IdeasOfIceAndFire 2 sağ olsun, GRRM’in Kan ve Ateş kitabından ilginç noktaları paylaşmaya başladı (arzu edenler kanalına girip, kitap hakkında yaptığı -şimdilik 2 bölüm- podcastleri dinleyebilir.). Bir öncekinde İyi Kral’ın kızının Balerion’u alıp Valyria’ya gittiğine dair bir kuram paylaşmış ve kitaptan bu konuda işaretlere değinmişti. Bu sefer de Dany’e hediye edilen üç ejderha yumurtası hakkında bazı fikirleri var ki ben ilginç buldum. Yazı sonunda siz de fikirlerinizi belirtirsiniz.

“Asshai’nin ardındaki Gölge Topraklar’dan gelen ejderha yumurtaları,” dedi Yargıç İllyrio. “Geçen çağlar onları taşa çevirmiş ama güzellikleriyle göz alıyorlar.”

İllyrio Mopatis. Özgür Şehir Pentos’ta doğmuş, bir dönem kiralık kılıç olarak çalıştıktan sonra Varys ile tanışmış ve birlikte kendi düzenini kurarak paraya para dememişlerdir. Daha sonra Varys, Deli Kral’ın hizmetine girmek için Westeros’a giderken, İllyrio da peynir tüccarlığına başlamıştır.

FS-297’de sürgün kral ve prenses Viserys ve Daenarys’ı Pentos’taki evlerine davet etmiş, bir dönem onları yanında tutmuş ve Dany’nin Drogo ile evliliğini ayarlamıştır.

Dany’e düğünde hediye edilen taşlaşmış ejderha yumurtalarını getiren İllyrio, onların Asshai’nin Gölge Topraklar’ından geldiğini söylemiştir.

Peki, bu ejderha yumurtaları gerçekten de oradan mı geldi? Gelin beraber bunu bir sorgulayalım. Yargıç’ın hikayesini doğru ya da yalan olduğunu deşifre etmek için bir yolumuz yok aslında, söylediği gibi Asshai’den de geliyor olabilir. Yine de Kan ve Ateş kitabında aksi olmasını sağlayabilecek bir kaç işaret yok değil.

Yazının kalan kısmı Ateş ve Kan kitabından “spoiler” içerir.


Rhaena Targaryen Meagor’un “Kara Gelin”’lerinden biri olarak bilinir, kardeşinin ölümünden sonra Meagor ile evlenir ve o da öldükten sonra 3. kocası Andrew (telaffuzdan böyle çıkardım ismi.) ile evlendi; kendisi oldukça normal, sıradan biriydi; ne çok güçlü ne çok zeki, ayrıca karısından 9 yaş daha gençti. Gerçekte bir gözü onun kız kardeşi Elissa Farman’daydı, o kardeşi Andrew’ın olmadığı her şeydi. Yıllar içerisinde Rhaena ve Elissa arasındaki uçurum daha da büyüdü.

Rhaena, bir gemi inşa edip, Sunset denizinin karşısına geçecek bir gemi inşası için Elissa’nın altın talebini reddetti. Sonunda Elissa, ejderha kayasını terk edebileceğini duyurdu; denize açılma hayalleri kuruyordu. Elissa ertesi sabah Akıntıtaşı’na gitmek için ayrıldı ve o zamandan beri Westeros’ta bir daha görülmedi. İki hafta sonra Elissa Farman’ın ne yaptığını fark ettiler. Ejderha Kayası’ndan üç ejderha yumurtası kayıptı. Günlerce izini sürmelerine rağmen yumurtalardan hiçbir işaret yoktu. Kraliçe Rhaena çok öfkelendi ve başta Ejderha Kayası’ndan Garrisons Kalesinin komutanı Maro Bullock, oğlu ve onunla birlikte şüphelendiği herkesi kovdu.

Söylenene göre kocası Andrew Farman’a çok yüksek sesle bağırmış ve onun, kız kardeşinin suçu hakkında neler bildiğini sorgulamış. Sesinin yankısı ejderha kayasının tüm koridorlarında duyulmuştur. Akıntıtaşı’na Elissa’yı araştırmaları için adamlar dahi göndermiştir ama izler soğumuştur. Elissa, Pentos’ta bir yerlerde ortadan kaybolmuştur.

Kan ve Ateş kitabı, Dany’nin elindeki üç ejderha yumurtasının Elissa Farman’ın Ejderha Kayasından çaldığı üç yumurta olduğunu ima ediyor, gibi görünüyor. Ve zaman içerisinde üç yumurta da çatlayarak; Drogon, Rhegal ve Viserion olur. Daha fazla kanıtı yine aynı bölümden okumaya devam ediyoruz.

Rhaena, ejderhası Dreamfyre’a atlayıp, Kralın Şehrine gider ve olan biteni kral kardeşi Jaehaerys’e anlatır. Rhaena, Elissa’nın istediği şeyin ejderhalar değil, gemi olduğunu biliyordu. Büyük ihtimal ile onları altın için satmayı amaçlamıştı. Kral Jaehaerys’ın korkusu, Targaryen Hanesine bağlılığı olmayan kişilerin elinde ejderha yumurtalarının çatlayacak olmasıydı. Bu yeni ejderha lordları, onlara meydan okumak için ortaya çıkabilirdi. Büyük Üstat Benifer, yumurtaların çatlamayabileceğini söyledi.

“Onun istediği bir gemi inşa edebileceği altın. Yumurtaları satacak. Onlar bunu karşılar.”
“Bir gemi donanması.” Jaehaerys, kardeşini odasında kabul etti. Olaya sadece Büyük Üstat Benifer şahitti. “Eğer o ejderha yumurtaları çatlarsa, dünyada bizim hanemizden başka bir ejderha lordu daha olur.”
“Çatlamayabilirler.” dedi, Benifer. “Ejderha Kayasından uzakta olmaz. Sıcaklık… Bazı ejderha yumurtalarının taşa dönüştüğü biliniyor.”

Benifer’in söylediğine göre ADA’dan uzaklara gittiğinde ejderha yumurtaları basit birer taşa dönüşüyor. Ejderha Kayası’ndaki bir şey, onların kuluçka dönemini kolaylaştırıyor. Belki de Targaryenların atası yer olarak bu yüzden burayı seçmiştir.

Bununla birlikte üstat haklıysa ve yumurtalar taşa dönüştüyse; bu da Dany’nin yumurtalarının aslen çalınan bu üç yumurta olduğuna dair bir başka ipucu oluyor. Kral Jaehaerys’ın casuslar Pentos’ta oldukça pahalı olan bu taşları aramaya başladı ama Kral’ın, yumurtaların çatlamasına karşın başka bir planı daha vardı. Özgür şehirleri yakından takip ederek; eğer yumurtalar çatlarsa çalınmış mülklerini geri talep edecekti, eğer geri vermezlerse doğudaki düşmanları kral ve iki kraliçenin üç ejderhasının aleviyle yüzleşecekti. Fakat ejderhalar asla geri dönmedi, yüzyıllar sonra Ejderha Kayası’nda doğmuş olan Dany Targaryen’ın kocası Drogo’nun cenaze ateşinde doğana kadar. Elbette eğer bu kuram doğruysa.

Unutmayın ki Elissa, Pentos’a gitti ve yumurtaları buradan elden çıkardı ve üç yumurta bir daha asla görünmedi. Üstüne İllyrio da Pentos doğumlu ve burada yaşıyor. Oldukça zengin bir adam ve her yerde gözü kulağı var. Yani bu yumurtaları eline geçirmesi kaçınılmaz. Illyrio, yumurtaların Asshai’den geldiğini iddia etse de muhtemelen bu sahte iddia sürgün prensesi heyecanlandırmaktan fazla bir amaca hizmet etmekten başka bir şey değildir.

(Şahsen bu kısıma katılmıyorum; ister Pentos’ta elime geçti desin, isterse Asshai’den aldım desin ne fark eder? Kuramın en zayıf kısmı burası, neden yalan söylesin? Belki kendi de özünde nereden geldiğini bilmiyordur? Onun aldığı kişi Asshai’den geldi, demiştir?)

Yargıç’ın Dany’nin yumurtaları çatlatabileceğini öngörmesi mümkün değil, aklına bile gelmemiştir. Dany’nin ejderha yumurtalarını çatlatabilme yeteneği Targaryen tarihi ile bağlantılı olmalı; Targaryen bebeklerin beşiklerinin içine konan yumurta koyma geleneği gibi… Bir sebeple yıllar içerisinde Targaryenlerin ejderha yumurtalarını çatlatmayla ilgili sırları, bilgileri kayboldu. Lakin metne eklenmiş bir çok ipucuyla buna dair işaretleri bulabiliriz. (Bununla ilgili yaptığı Dany’nin yumurta çatlatmasıyla ilgili 2 videodan bahsetmiş. Onları da çevirmek gerekecek sanırım.)

Ben inanıyorum ki bunu başarmasının sebebi dış dünyadaki büyüsel etkinin bir birleşimiydi ve elbette ki Dany’nin kendi genetik etkisinin. Valyria kanına sahip birinin yumurtalara yakınlığı… burada anahtar etki gibi görünüyor. Hiç şüphe yok ki bu da bizi eski Valyria büyücülüğüne geri götürüyor. Ejderha sürücülerini ejderhalarına bağlayan büyüye…

Evet, yazımız burada bitti. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

DİPÇE: Unutmayın ki GRRM’in söylediğine göre Dany, kitabı okusaydı ejderhalar hakkında birkaç faydalı bilgiye sahip olurdu, diye açıklama yapmıştı. Bunu ilk başta ejderhaların mahiyeti hakkında diye yorumlamıştım ama belki de asıl mesele kendi ejderhalarının nereden geldiği ile ilgili olabilir.

Önemli Cevaplar

 1. Yumurtaların neden taşlaştığını açıklamak için oluşturulmuş bir hikaye gibi duruyor. Dany’nin yumurtalarının bunlar olup olmaması önemsiz. Ejderha Kayası’nın volkanı 14 ateş gibi büyülü olabilir bu yüzden yumurtaların canlı kalmasını sağlıyordur.

 2. Vallahi güzel olur, Starkgaryen’in alanı olduğu için birkaç hafta önce ona önermiştim ama yoğun olduğu için yapamadı. Sen yaparım diyorsan, buyur vallahi. İki bölüm halinde, yani iki ayrı başlık şeklinde tek tek halledersin.

  Ejderhaların Doğumu “Rüyalar ve Büyüler”
  Ejderhaların Doğumu “Büyük Oyun”

  1. Bölüm: YouTube
  2. Bölüm: YouTube

  Yapamam dersen, vakit bulamaz isen bana haber et, ben ilgilenirim. Yahut birlikte de halledebiliriz. :slight_smile:

  Gelelim konuya. Bu hikaye sadece Ejderha Kayası’nın yumurta çatlatmayı kolaylaştırması ile ilgili bir hikaye mi? Olabilir. Fakat bu hikaye çok daha başka şekilde anlatılamaz mıydı? Yahut üç yumurta yerine sadece bir yumurta denemez miydi? Neden Dany’nin elindeki yumurta sayısı kadar yumurta dahil edildi ve neden yumurtalar; Dany’e yumurtalarını veren adamın şehrinde ortadan kayboldu? Braavos yahut Volantis gibi diğer Özgür Şehirler’den biri olamaz mıydı? Yahut Lys? Orada Valyria soyundan haneler vardı, yanlış hatırlamıyorsam. Misal Değersiz Aegon’un metreslerinden biri oradan gelen bir Valyrialı. Onlara çok rahat satardı yumurtaları, hem de haddinden fazla para bile verirlerdi kanımca. Bunlara tatmin edici cevap gelene kadar şahsen bu yumurtaların o yumurtalar olma olasılığı konusunda iyimser davranıyorum.

 3. Biraz kafamızı karıştırıp acaba Dany’nin yumurtaları mı demek için 3 yumurta ve Pentos denmiş bence tabi ki Dany’nin yumurtaları olma ihtimali yüksek yumurtaları satmayıp yumurtalarla birlikte Sunset denizinin ötesine gidip orada Gemici Brandon’ın kurduğu krallığı bulup onun soyundan gelen bir prensle evlenme ihtimali bile var açıkçası.

 4. Kontrol ettim, gemisiymiş. Ben yanlış hatirliyormusum

 5. Elissa Farman=Quaithe çıkıyormuş :face_with_monocle:

  @YeniAy_Ottoman bence düşünmeye değer hocam bak bakalım bulabilecekmiş işaretler dwfsz

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

21 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar