Güzel ve ilgi çekici bir konu buldum. Video sahibi Buz ve Ateşin Dünyası kitabını incelerken bir şey dikkatini çekmiş ve doğal olarak bu, onu yeniden beş kitaba yönlendirip tekrar bir okuma-araştırmasına sebep olmuş. Gördüğü bir resim, kitaptaki bazı şeyleri aklına getirmiş.

İlk önce iki alıntı ile başlıyoruz.

Dany’nin Ölümsüzler Sarayında gördüğü imgelerden bir tanesi(Kralların Çarpışması).

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Bu kısımı yeniden okuyunca ilk aklımıza gelenin Melisandre’nin AA kehaneti olduğunu biliyoruz, taşlaşmış ejderhaların uyanması… Haliyle ister istemez bu görüden, AA olan kim ise (Dany yahut Jon) yeniden bir ejderha uyandırılması durumu olabileceği konuşulan şeylerden biriydi ama bu imgeler Dany’e üçlü kehanetleri anlatmak için gösterilen açıklamalardı; geçmiş, şu an ve (muhtemelen) geleceği gösteriyordu.

Sonra da Bran’ın son POV’unda Yaz’ın gözüyle gördüğü sahnelerden biri; Kışyarı’ndan kaçmak üzereyken… Aynı kitaptan.

Yükselen dumanı kokladı. İnsanlar, çok fazla insan, atlar ve ateş, ateş, ateş. Başka hiçbir koku bu kadar tehlikeli değildi, demirin sert ve soğuk kokusu bile; insan pençesinin ve sert derinin hülasası. Küller ve duman gözlerini bulanıklaştırıyordu. Kuyruğu bir ateş nehrinden vücut bulan, kanatlı ve kocaman bir yılan gördü gökyüzünde. Hırladı ama yılan gitmişti. Tepelerin arkasındaki yüksek alevler yıldızları yiyordu.

Elimizde ne var? Ateş ve ateşin dumanı… Duman tüten taşlar… Havalanan kocaman bir kanatlı yılan…

Yaz, bir ulukurt olarak hiç ejderha görmemişti ama illa ki sağda solda koşarken yılan görmüştür ve elbette kuşlar ve kanatlarını biliyor, haliyle bir ejderha gördüğü zaman onu ancak kanatları olan kocaman bir yılan olarak düşünecekti. Yani burada açıkça bir ejderha gördü.

Doğrusu bunu bir insan görse (misal Bran kendi gözleriyle görse) yaşadığı şok, korku, açlık ve yorgunluk gibi etkenler yüzünden hayal gördüğünü yahut gördüğü şekilleri ejderhaya benzettiğini düşünebilirdik ama Yaz bir hayvan, bir kurt; onların hayal görmesi beklenecek bir şey değil. Yani Kışyarı’ndan gerçekten de bir ejderha özgür kalmış olabilir.

Nitekim Dany’e gösterilen imgelerden birine bakınca birebir uyum görmüyor muyuz?

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Burada ben bir ekleme yapacağım. İngilizcesini referans aldım çünkü çeviride minicik bir hata var; SHADOW FIRE… Yani gölge ateş…

Şimdi imgeleri; ateş içinden veya nereden görürsek görelim kendi gözlerimizle görmüş gibi algılayamayız, yani imgeler/kehanetler biraz mecaz vb. şeyler eklenmiş ve yeniden yorumlanmış halidir gerçeklerin/geleceğin.

Dany “gölge ateşi soluyan” bir ejderhanın yükseldiğini görüyor, nerede? Duman tüten taşların üstünden. Büyük ihtimal ile Yaz’ın gördüğü dumanlar vs. ile Dany’nin yorumladığı” gölge ateş soluyan” tabiri bundan kaynaklı. Kısacası Ölümsüzler Evinde görülen ejderha, büyük ihtimal ile Kışyarı’nda Yaz’ın gördüğü kanatlı yılanın ta kendisi.

Şimdi devam ediyoruz. İşin ilginç bir diğer noktası burası.

Kuramın sahibi arkadaş, Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu resme rastlıyor ve burada üç başlı “Targaryen” ejderhası ile kendi başına dolanıyor görünen bir “Dördüncü” ejderhayı fark ediyor. Üç başlı ejderhaların başından biri de doğrudan bu ejderhaya odaklanmış ve o ejderha ile savaş halinde gibi bir havaları var.

Şimdi üç başlı ejderhanın Dany’nin bebişleri olan Drogon, Rhaegal ve Viserion olduğunu biliyoruz. Peki, bu 4. ejderha nedir? Öylesine eklenmiş bir ejderha mı ki? Neden? Neden Targaryen ejderhası üç başlı olarak eklenmiş iken 4. bir ejderha hepsinden ayrı şekilde eklenme gereği duyulsun kitapta? GRRM söz konusu olduğunda hiçbir şey “öylesine” eklenmiş olamaz. Hele ki 2. kitapta 3 ejderha dışında 4. bir ejderha tasviri görmüş isek asla ama asla öylesine bir ekleme olamaz.

Peki, bu ne tür bir ejderha olabilir? Bir ateş ejderhası mı yoksa buz ejderhası mı?

Yaz’ın gördüğü ejderha tasviri “kocaman” idi yani karşımızda oldukça büyük ve görünüşe göre(eğer doğru ise) yıllarca Kışyarı altında gizlenen, uykuda olan bir ejderha var.

Kuramı yapan onun ateş ejderhası olabileceğini düşünmüş ve onun üzerine durmuş. Bir ateş ejderhası ise (misal ziyaret eden Targaryenlerden biri hediye olarak kendi taşlaşmış yumurtalarından birini getirmiş ise ve Starklar da onu mahzenlerde derinliklere saklamış ise…) Kışyarı’nın kaplıcaların üzerine kurulduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Valyria’nın ataları da ejderhalarını 14 Alevli volkanik bir dağda bulmuştu. Bu durumda bu sıcakta var olan yumurtanın çatlaması gayet mümkün görünüyor. Hele ki Kışyarı’nda sanıldığı gibi bir büyü söz konusu ise sıcaklık + büyü ile ejderha yumurtası çatlayabilir. Elbette kendi içerisinde sorgulanacak bir çok noktası var; misal mahzenlere konmuş olsaydı, sıcaktan çatlama imkanı olamazdı, zira orası çok soğuk bir mekan. Diğer yandan Starkların bir yumurtayı Kışyarı’nın ta derinliklerine, sıcak su kaynaklarının olduğu yere bırakmasında bir mantık yok.

Bu durumda benim fikrim; buz ejderhası olabileceği yönünde. Kuzeyin soğukluğu, mahzenlerin de soğuk oluşu vb. şeyler eklenince gayet mümkün görünmekte. Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu yaratıkların varlığından bahsedilmiş, betimlemeleri tam manasıyla Ötekileri anımsatıyor; aynı onlar gibi mavi gözlü, beyaz buzdan yapılma canlılar ve ateş ejderhalarından çok daha iriler. Lakin görünüşe göre ateş ejderhalarından çok daha uzun zaman öncesinde soyları tükenmiş gibi görünüyor, zira artık efsaneleşmiş ve gerçekten var mıydı yok muydu kesin bilinmiyor.

Yine de şunu biliyoruz; “Kışyarı’nda her zaman bir Stark bulunmalı.” Neden? İsyan sırasında bile Benjen, bu adet yüzünden Kışyarı’nda beklemişti. Bu kadar önemli ne var ki Starklardan en az bir tanesi sürekli bir “bekçi” gibi Kışyarı’nda durmak zorunda? Bu ejderha ile bir bağlantısı var mı?

Elbette yine bir ekleme yapmam gerekiyor. Biraz konuyu dağıtan bir ekleme olabilir, çünkü bizim odaklanmak istediğimiz 4. ejderhaydı ama yine de… Aslında biraz kafa karıştırıcı bulduğum bir nokta var. Nedir o? Dany’e gösterilen “imgeler” için ne demiştik? Üçlü Kehanetleri anlatmak için gösteriliyor, demiştik. Özetle “duman tüten taşların üzerinden yükselen gölge ateş soluyan ejderha” cümlesi “ejderhaların anası… yalanların katili…” sözüyle bitiyor. Bu 3. imge öncesinde Stannis olduğunu düşündüğümüz ve Aegon olduğunu düşündüğümüz iki ayrı görüntü gösterilmişti. Stannis’in yalanının “AA” meselesi olduğunu biliyoruz; Aegon meselesinin de “Sahte Targaryen” meselesi olduğu konuşuluyor ki ben bundan eminim diyebilirim. Bu durumda bahsi geçen bu 4. ejderha nedir? Çünkü ejderha olduğu aşikar, Yaz’ın “gerçek” bir ejderha gördüğünü de konuştuğumuza göre bu iki mesele nasıl bağlantılı? Dany’nin ortaya çıkarması gereken hangi yalan bu? Bu imge çift manaya mı sahip? Misal bir tanesi mecazen Jon’un gerçek kimliğine gönderme ve diğeri de 4. bir ejderhanın varlığına gönderme… Tartışıp görelim.

Önemli Cevaplar

 1. Ateş ejderhası ise sıcaklık sorun değil, gerçi ateş ejderhası çıkartmak için ateşin içine atmak gerekmiyordu eskiden, doğmamaya başladıklarında mevcut yumurtaları ateş ve kan büyüsü ile uyandırmaya çalıştılar vs. durumu oldu sadece.

  Eğer uyku halinde ise buz ya da ateş fark etmeksizin, beslenme gereği duymadan ve kimsenin haberi olmadan yüzyıllarca orada yaşayabilir. Ben bu ejderhanın binlerce yıl öncesinde oraya yerleştirildiğini yahut Kışyarı’nın onun üstüne yapılmış olabileceği üzerinde duruyorum, bence buz ejderhası idi eğer ejderha doğru ise.

  Nasıl ki kan ve ölüm, Dragon’u dövüş çukurlarına getirdi, Kışyarı’nda meydana gelen ölüm, yıkım, şiddet vs. de onu uyandırmış olabilir.

  Kitapta 4. ejderha tasviri olmasaydı, resimdeki ejderha görüntüsü üzerinde durmaya gerek kalmazdı, öylesine der geçerdik.

  Belki ama üzerinde sık durulan bir şey değil miydi? Sık duruluyor ise bir köşeye koymakta fayda var.

  Yaz gerçek bir ejderha gördü ise bu imge ile ne alakası olduğunu merak ediyorum. Değil ise Jon’un gerçek kimliğinin bir şekilde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde ortaya çıkmasında pay sahibi olabileceğini düşünebiliriz. GRRM’in çok sevdiği birden fazla manalandırma durumu söz konusu da olabilir işte; hem Jon’un kimliğine gönderme hem de 4. bir ejderhanın varlığına gönderme…

  Yani Yaz, neden öyle bir görüntü görsün eğer gerçek bir ejderha değilse?

 2. Yine gerekmez, ben de onu diyorum. :smiley: Sallıyorum tamamen; Buz tarafının şampiyonu çıkarsa gerekmez yahut “denge” sağlamak için doğmuş ise yine gerekmez. Sonuçta iki şekilde de “ejderhalar” ile bir bağlantısı olacaktır, doğması gerekenlerin doğmasını sağlayabilir.

  Genelde seninle tartışmak cidden zor. :unamused:

  Kanadı olmayan bir şeyin kanadı olduğunu nasıl düşünsün? Bu hayvan salak değil, baya baya zeki. Hayvan GÖRÜYOR, düşünmüyor. Kanat görüyor, ateşten nehir görüyor.

 3. dizide jon ve dany eşitler miydi? jon diyarın yarısına sahipti ama dany sıradan bir lord gibi davrandı ona başta. sonunda ne oldu? ejderha farkından dany’ye diz çöküldü.
  bizim zaten asıl anlatmak istediğimiz nokta dany’nin ya da jon’un savaşıp savaşmaması, eşit olup olamayacakları değil. jon’un hiç targlara benzemiyorken herhangi bir targ özelliği yokken kendisini ispatlayamayacağı. bunun için bir lordun çıkıpta ya siz yanlış biliyorsunuz,hikaye aslında şöyleydi demesi yetmez. aksi takdirde jon demir taht’ı alsa bile, orys’in aegon’un piç kardeşi olduğu iddiası gibi targlığı da bir iddia olarak kalır.

  şöyle bir şey var: Martin dany ve jon’un karşılaşmasının hikaye açısından önemli olduğunu söylüyor. jon muhtemelen Kuzey Kralı, dany de Demir tahtın taliplisi,targ kraliçesi olarak karşılaşacaklar. buz ve ateşin iki ucu. ikisinin aşkı da düşmanlığı da diyarda çağ açıp çağ kapatacak. bu yüzden eşitlik şart diyoruz biz. Aksi takdirde jon,Torhenn stark’ın aegon’a diz çökmesi gibi mecbur kalır itaat etmeye. dany geçer tahta paşa paşa kurulur.
  Ejderhalar tek bir tarafta olunca savaşın şeklini çok güzel etkiler bence. Tyrion dany’ye dizide ki gibi ‘‘ama gralıçam,erken final!!’’ demez . o ejderhalar aegon’un yaptığı gibi çatır çatır kullanılacak.
  ayrıca mel’in taştan ejderhalar konuşmaları 2. kitaptan itibaren başlıyor. dany’ninkilerden bir kitap sonra. kadın Stannis’e ‘‘ver kral kanını, al ejderha’yı’’ diyor. kendinden gayet emin bir şekilde ejderhaları canlandırabileceğini söylüyor. ve ne tesadüf ki hikayesi jon’un yanında son buluyor. elimizde mirri maz duur gibi yakılacağını bildiğimiz bir adet kral kanı taşıyan shireen, bir adet khal drogo gibi ölü jon ve ateşe tapan yetenekli bir büyücümüz var. tek eksik ejderha yumurtaları ya da taşlaşmış ejderhalar ki yeni kitap öncesi alysanne’nin kuzey ve sur yolculuğunu ayrıntılı bir şekilde okumamız bence pekte tesadüf değil. :thinking:

  O sırada Teore başını önündeki kremalı kek tabağından kaldırdı.“Ejderhalar.”
  “Ejderhalar mı?” dedi annesi.“Teore,delirdin mi?”
  “Delirmedim,geliyorlar.”
  “Bundan nasıl emin olabilirsin?” diye sordu ablası,sesinde bir parça küçümsemeyle.“Bu senin küçük rüyalarından biri mi?”
  Teore hafifçe başını sallayınca gıdısı sallandı.“Dans ediyorlardı.Rüyamda.Ve ejderhalar dans ettiğinde insanlar ölür.”

 4. Ejderha, yüzlerce aslanı korkutup kaçıracak bir kükreme koyuvererek Dornelu adamlarla kapının arasına girdi. Yabancıları incelerken başını sağa sola oynattı; Dornelular’ı, Rüzgârla Savrulanlar’ı
  ve Caggo’yu gözden geçirdi. En son ve en uzun Meris’e baktı, onu kokladı. Kadın, diye düşündü Quentyn. Meris’in kadın olduğunu biliyor. Daenerys’i arıyor. Annesini istiyor ve onun neden burada olmadığını anlamıyor.

  ejderhalar dany’nin evlatları,ona bağlılar. dany onların üzerinde hakimiyet kuramasa bile dany’yi o kadar kolay terk edemezler. dizide saçma sapan işlendi zaten orası ayrı konuda :smile: kitapta dany muhtemelen binlerce dothrak, 3 ejderha bir sürü lekesizle geliyor. jon’un doğru düzgün ordusu da yok. ve kalan iki kitapta jon’un eline büyük bir güç olmalı ki her şey toparlanabilsin. sen böyle yazınca aklıma bu geldi :smile:

 5. gereksiz tartışmalar ve lafımı bana karşı kullanmandan bahsediyorum mesela

  bu
  ben ilan edilmesi lazım dedim kimin ilan ettiği önemli demedim
  sokaktaki insanda kendini kral ilan edebilir. Fatih Aegon geldi. Kendini kral ilan etti sonra tek tek feth etti. Robb u kral ilan eden yanılmıyorsam Uzun Jon Umber dı. Jon u. ben ya tahta oturmalı yada birileri yada kendi kral ilan etmeliydi dedim. Jon un durumunda sadece ilan edilebilirdi o an için yada geçilen 15 yılda sadece Ned Stark bunu yapabilirdi yapmadı. YANİ HENÜZ KRAL DEĞİL DEDİM

  Jon ve Aegon arasındaki kıyaslaman 5 kitap için yanlıştı ve durum bana göre tam tersiydi.

  Ezik eleştirine gelirsek, şuana kadar seride en dipteki karakter kabul et Jon… Piç olarak yaşadı, ailesi katledildi, en sonda da öldürüldü. Biz bundan bahsediyoruz. Bana göre Jon küllerinden doğan anka kuşu gibi dirilecek, taştan canavarları da diriltecek dedim. Sadece halası değil şuanda diyardaki güç sahibi herkese karşı ezik bir gerçek. Ama öyle kalacak demedim.
  eğer bunu görmüyorsak o zaman karakter kıyaslamasını yaparken haksız etmiş oluruz bunu diyoruz

  işte burada yanılıyorsun Fırtına burnu daha önce hiç feth edilememiş,
  nasılının önemi yok savaşı askerler yapar , evet ama kazanan krallardır. Aegon kendini yani ailesini deviren işgalcinin feth edilemeyen evini almış bu mu kayıtsız başarısızlık.!!
  işte sana cevap vermemekte direnmemin nedenlerinden biri sevdiğin karakterleri diğer karakterle kıyaslarken (hakkın ama ) sevmediğinin da başarısını görmemek için direniyorsun bunu sana anlatmak yoruyor insanı

  öncelikle karakter eleştirisi yapmıyoruz o zaman Jon ikisini de döver :smiley: Ben daha önceki gönerilerimden birinde bak ne demişim

  işte bu ve ordu bir güç

  bak yine yazmışım ama okumuyor musunuz anlamıyor musunuz ? Anlamıyorum. tabiki her cümlemizi okuyamazsınız. bende yapıyorum ama herkese de ayrı ayrı anlatmaktan hele sana teker teker aynı şeyi anlatmaktan yoruldum

  Aegon’un ardında Varys ve illyrio mopatis in serveti vardı. dilenci sözünü hatırlatırım sana. Evet Aegonunda sahip olduğu şeyler var ama Dany nin karşısında o bile dilenci konumunda çıkacaktı birazcık haksız olsa Tyrion bu gaz ona işlemezdi. Hala Aegon Dany yi bekliyor biliyoruz gücüne güç katmak için. Jon da ne var? Diyoruz işte. Aegon ordusu, dany nin ordu ve Ejderhaları Jon un ordusu nerde 2 kitap kalmışken nasıl bunlara denk ordu çıkaracak, kimliğini meşru kral olduğunu nasıl kanıtlayacak, üstüne ötekilerle savaşı nasıl verecek ?diyoruz !!!

  İlginç bir noktaya geliyoruz 3 ün gizemine
  Fatih Aegonun ordusu gücü yoktu Ejderhaları vardı ordu kurdu
  Dany’nin de kaynağı ordusu yoktu Ejderhalar ile hepsini aldı.
  Jon un yabanıllardan ordusu var ama Ejderhaları yok (şuan için ) ama hepsini alacak

  Jon un ejderhaları olacak ısrarım 2 kitap kalmış önce kuzey sonra nehirova sonra taht yada Lannesterlar arada ötekiler tek tek halledecek zaman yok. ama Ejderha ile zaman yeter ve ben AA kehanetini cenaze ateşine benzetiyorum yada yoruyorum. Kendi küllerinden doğğan Anka kuşuna benzetiyorum kehaneti

  Jon un Ejderhasız ordu toplaması, güneye inmesi, sonra kuzeye dönmesi, ejderhasız Dany’ nin karşısına taht talibi olarak çıkması, diyarın Ned Stark ın piçi değilde Meşru kral olduğuna inanması, Ötekiler ile savaşta Ejderhasız yada Dany nin ejderhalarını alacak vakti olması açıkçası kendi kafamda zor oturtamıyorum açıkcası
  senin eziklik dediğin bu ama kitabın son durumunda Jon cidden ezik! En sevdiğim karakter ama gerçekte bu
  kadın karakterleri yazmışsın akıllı ise her kadın yönetir. Ve her şekilde ama biz kadınlar duygularımız mantığımızın önüne geçtiğinden kaybediyoruz. Cersei (onda pek mantıkta yok ama ) ve Dany bundan kaybetti kaybediyor. kadın olduklarından değil
  Jon un durumuda şuan onlar gibi hatta daha aşağıda çünkü bir piç o hala.
  **Diyorum yine diyorum **
  Stark olan Jon öldü Targeryan olan Jon yada Aemon doğacak dirilme ile

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

60 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar