Güzel ve ilgi çekici bir konu buldum. Video sahibi Buz ve Ateşin Dünyası kitabını incelerken bir şey dikkatini çekmiş ve doğal olarak bu, onu yeniden beş kitaba yönlendirip tekrar bir okuma-araştırmasına sebep olmuş. Gördüğü bir resim, kitaptaki bazı şeyleri aklına getirmiş.

İlk önce iki alıntı ile başlıyoruz.

Dany’nin Ölümsüzler Sarayında gördüğü imgelerden bir tanesi(Kralların Çarpışması).

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Bu kısımı yeniden okuyunca ilk aklımıza gelenin Melisandre’nin AA kehaneti olduğunu biliyoruz, taşlaşmış ejderhaların uyanması… Haliyle ister istemez bu görüden, AA olan kim ise (Dany yahut Jon) yeniden bir ejderha uyandırılması durumu olabileceği konuşulan şeylerden biriydi ama bu imgeler Dany’e üçlü kehanetleri anlatmak için gösterilen açıklamalardı; geçmiş, şu an ve (muhtemelen) geleceği gösteriyordu.

Sonra da Bran’ın son POV’unda Yaz’ın gözüyle gördüğü sahnelerden biri; Kışyarı’ndan kaçmak üzereyken… Aynı kitaptan.

Yükselen dumanı kokladı. İnsanlar, çok fazla insan, atlar ve ateş, ateş, ateş. Başka hiçbir koku bu kadar tehlikeli değildi, demirin sert ve soğuk kokusu bile; insan pençesinin ve sert derinin hülasası. Küller ve duman gözlerini bulanıklaştırıyordu. Kuyruğu bir ateş nehrinden vücut bulan, kanatlı ve kocaman bir yılan gördü gökyüzünde. Hırladı ama yılan gitmişti. Tepelerin arkasındaki yüksek alevler yıldızları yiyordu.

Elimizde ne var? Ateş ve ateşin dumanı… Duman tüten taşlar… Havalanan kocaman bir kanatlı yılan…

Yaz, bir ulukurt olarak hiç ejderha görmemişti ama illa ki sağda solda koşarken yılan görmüştür ve elbette kuşlar ve kanatlarını biliyor, haliyle bir ejderha gördüğü zaman onu ancak kanatları olan kocaman bir yılan olarak düşünecekti. Yani burada açıkça bir ejderha gördü.

Doğrusu bunu bir insan görse (misal Bran kendi gözleriyle görse) yaşadığı şok, korku, açlık ve yorgunluk gibi etkenler yüzünden hayal gördüğünü yahut gördüğü şekilleri ejderhaya benzettiğini düşünebilirdik ama Yaz bir hayvan, bir kurt; onların hayal görmesi beklenecek bir şey değil. Yani Kışyarı’ndan gerçekten de bir ejderha özgür kalmış olabilir.

Nitekim Dany’e gösterilen imgelerden birine bakınca birebir uyum görmüyor muyuz?

“From a smoking tower, a great stone beast took wing, breating shadow fire…”

Burada ben bir ekleme yapacağım. İngilizcesini referans aldım çünkü çeviride minicik bir hata var; SHADOW FIRE… Yani gölge ateş…

Şimdi imgeleri; ateş içinden veya nereden görürsek görelim kendi gözlerimizle görmüş gibi algılayamayız, yani imgeler/kehanetler biraz mecaz vb. şeyler eklenmiş ve yeniden yorumlanmış halidir gerçeklerin/geleceğin.

Dany “gölge ateşi soluyan” bir ejderhanın yükseldiğini görüyor, nerede? Duman tüten taşların üstünden. Büyük ihtimal ile Yaz’ın gördüğü dumanlar vs. ile Dany’nin yorumladığı” gölge ateş soluyan” tabiri bundan kaynaklı. Kısacası Ölümsüzler Evinde görülen ejderha, büyük ihtimal ile Kışyarı’nda Yaz’ın gördüğü kanatlı yılanın ta kendisi.

Şimdi devam ediyoruz. İşin ilginç bir diğer noktası burası.

Kuramın sahibi arkadaş, Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu resme rastlıyor ve burada üç başlı “Targaryen” ejderhası ile kendi başına dolanıyor görünen bir “Dördüncü” ejderhayı fark ediyor. Üç başlı ejderhaların başından biri de doğrudan bu ejderhaya odaklanmış ve o ejderha ile savaş halinde gibi bir havaları var.

Şimdi üç başlı ejderhanın Dany’nin bebişleri olan Drogon, Rhaegal ve Viserion olduğunu biliyoruz. Peki, bu 4. ejderha nedir? Öylesine eklenmiş bir ejderha mı ki? Neden? Neden Targaryen ejderhası üç başlı olarak eklenmiş iken 4. bir ejderha hepsinden ayrı şekilde eklenme gereği duyulsun kitapta? GRRM söz konusu olduğunda hiçbir şey “öylesine” eklenmiş olamaz. Hele ki 2. kitapta 3 ejderha dışında 4. bir ejderha tasviri görmüş isek asla ama asla öylesine bir ekleme olamaz.

Peki, bu ne tür bir ejderha olabilir? Bir ateş ejderhası mı yoksa buz ejderhası mı?

Yaz’ın gördüğü ejderha tasviri “kocaman” idi yani karşımızda oldukça büyük ve görünüşe göre(eğer doğru ise) yıllarca Kışyarı altında gizlenen, uykuda olan bir ejderha var.

Kuramı yapan onun ateş ejderhası olabileceğini düşünmüş ve onun üzerine durmuş. Bir ateş ejderhası ise (misal ziyaret eden Targaryenlerden biri hediye olarak kendi taşlaşmış yumurtalarından birini getirmiş ise ve Starklar da onu mahzenlerde derinliklere saklamış ise…) Kışyarı’nın kaplıcaların üzerine kurulduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Valyria’nın ataları da ejderhalarını 14 Alevli volkanik bir dağda bulmuştu. Bu durumda bu sıcakta var olan yumurtanın çatlaması gayet mümkün görünüyor. Hele ki Kışyarı’nda sanıldığı gibi bir büyü söz konusu ise sıcaklık + büyü ile ejderha yumurtası çatlayabilir. Elbette kendi içerisinde sorgulanacak bir çok noktası var; misal mahzenlere konmuş olsaydı, sıcaktan çatlama imkanı olamazdı, zira orası çok soğuk bir mekan. Diğer yandan Starkların bir yumurtayı Kışyarı’nın ta derinliklerine, sıcak su kaynaklarının olduğu yere bırakmasında bir mantık yok.

Bu durumda benim fikrim; buz ejderhası olabileceği yönünde. Kuzeyin soğukluğu, mahzenlerin de soğuk oluşu vb. şeyler eklenince gayet mümkün görünmekte. Buz ve Ateşin Dünyası kitabında bu yaratıkların varlığından bahsedilmiş, betimlemeleri tam manasıyla Ötekileri anımsatıyor; aynı onlar gibi mavi gözlü, beyaz buzdan yapılma canlılar ve ateş ejderhalarından çok daha iriler. Lakin görünüşe göre ateş ejderhalarından çok daha uzun zaman öncesinde soyları tükenmiş gibi görünüyor, zira artık efsaneleşmiş ve gerçekten var mıydı yok muydu kesin bilinmiyor.

Yine de şunu biliyoruz; “Kışyarı’nda her zaman bir Stark bulunmalı.” Neden? İsyan sırasında bile Benjen, bu adet yüzünden Kışyarı’nda beklemişti. Bu kadar önemli ne var ki Starklardan en az bir tanesi sürekli bir “bekçi” gibi Kışyarı’nda durmak zorunda? Bu ejderha ile bir bağlantısı var mı?

Elbette yine bir ekleme yapmam gerekiyor. Biraz konuyu dağıtan bir ekleme olabilir, çünkü bizim odaklanmak istediğimiz 4. ejderhaydı ama yine de… Aslında biraz kafa karıştırıcı bulduğum bir nokta var. Nedir o? Dany’e gösterilen “imgeler” için ne demiştik? Üçlü Kehanetleri anlatmak için gösteriliyor, demiştik. Özetle “duman tüten taşların üzerinden yükselen gölge ateş soluyan ejderha” cümlesi “ejderhaların anası… yalanların katili…” sözüyle bitiyor. Bu 3. imge öncesinde Stannis olduğunu düşündüğümüz ve Aegon olduğunu düşündüğümüz iki ayrı görüntü gösterilmişti. Stannis’in yalanının “AA” meselesi olduğunu biliyoruz; Aegon meselesinin de “Sahte Targaryen” meselesi olduğu konuşuluyor ki ben bundan eminim diyebilirim. Bu durumda bahsi geçen bu 4. ejderha nedir? Çünkü ejderha olduğu aşikar, Yaz’ın “gerçek” bir ejderha gördüğünü de konuştuğumuza göre bu iki mesele nasıl bağlantılı? Dany’nin ortaya çıkarması gereken hangi yalan bu? Bu imge çift manaya mı sahip? Misal bir tanesi mecazen Jon’un gerçek kimliğine gönderme ve diğeri de 4. bir ejderhanın varlığına gönderme… Tartışıp görelim.

Önemli Cevaplar

 1. Yine gerekmez, ben de onu diyorum. :smiley: Sallıyorum tamamen; Buz tarafının şampiyonu çıkarsa gerekmez yahut “denge” sağlamak için doğmuş ise yine gerekmez. Sonuçta iki şekilde de “ejderhalar” ile bir bağlantısı olacaktır, doğması gerekenlerin doğmasını sağlayabilir.

  Genelde seninle tartışmak cidden zor. :unamused:

  Kanadı olmayan bir şeyin kanadı olduğunu nasıl düşünsün? Bu hayvan salak değil, baya baya zeki. Hayvan GÖRÜYOR, düşünmüyor. Kanat görüyor, ateşten nehir görüyor.

 2. Konu üzerinde düşününce bu meselenin doğru olduğunu, Jon’un uyandıracağı ejderi de süreceğini düşünmeye başladım.

  Öncelikle şunu söyleyim, bahsedeceğim şey esasında işaretlerden daha çok hikayede denge unsurlarıyla ilgili. Tabi işaret kısmı da var oraya da geleceğiz.

  Hikayede bazı karakterlerin gelecekleri belli olmasa da gidecekleri yer bellidir. Örneğin Arya iyi bir suikastçi olacak. Teknik olarak bir suikast sırasında ölme ihtimali var ama biz bunun olmayacağından eminiz neredeyse. Ya Da Bran akgezenler tarafından 6. Kitapta öldürülemeyecek.

  Şimdi bu açıdan yaklaşacak olursak Jon ve Dany arasında bir denklik unsuru olması lazım. Serinin ana karakterleri bunlar nihayetinde. Ancak Jon Dany’e göre çok zayıf kalıyor

  Dothraklar
  Ejderleri diriltmiş olmak
  Onlarca paralı asker

  Peki Jon’da ne var?

  Onlarca savaştan yıpranmış bir kuzey
  Biz zaten Sansa için geldik diyen Vadi
  Tipten belli olmayan bir iddia

  Ancak Jon eğer kendi ejderhasını uyandırırsa diyarda çok büyük yankı yapabilir.

  Şimdi buraya kadar söylediğim şeyler hikayenin geleceği üzerinden yaptığım bir temenni gibiydi. Daha çok böyle bir durumun neyi değiştireceği üzerinde durdum. Şimdi gelelim işaretlere.

  Melisandre’nin bir kehaneti var. Taştan ejderleri uyandırma. Pek çok insan bunu zaten Dany’nin yaptığını düşünüyor. Ancak ben bu konuda o kadar emin değilim. Çünkü bu muhabbet karşımıza ikinci kitapta çıkıyor. İkinci kitaptan beri ise Stannis tarafının en büyük motivasyon kaynaklarından birisi bu. Uyanacak olan ejderler. Melisandre hala alevlerde bir şeyler görmeye devam ediyor bununla ilgili. Devamlı çeşitli işaretler, sinyaller ve diğer şeyler. Sizce gerçekten sadece olmuş bir olay için mi? Yani tüm bunlar gereksiz mi? Öte yandan bu alev soluyan taştan canavarlar kısmı Dany görsellerinde yer alıyor. Bu görülerin meşhur 3’lerin açıklaması olduğunu düşünecek olursak taştan canavar kısmı aşk kısmına yani muhtemelen Jon Snowç- denk geliyor. Bu taştan ejder mubabbetini sürdüren Melisandre’nin Jon’un yanında olması ve son zamanlarda sık sık Melisandre’nin Jon’u alevlerde görmesi tesadüf değil. Gene Winterfall’de uyuyan bşr ejder olduğuna dair söylentiler var.

  Dolayısıyla Jon kendi ejderini uyandırabilir. Şimdi lütfen Rheagal var ama demeyin. İsimlere takılmayım bu kadar. Selametle.

 3. Jon ve Dany’nin birbirine denk olması hep ejderhalar üzerinden değerlendiriliyor. “Dany’nin ejderhaları var. Denge için Jon’un da olması lazım” bu düşüncenin temeli ne? Ejderhası olunca niye dengeleniyorlar? Cidden son savaşta en etkili silah ejderhalar mı olacak son kahraman hikayesine baktığımızda WW’lerin yenilmesinde büyünün ve Eski Tanrılarında etkisi olacaktır. Olayı sadece Ejderhalara indirmek hikayeyi basitlestiriyor. Sonucta serinin Adı Buz ve Ateş’in Şarkısı bu ikisinin içindeki uyumda önemli. O yüzden Eğer Jon ve Dany illaki eşit olacaksa Martin Jon’a da ejder vereyim demez. Zaten Jon Dany ile eşit seviyeye gelebilir. Ww tehlikesini en iyi bilen kişi olması, insanlar arasında ortak noktayı bulup insanları birleştirmesi, tahtın meşru varisi olması gibi özelliklerle Jon 7 Krallığı birleştirebilecek tek adam. Bununla da Dany seviyesine gelmiş olur. Ayrıca yazdıklarım sadece hikaye açısından anlamsızlıklardı. Birde Jon Ejderhaları nasıl bulacak Dragon Stone dakiler heykel onlara taşlaşmış ejderha demek çok epik. Fantastik de olsa Martin hikayeyi gerçekçi yazıyor bunun olacağını sanmıyorum. Buz ejderhası da sadece efsanelerde geçiyor hem buz ejderhası hikayede çok yer kaplamıyor Martin’in Evreni genişletmek için de kullandığı birşey olabilir. Birde AA olunca uyandıracak kuramı var. Şöyle ki Martin’in ejderha kehanetlerini Dunk ve Egg serisi okuyanlar bilir orada ejderhalar semboliktir. Kastedilen aslında insanlardır. Yani Jon aa ve kehanete tam uyması için “Ejderhaları uyandıracak” argümanı sunuluyorsa buna gerek yok. Bu metafor şeklinde de yapılabilir aynısı Dany’nin ölmesi gerektiği ile de ilgili o da metafor olabilir.

 4. dizide jon ve dany eşitler miydi? jon diyarın yarısına sahipti ama dany sıradan bir lord gibi davrandı ona başta. sonunda ne oldu? ejderha farkından dany’ye diz çöküldü.
  bizim zaten asıl anlatmak istediğimiz nokta dany’nin ya da jon’un savaşıp savaşmaması, eşit olup olamayacakları değil. jon’un hiç targlara benzemiyorken herhangi bir targ özelliği yokken kendisini ispatlayamayacağı. bunun için bir lordun çıkıpta ya siz yanlış biliyorsunuz,hikaye aslında şöyleydi demesi yetmez. aksi takdirde jon demir taht’ı alsa bile, orys’in aegon’un piç kardeşi olduğu iddiası gibi targlığı da bir iddia olarak kalır.

  şöyle bir şey var: Martin dany ve jon’un karşılaşmasının hikaye açısından önemli olduğunu söylüyor. jon muhtemelen Kuzey Kralı, dany de Demir tahtın taliplisi,targ kraliçesi olarak karşılaşacaklar. buz ve ateşin iki ucu. ikisinin aşkı da düşmanlığı da diyarda çağ açıp çağ kapatacak. bu yüzden eşitlik şart diyoruz biz. Aksi takdirde jon,Torhenn stark’ın aegon’a diz çökmesi gibi mecbur kalır itaat etmeye. dany geçer tahta paşa paşa kurulur.
  Ejderhalar tek bir tarafta olunca savaşın şeklini çok güzel etkiler bence. Tyrion dany’ye dizide ki gibi ‘‘ama gralıçam,erken final!!’’ demez . o ejderhalar aegon’un yaptığı gibi çatır çatır kullanılacak.
  ayrıca mel’in taştan ejderhalar konuşmaları 2. kitaptan itibaren başlıyor. dany’ninkilerden bir kitap sonra. kadın Stannis’e ‘‘ver kral kanını, al ejderha’yı’’ diyor. kendinden gayet emin bir şekilde ejderhaları canlandırabileceğini söylüyor. ve ne tesadüf ki hikayesi jon’un yanında son buluyor. elimizde mirri maz duur gibi yakılacağını bildiğimiz bir adet kral kanı taşıyan shireen, bir adet khal drogo gibi ölü jon ve ateşe tapan yetenekli bir büyücümüz var. tek eksik ejderha yumurtaları ya da taşlaşmış ejderhalar ki yeni kitap öncesi alysanne’nin kuzey ve sur yolculuğunu ayrıntılı bir şekilde okumamız bence pekte tesadüf değil. :thinking:

  O sırada Teore başını önündeki kremalı kek tabağından kaldırdı.“Ejderhalar.”
  “Ejderhalar mı?” dedi annesi.“Teore,delirdin mi?”
  “Delirmedim,geliyorlar.”
  “Bundan nasıl emin olabilirsin?” diye sordu ablası,sesinde bir parça küçümsemeyle.“Bu senin küçük rüyalarından biri mi?”
  Teore hafifçe başını sallayınca gıdısı sallandı.“Dans ediyorlardı.Rüyamda.Ve ejderhalar dans ettiğinde insanlar ölür.”

 5. Ejderha, yüzlerce aslanı korkutup kaçıracak bir kükreme koyuvererek Dornelu adamlarla kapının arasına girdi. Yabancıları incelerken başını sağa sola oynattı; Dornelular’ı, Rüzgârla Savrulanlar’ı
  ve Caggo’yu gözden geçirdi. En son ve en uzun Meris’e baktı, onu kokladı. Kadın, diye düşündü Quentyn. Meris’in kadın olduğunu biliyor. Daenerys’i arıyor. Annesini istiyor ve onun neden burada olmadığını anlamıyor.

  ejderhalar dany’nin evlatları,ona bağlılar. dany onların üzerinde hakimiyet kuramasa bile dany’yi o kadar kolay terk edemezler. dizide saçma sapan işlendi zaten orası ayrı konuda :smile: kitapta dany muhtemelen binlerce dothrak, 3 ejderha bir sürü lekesizle geliyor. jon’un doğru düzgün ordusu da yok. ve kalan iki kitapta jon’un eline büyük bir güç olmalı ki her şey toparlanabilsin. sen böyle yazınca aklıma bu geldi :smile:

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

60 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar