Bu videonun sahibi Ateş ve Kan kitabından, ilgisini çeken 10 konunun kısa bir listesini yapmış, ben de paylaşmak istedim, bakarsınız ilgi çekici bir şeyler vardır. Yalnız söylemem gerek, liste oldukça yüzeysel ve elbette ki tüm dikkate değer konuları almıyor ve sadece video sahibinin ilgisini çeken bazı şeyleri listeliyor. Başlayalım.

1. Burada yazanların hiçbiri gerçek “tarih” değil.

 • GRRM’in şu ana kadar yazdığı tüm kitaplar; ana romanlar, Dunk ve Egg, Buz ve Ateşin Dünyası ve Ateş ve Kan kitabı, kasten ön yargılı; belli bir kişinin bakış açısıyla yazılmış. Okuduğumuz her şey x karakterin gördüğü, anladığı ve inandığı şekilde aktarılıyor. Bu da sadece o karakterin tecrübe ettiği şekilde hikayenin gerçekliğinden bir parça okuduğumuzu gösteriyor.
 • Bu kitap da Aliüstat Gyldayn’in bakış açısıyla yazılmış ki kendisinin hikayeleri/tarihi yorumlama şekli de gerçekten çok ön yargılı. Kendisi bir üstat, bu yüzden büyü hikayeleri hakkında ya çok aşağılayıcı ya da küçümseyicidir. Görünüşe göre kendisi Targaryenlere sadık biri ve İyi Kral yönetiminin ve El’i Rahip Barth’ın hayranı. Aynı zamanda burnu aşağıya bakan sosyal olarak muhafazakar biridir ya da bazı karakterlerin cinsel tercih ve yönelimlerini kasten görmezden gelir. Haliyle her şeyi resmi/gerçek bilgi olarak kabul etmek ne kadar çok cazip gelse de bunu yapamayız.
 • Anlatıcının gündemi değerlendirilerek her şeyi yorumlamamız gerekiyor. Bir diğer dikkate değer şey ise bu üstadın aynı zamanda Harrenhall yangınında bulunan kişi ile aynı olması. Tarihin ilgisiz ve nesnel gözlemcisi değil, kendini tasvir etmeyi seviyor.

2- Cinsiyet eşitliği, hikayenin merkezini oluşturuyor.

 • Daha önceki hikayelerde ağırlıkta hep Targaryen kralların yönetimi, savaşları vb. şeylerine yönelmiş iken Ateş ve Kan kitabında bu değişmiş; kadınlar, burada merkezi sahnede. Aslında Targaryen kadınları her zaman merkezde yer alıyordu ama bize bu daha önce söylenmemişti, en azından bu kadar açık şekilde.
 • Hikayenin başlangıcından itibaren Visenya ve Rhaenys sadece Aegon’un eşleri değil, onlar eşit hayat arkadaşları. Onlar, Demir Tahta oturuyor ve yasaya göre adalet dağıtıyorlar.
 • Alyssa Velaryon, iki sene boyunca naip kraliçe oldu, kraliyetin ilerleyişini kendi başına yürüttü ve kendi iradesiyle yasaları zorladı.
 • Rhaenyra Targaryen, Demir Taht’a 6 aylığına kraliçe olarak oturdu ama onun hükümdarlığı tarihçiler tarafından silindi, zira onun tarafı iç savaşı kaybetti. Elbette birde Ejderhaların Dansı iç savaşı, iki kadın tarafın etrafından şekillendi.
 • Ateş ve Kan kitabında, kadınların hikayeleri “başarı” hikayelerindeki rollerini sunulmaktadır. Örneğin Aegon’un hikayesinde iki eşinin rolleri veya İyi Kral’ın tahta geçişindeki ablasının rolü gibi. Tarihteki her güçlü Targaryen kralının ardından güçlü bir Targaryen kadınını görüyoruz; belki tahta oturmuyorlardı ama krallar kadar etki sahipleriydiler.

3- Elissa ve Ejderha Yumurtaları

 • Daha sonra Elissa denen kız ve ejderha yumurtalarından bahsetmiş ki onun hikayesine burada değinmiştim. Kan ve Ateş “Ejderha Yumurtaları” 1 Dany ile olan bağlantılara girerek, Braavos ve Deniz Lordu’nun Targaryen Hanesinin diriliş girişimleriyle bağlantısı olabileceğine dair arada bir kuram kasmış bize. Oraya girmiyorum. Arzu eden 5. dk.’dan sonra, ilgili kısmı, dinleyebilir.
 • Elissa’nın kaçışını biliyoruz ama sonrasında olanları bilmiyorduk, videoda anlattığına göre Valerion hanesinden seyahatlere düşkün başka bir oğlan (ismini çıkartamadım) uzun bir yolculuğa çıkıyor hatta bu konuda yazdığı kitabı da varmış sanırım, Asshai’nin doğusuna kadar gidiyor ve Elissa’nın gemisini orada görüyor. Eğer haklı ise demek ki bizim kız Pentos’tan çıkmayı başarmış.  Devamında coğrafi şeylerden bahsetmiş. (10. dk.)

4- Dünya Yuvarlak(muhtemelen)

 • Elissa, Pentos’ta 3 ejderha yumurtasını sattı ve Sun Chaser isminde bir gemiye sahip oldu, mürettebat topladı ve Eski Şehir’e götürerek seyahati için hazırlıklar yaptı.(Ve İyi Kral bunu öğrenememiş mi? Şaka gibi.) Orada Hightower ailesine mensup 2 müttefik buldu ve onları da gemiye dahil etti. Şiddetli bir fırtına Hightower gemisinin kaybına yol açana kadar üç gemi batıda ve biraz güneyde uzun bir süre bekledi. Diğer kötü bir şekilde zarar gördü. Tamir vb. şeylerden sonra kaptan geri dönmeye karar verdi. Elissa ise devam etti ve batı ufkunda kayboldu. Resmi hikayesi burada sona eriyor.
 • Lakin daha sonra seyahatlere takıntılı bir başka kişi, bir Valeryon hanesinin üyesi, doğuya gidiyor ve Asshai’nin doğusunda Elissa’nın gemisini buluyor. Demek ki Elissa uzak doğuya giderek uzak batıyı buldu; Essos’un doğu sahillerini. Bu da gezegenin yuvarlak olması demek.

5- Ejderhalar(ateş üfüren), Sur’u geçmek istemiyorlar yahut geçemezler.

 • Aslında bunu (Ulu_Kurt)’un Ejderhanın Oğulları 1 çevirisinde görmüştük. İyi Kraliçe, sıkılınca ejderhasına atlar ve Sur’a gider, Sur ötesine geçmek ister ama ejderha bir türlü itaat etmez ve üç kere denemesine rağmen bir türlü geçirtmeyi başaramaz, kraliçe bu duruma baya şaşırır ve hayatında ilk defa ejderhasının kendisine itaatsizlik ettiğini söyler.
 • Sur, maddesel bir bariyeden ziyade büyülü bir bariyer görevi görüyor, inşasında büyüler kullanılmıştır. Çok güçlü büyüler. Soğukel, Sur’u geçemediği için Sam’i Bran’ı alması için gönderdi; Jon, Sur’un farklı taraflarında olduğu zaman Hayalet’i sezemiyordu(aynı şekilde Yaz’ın orada olmasını bildiği halde onu da sezinleyemiyordu.).

6- Ejderhalar “evcil hayvan” değildir.

 • Bu elbette bildiğimiz bir şey, altı defalarca çiziliyor. Targaryenler sadece büyüyle onları kontrol edip, istemediği şeyleri yaptıramıyorlar. Silver Wing ve Sur vakası ile Aerea Targaryen ve Balerion vakası bize bunları gösteriyor. Ayrıca Ejderha Tohumları da… kaç tane Valyria doğumlu (melez oldukları dikkate alınmalı aslında) onların elinden öldü?
 • Ejderhaların “yumurtlaması” bile görünüşe göre sadece “onlar” istediği zaman oluyor; sonraki Targaryenlerin düşündüğü gibi üretim mantığıyla veya mühendislikle olabilecek bir şey değil.
 • Hatta ejderhalar Targaryenlere “bağlı” olsalar bile özünde onlara “ait” olmayabilirler.

7- Jaehaerys Targaryen propagandadan ibaretti.

 • Aliüstat Gyldayn’in I. Jaehaerys yönetimi için söyleyeceği çok güzel şeyleri var. Yedi Krallığın halkının, O ve kraliçesi için sokaklarda kadeh kaldırmalar,tezahüratlar; aldığı akıllıca kararlar hakkında anlatan hikayeler zaman zaman neredeyse Targaryen propagandası gibi geliyor, biraz da dönemsel bir üstünlük sahibiydi, şeklinde bir şeyler diyor. Jae’nin eylemleri söylenildiği gibi her daim akıllıca ve insanların takdir ettiği şekilde kabul etmemek gerekiyor, diyor.
 • Misal Naip Kraliçe ve El’in isteği dışında kız kardeşiyle evlenmesi, tamamen başkalarının isteğine karşı gelinerek alınmış bir karar ki bu onun ilk karşılaştığı krizdi; İnanç isyanı ile ilgili bir şey söylüyor(anlayamadım tam olarak) ve bu yaptığından herkesin nefret ettiğini belirtiyor. Onun tepkisi bunun üstüne bir nokta koymak değildi; Targaryens’in ırksal üstünlüğü doktrini ile ortaya çıktı; Targaryenler istediği her şeyi yapabilirdi, çünkü herkesten üstündü; ilahlara, insanlara ve yasalara hesap vermezlerdi. Bu mesajı krallığa yayması için sözde 7 ulak gönderdi. Kısacası eski usul propaganda.
 • Yasalarla ilgili başarısızlığı ile ilgili bir şeyler söyleyip, bunun Ejderhaları Dansına neden olan temeli attığını söylüyor ki bunun da bir sürü masum insanın, ailesinin yıkılışına giden yolu ve ejderhaların ölümüne neden olduğunu belirtmiş. (Adam baya gömmüş buna, kitapta neler yazıyor merak ettim.  )

8- Westeros’ta bir çok melez insan var.

 • Seride neredeyse tüm hanelerin kendilerine özel karakteristlik renkleri ve görünüşleri var. Starkların gri gözleri, uzun yüzleri; Lannisterların yeşil gözleri ve altın sarısı saçları; Targaryenleri gümüş saçları ve değişik renklerdeki gözleri gibi… Fakat Ateş ve Kan kitabında açığa çıkan şeylerden biri de kitabın bunu aşırı basitleştirmesi.
 • Evet, ailelerin karakteristik özellikleri var ama aileler arası evlilikleri ve melez çocuklar, sandığımızdan daha fazla olabilir. Kitapta düzinelerce sayfa sayfa isimlerini dahi bilmesen Targaryen piçi var; Valerion, Baratheon kanı ve biraz Valyria atalı(Plumm ailesi geldi aklıma, iki damla varmış ya)… ASOIAF’ta atalarında Valyrialı olan yüzlerce kişi olmalı.
 • Ejderhaların Dansından sonra kuzeyli adamlar ve Nehirova dulları arasında yüzlerce evlilik gerçekleşiyor. Yüzyıllar sonra binlerce melez çocuktan(İlk İnsan ve Andal karışımı) bahsediyor olmalıyız. Bunun gibi çok örnek var kitapta. Kısacası etnik köken, ilk göründüğü gibi, çok kesin değil.

9- Dünya, düşündüğümüzden daha büyük ve daha garip.

 • Aliüstat(kitabın yazarı), diğer üstatlar gibi büyü konusunda şüpheci yaklaşanlardan, büyüyü yahut büyülü yaratıkları bir çok etkisini potansiyelini reddediyor. Lakin kitap bize üstadın bile reddedemediği bir çok kanıt veriyor.
 • Bunlardan biri Ateş ve Kan: Ateş Solucanları ve Aerea Targaryen vakası. Ayrıca Krakenler hakkında düzinelerce denizcilerin anlattıkları var. Bu leviathanlar, basiliksler ve diğer garip yaratıklar ile devam edip gidiyor…
 • Birkaç karakterin büyü gücü olduğu konuşuluyor ve bir kaç kişinin uzak diyarlara gidip garip insanlarla karşılaştığı anlatılıyor. Bu da bize Westeros’un anlatıldığından daha büyük olduğunu düşündürüyor.

10- Ejderhalar savunmasız.

 • Dizide ejderhaların nükleer güç gibi görünmesine, anlatılmasına; her şeyi yakıp yıkan büyük bir güç olarak gösterilmesine alışkınız. Lakin kitapta görüyoruz ki ejderhalar yaralanamaz değil.
 • Rhaenys Targaryen’ın ejderhası görünüşe göre kötü hava koşulları yüzünden toprağa çakıldı ve (Yahut sürücüsü çok kötü bir sürücü  ) ve daha sonra gözüne saplanan bir akrep sürgüsüyle öldü. (Tyrion, 5. kitapta ejderhaların gözlerinin en savunmasız yerlerden biri olduğunu, oraya saplanacak şeyin doğruca beyni delip geçeceğini söylemişti. İşte böyle ejderha öldürürsün, sır değil yani.)
 • Targaryen ejderhalarının en büyüğü ve en güçlüsü, Valyria’da ne olduğu tam bilinmeyen (muhtemelen ateş solucanı) bir şey tarafından çok kötü bir şekilde yaralanmıştı.
 • Bir çok ejderha bir diğer ejderhalar tarafından, iç savaşta öldürüldü. Ayrıca halk tarafından, tepelerine çökertilen tavan yüzünden Ejderha Çukurunda ölenleri de unutmayalım.
 • Kısacası ejderhaları öldürmek için bir çok yol olduğu görülüyor; onlar yok edilemez, zarar verilemez canlılar değiller. Dany, ejderhalarını getirdiği zamanda dizideki gibi bir zarara uğramasını, yaralanacaklarını beklemek gerekir hatta seri sonundan hiçbirinin sağ çıkmama olasılığını da beklememiz gerekir.

Kitapta bahsi geçmeyen yahut ayrıntısına girilmemiş şeyler neler?

1- Addam Velaryon’un Yüzler Adası ziyaretinden şöyle bahsedilmiş ama ayrıntıya girilmemiş.
2- Aegon’un 7 Krallığı birleştirme arzusunun bir tehdit olasılığı üzerinde peydah olduğuna dair bir bilgi verilmemiş (oysa GRRM bir videoda söylemişti) ve özünde de zaten böyle olmadığına dair işaret var.
3- Hikaye tamamen Targaryen tarihi üzerine kurulu, diğer şeyler hakkında bir şeyden bahsetmiyor; Ötekiler, Yüzler Adası vb. şeyler. Yani kitap bize bir çok yeni bilgi verse de oyunu değiştiren, finale işaret eden bir bilgi vermiyor.

Yazı burada bitiyor, inşallah beğenmişsinizdir. 

Önemli Cevaplar

 1. Öncelikle konu için teşekkürler. Böyle bir şey bekliyordum uzun zamandır.

  Yandık. Artık tartışırken ne zaman bu kitaptan argümab öne sürsem ama bu gerçek tarih değil Glydan taraflı falan diyeceksin. :stuck_out_tongue:

  @Starkgaryen ile bu konu hakkında tartışıyorduk. Ben demir tahtın önemli sembol olduğunu, ikisi eşit gibi olsalar da orada bir kişinin oturabileceğini söylemiştim ama demek ki paylaşımlı kullanılabiliyormuş.

  Gördüğüm en ilginç bilgilerden birisi bu sanırım. PR’li Maegor demek ki :smile:. Aslında meseleye geniş açıdan bakınca Maegor yakıp yıkarak ejderhaların sinirlendiğinde ne olabileceğini gösterdi pislik, zalim damgası yese de. Maegor “kötü polis” olurken ekmeğini yemesi “iyi polis” Jaeherys’e kaldı. Düşününce bu 7 isyanı olaylarında herifler tek bir taviz vermediler. En ufak bir geri adım olmaksızın resmen ensest gerçeğini diyara kabul ettirdiler, hatta yanında 7’in ordu hakkını falan da aldılar.

  Aslında evet buraya ben de katılıyorum. Tüm anlaşmazlığın kökeni varisi Aemon ölünce veraset hakkını Aemon’un kızı yerine oğlu Baelor’a vermesi. Peki merak ettiğim şey şu bunjn sebebinin ne olduğu açıkça belirtiliyor mu? Ben hep taht Valeryonlara geçeceği için Jae böyle bir düzenleme yaptı diye düşünmüştüm ama aslında bu düşünce gerçek olsa bile biraz bahane gibi duruyor. Westeros’da soyun kadından devam ettiğini gösteren örnekler var. En büyük örnek Martell Hanesi. Her ne kadar açıkça açıklanmamış olsa da böyle durumlarda çocuğun annesinin soyadını alıyor olması lazım. Yani olay isimse gerçekten masaya oturursun, 3 ejderin bir ağırlığı var Denizyılanı kardeş dersin ve doğacak çocuk tahta geçerken Targaryen ismini almalı dersin olur biter. Zaten Alyysannie’nin feminist trip atıp terk etmesi de olayı açıklar nitelikte. Jae basbayağı kadından yönetici mi olur len diye düşünmüş olabilir.

 2. Zaten pek çok insanın atladığı bir ayrıntı var, bunun bir kurgu olduğu unutuluyor. Yani şöyle ki kurgusal eserlerin belli bir gidişatları vardır. Mesela ana karakter hedefine basitçe ulaşamaz. Daenerys’in gerçekten ejderler yenilmez olsaydı birkaç gün içinde Westeros’u ordu desteğini göz önüne alacak olursak dize getirebilmesi gerekirdi. Ama bu olmayacak. Demek ki ejderler göründüğü kadar tanrısal değil. Dizide bu olayı tam veremediler ve bu yüzden pek çok insana durum çelişkili geldi zaten.

  Zaten Aegon fetih yaparken ilk 3 savaşı kaybediyor. Ejderhalara rağmen. Sonradan kazanıyor.

  Dizide aman küllerin kraliçesi olmayım diye gücünü düzgün kullanmayan, ama böyle diye diye 3 lordluğu kaybeden Dany gördük. Sırf Dragonstone kuvvetiyle kral olma planları yapan Stannis’den 3 ejderha+Dothraklar+lekesizler ile 3 lordluk kaybeden Dany’e :joy:. Tabi gücünü orantısız kullanmaktan kaçınması durumu kitapta da işlenecektir, ama dizide olduğu kadar yüzeysel ve garip şekilde değil.

 3. Bir sey daha çikti ortaya… Bir Daenerys daha varmis.
  Kral Jaehaerys I ve Kraliçe Alysanne’in ikinci çocuklari.
  Aslinda zaten bilinen 13 çocuktan biri. Hatta Aeryn olarak geçiyordu wikilerde ama aslinda Daenerys’mis, ingilizce wiki’de düzenlendi sayfa, Aeryn’in sayfasi artik Daenerys sayfasina yönlendiriliyor. Bu arada tabi bizim vikide Aeryn sayfasinda da yanlislik var, yani tabi öncelikle öyle biri yok, Daenerys o, ve altinci çocuk degil, ikinci çocuk oluyor dolayisiyla. Ingilizce vikide de önceden altinci çocuk diye geçiyorsa bir sey diyemem tabi :grin:
  Neyse bu karakterin yanlis bir ismi vardi ve bir hikayesi yoktu, ama Fire and Blood kitabiyle ortaya çikarmis Martin.

  Kisaca hikayesini özet geçeyim :

  FS 53’de, Kral Sehrinde dogmus. Mutlu, merakli, korkusuz bir çocukmus, onu taniyanlar için bir neseymis. Hayat dolu ve sürekli gülümsermis. Genelde çamur ve otlarla kapli olurmus. “Diyarin sevgilisi” ve büyük bir güzellik olarak görülür, kabul edilirmis. Hatta FS 55’de, Blackhaven’dan Ser Simon Dondarrion tarafindan Ask ve Güzellik Kraliçesi ilan edilmis.
  (Neyse çok daha fazla detaya girmeden…)
  Ilk çocuklari Aegon öldügü için (FS 52’de), Kraliçe Alysanne kizi Daenerys’i vâris ilan etmek istemis çünkü en büyük çocuk olarak bu onun hakkiymis (o sirada ondan küçük iki erkek kardesi var, Aemon ve Baelon), ama Jaehaerys Daenerys’in bir kiz olmasi sebebiyle bu duruma sicak bakmiyormus, onun için vâris Aemon’mus. Hatta Alysanne’a Daenerys’in zaten ileride Aemon ile evlenecegini, bu sayede Kraliçe olacagini söylemis ve bu cevap Alysanne’in hiç hosuna gitmemis. Bu da tabi Kral ve Kraliçe arasinda gerginlik yaratmis. Bu arada ufak bir parantez… Bu olay Alysanne’in oglu Baelon’un degil, torunu Rhaenys’in (büyük oglu Aemon’un kizi) vâris olmasi gerektigini söyledigi ve Jaehaerys’in buna karsi çiktigi olayi getiriyor akillara biliyorum, benim de önce kafam karisti, “ben bunu bir yerden hatirliyorum” dedim ama ikisi ayri olaylar. Neyse bu durum gerginlik yaratmis, tartisma konusu olmus Kral ve Kraliçe arasinda, ta ki Daenerys 6 yasinda hayatini kaybene kadar (hastalanmis, hemde hep saglikli bir çocuk olarak tanimlanmasina ragmen, hastalanmis ve herkes elinden geleni yaptigi halde durumu hep kötülesmis). Onun ölümünden sonra Kraliçe Alysanne konseylere katilmayi birakmis, uzun süre de kizinin ölümünün acisini çekmis, hatta Daenerys’in ölümünden sonra dogan Alyssa’ya baktiginda aglarmis çünkü kiz Daenerys’e benziyormus.  Wiki sayfasi burada.
  Cevirip bizim Viki’ye ekleyebilirim.

 4. Discordda konuşurken abla dedim dkendlenx

 5. Ya kötü de olmadı be. Eğlence çıktı güldük falan güzel oldu :smiley:

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

53 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar