüğü zaman, Vâris Harry, Lord Harrold olacak; Vadi’nin Savunucusu ve Kartal Yuvası Lordu. Jon Arryn’ın sancak beyleri beni ya da titrek Robert’ı asla sevmeyecekler ama Genç Kartal’larını sevecekler… ve Genç Kartal’ın düğünü için buluştuklarında… sen kızıl saçlarınla ve sırtına ulu kurt işlenmiş beyaz gri bakire pelerininle ortaya çıktığında… Vadi’deki her şövalye kılıcını sana adayacak ve mirasını sana geri vermek için savaşacak. Sana getirdiğim hediyeler bunlar tatlı Sansa… Harry, Kartal Yuvası ve Kışyarı. Bu bir öpücük daha eder, sence de öyle değil mi?”

Sanırsam herkes hikayenin Vadi lordlarının da savaşa gireceği bir noktaya doğru ilerlediği konusunda hemfikirdir. Ancak Serçeparmak’ın kuzey için savaşacaklarını söylemesi onları illa da kuzeye yönlendireceğini göstermiyor. Frey sorunu onların gerçekten nereye gidebiliceklerini gösteriyor,Nehir Toprakları’na. Yine de tekrardan söyleyeyim muhtemelen bu söylediklerimin yarısı hakkında yanlışım. Çeviriyi burada bitiriyorum çünkü geri kalanının konumuzla pek ilgisi yok yine de izlemek isteyenler için videonun linki yukarıda var. Okuyan herkese teşekkür ederim ve şunu belirtmem gerek, çeviride hatalarım olabilir hatta benim bile ne alaka veya nasıl yani dediğim yerler oldu. Kanalın sahibi de videoyu kısa tutmak için bazı bağlantıları anlatmayı gereksiz görmüş olabilir. Tüm bu hatalarım için özür dilerim ve eğer sizin de anlamadığınız veya tartışmak istediğiniz kısımlar olursa lütfen belirtin. Herkese iyi günler.

 

Önemli Cevaplar

 1. Teşekkür ederim. Aynen ben de bir toplu katliam bekliyordum ama bu videoyu gördükten sonra bunun taht oyunları ruhuna daha uygun olduğunu düşünmeye başladım. Ayrıca Leydi Taşyürek önderliğinde bir toplu katliamı bir yandan istesem de böyle bir katliamda masumların zarar görecek olmasından korkuyorum. Robb’un yaveri Olyvar gibi örneğin. Zaten bu sadece bir teori ama Frey’lerin bir iç karışıklık yaşaması gayet yüksek bir olasılık.

 2. Öncelikle çeviri için teşekkkürler.
  Walder Frey bu kadar çok çocuğu belki tam da bu yüzden Nehir topraklarında daha fazla evlilik dolayısıyla daha fazla söz hakkı için yapmış olabilir. Ama işte nerede çokluk demişler :grinning: yaklaşmakta olan bir Frey iç savaşı sadece Freyleri değil bütün bir bölgeyi etkileyecek. Zaten Serçeparmağın Nehir toprakları Lordu olarak bölge üzerinde hakimiyet kurabilmesinin yolu Freylerin gücünü kırabilmekten geçiyor.
  Serçeparmak Vadiyi savaşa sokabilir mi bilemem çünkü bu savaş için vadiye ciddi bir sebep vermesi gerekir. O sebep Sansa üzerinden Tully intikamı gibi bir şey olabilir mi? Yani aslında Sansa’yı Kuzey için değil de Nehir toprakları için yanında tutuyor ve Harry ile evlendirmek istiyor olabilir.
  Ama burada iş Lannister Serçeparmak savaşına dönüşedebilir. Çünkü Lannisterlar da bölge üzerinde söz sahibi olmak isteyeceklerdir. Tywin yaşasaydı daha şenlikli olurdu tabi :grinning: ki Tywin’in Gennanın kocasını Nehirovaya göndermesinin (tabi burada kızıl düğünün ödülü olarak walderla tywinin anlaşması da var) sebebi bölge üzerinde planları olması.
  Bu arada Petyr Kuzeyi yani boltonları hesaba nasıl kattı onu da bilmiyoruz.
  Ayrıca tüm bunlar kalan kitaplara nasıl sığdırılacak bu büyük merak konusu. Ama Nehir toprakları bölgesi yeni taht oyunları alanı oldu bile. :grinning::grinning:

 3. Vadi olaya karışırsa rezil durumda ki Freyleri rahatlıkla yenerler. Lannisterların Vadi’nin karşısına çıkacak gücü yok. Tyreller Euron ve Aegon ile meşgul olacaklar o yüzden müdahale edemezler. Geriye Stannis ve Roose kaldı orada ki savasın galibi kim olursa olsun güneye inecek vakitleri olmayacak kuzeyde ortalık bu savaş bittiğinde de karışık olacak. Yani Vadi rahatlıkla Nehir topraklarını ele geçirir hatta isterlerse Kingslanding bile onlar için kolay lokma olur.

 4. bu dediğin normal şartlardaki bir evren için geçerli değil mi ? Bu evrende kağıt üstünde olan hiç birşey gerçek olmuyor ve teoriden anladığım vadinin bölüneceğide Freylere saldırı durumu olursa
  Varis Harry akrabalarının tarafını tutacak tutmak isteyecek, diğerleri saldırmak isteyecek eğer Robert ölmüş olursa sa Harry nin dediği olur
  bu durumda LF nin Harry yi öldürteceği düşüncem iyice katlanır. Çünkü Nehirovanın kontrolünü istiyor bu da Freylerden kurtulmadan geçiyor ve önce tabiki Harry den

 5. Kağıt üstünden konustum zaten böyle olacağını öngördüm ama böyle olmayacagı kesin tabi ki.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

19 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar