Herkese selamlar, uzun zamandır kuram çevirmedim. Bugün size uzun zamandır aklımda olan “Titreyen Denizin Canavarlarını” anlatacağım. Bunu çevirmek için Buz Ejderhası masalını okumak istemiştim, faydalı olabilir diye. Kitabın içeriği ve asoiaf bağlantısına dair başlık: Buz Ejderhası Kitabı ve ASOIAF

Ateş Ejderhaları, asoiaf evreninde bilinen yaygın canavarlarımızın başında geliyor. Hatta Valyria’da 14 Alev dağlarının içinde ateş soluyan yılanlar olduğundan da haberdarız. Bizim evrenimizin ismi ASOIAF, yani Buz ve Ateşin Şarkısı. Özetle buz ve ateş arasında meydana gelen “mücadele” konu alınıyor.

Ateş tarafında başta Targaryen hanesi olmak üzere Valyria aileleri ve R’hllor hizmetkarlarını görüyoruz ve elbette ateş ejderhalarını. Buz tarafında ise şu ana kadar kesinleşmiş olan tek tarafgiller “Ötekiler” Peki, öyle mi? Şahsen öyle düşünmüyorum. Buz tarafından sadece Ötekiler yok. Yüzsüz Adamlar ve Ötekiler Bunun dışında R’hllor tarafının ateş ejderhaları varsa neden Büyük Öteki’nin buz ejderhası olmasın? Buna dair işaretler var mı? Aslında var.

Titreyen Deniz, Essos’un kuzey bölgesinde yer alan oldukça büyük ve çok ama çok soğuk bir deniz(Zaten ‘titreme’ isiminin soğuklukla ilgili olduğu aşikar, Essos’un hemen güneyindeki deniz de Yaz Denizi. Yani kuzey KIŞ/BUZ ve güney YAZ/ATEŞ.). O kadar soğuk ki oraya giden gelen olmaz; gidenler de ya geri dönemez ya da dönenler eskisi gibi değildir. Bundan sonrasına videodan devam ediyoruz.

Titreyen Deniz, Essos’un kuzeyindeki donmuş sular… Burada var olduğu söylenen canavarlarla ilgili bir çok garip hikayeler var. Bu donmuş suların nereye kadar uzandığı, genişlediğini bilen yok. Westeros’tan hiçbir insan bu kadar uzağa yelken açmadı. Fakat Essos’un bazı kadın ve erkekleri buralara yelken açmış ve cesaretle bu güvenilmez uğuldayan rüzgarlarla ve en sağlam inşa edilmiş gemileri bile yok edebilecek muazzam buz dağlarıyla yüz yüze gelmiştir. Kuzeye, Titreyen Deniz’e yelken açanların çoğu mahvolmuştur ve bazıları da donmuş halde yarı ölü şekilde güneye geri dönmüştür. Titreyen Deniz’in “White Waste” olarak anılan bölgesi ise kışları çok daha fazla büyümüştür.

Titreyen Denizin, Yamyam Körfezine girip, ardında kalan donmuş sular yüzünden sıkışıp kalan ve gerisin geriye çıkamayan; sonsuza kadar hapsolan gemiler hakkında da söylentiler geliyordur. Sudaki ölü adamlar hakkında hikayeler… Geceleri koyu mavi donmuş denizin derinliklerine, yaşayanları derinlere sürüklemek için yükselen boğulmuş ruhlar(bana lotr’daki bataklık ruhlarını anımsattı; Sauron ile yapılan savaşın sonunda Ölü Bataklık bölgesinde ölmüş ve ruhları hapsolmuş elf ve insanların ruhları, yaşayanları derinliklere çekip, öldürüyor ve onları da hapsediyordu.). Soluk mavi sisin hikayeleri… su boyunca ilerleyen bu sis o kadar soğuktur ki içinden geçen gemileri dondurduğu anlatılır. Ve elbette ki merfolkların (denizde yaşayan yarı balık yarı insanlar) hikayeleri… Solgun gri ciltleri ve siyah pul kuyrukları vardır. Güneydeki kuzenlerinden çok daha kötü/şiddet eğilimli oldukları söylenir.

(Unseen Westeros artistlerinden birinin yaptığı Titreyen Deniz ve Buz ejderhası resmi.)

Ve elbette ki hiç kimse yaşayan buzdan yaratılmış muazzam kanatlı yaratıkları unutamaz. Mavi kristal gözlere ve soğuk püskürten nefese sahiplerdir. Titreyen Deniz’in büyük Buz Ejderhaları… Bir buz ejderhasının nefesinin soğuğu o kadar korkunçtur ki bir insanı saniyesine dondurmayı başarabildiği anlatılır. Bu canavarlar, Eski Valyria’nın ateş ejderhalarının doğrudan karşıtı (bana göre madalyonun bir diğer yüzü; ateş varsa buz vardır) gibi görünüyor. Söylentilere göre Buz Ejderhalarının boyutu, ateş ejderhalarının üç katıdır. Valyria’nın ejderhaları ateşten et iken bunlar buzdan ettir.

Bazı kişiler buz ejderhaları hakkındaki hikayelerin batıl inançlı denizcilerin illüzyon; yarı ölü halde donmuş hallerinden kaynaklı fantezi hikayeleri olduğunu iddia eder. Martin’in ASOIAF’taki buz ejderhası tarifi ile ve Buz Ejderhası hikayesindeki tarifleri oldukça benzerdir(bkzn: ilgili açtığım başlık.). İkisi de buzdan yapılmadır ve eriyerek yok olurlar. Elli milletten denizciler, yüzyıllar boyunca Titreyen Deniz’deki bu soğuk canavarları görmüştür. Bir çok rapor ciddiye alınmadı. Bir çok deniz yaratığı, Titreyen Deniz’in sularında yüzdü; Buz Ejderhası gibi büyük bir canavarın beslenmesi için orada bir sürü yiyecek mevcut. GRRM’in hikayelerinde sürekli bahsi geçen buz ejderhaları ve serinin ismi de bize gösteriyor ki eninde sonunda bu, buz ejderhaları hikayemizde görünecek. Yeryüzünün dengesi ve döngüsü göz önüne alındığında ateşin karşıtı olarak buz olmak zorunda(benim söylediğim gibi yani.), denge devam etmek zorunda.

Video bundan sonra WW ve Buz Ejderhaları arasındaki benzerlik/aynılığa/ilişkiye giriyor.

Ak Gezenler(Ötekiler) de Buz Ejderhaları gibi yaşayan buzdan yapılmıştır (ve buz ejderhaları gibi güneşe veya sıcağa maruz kaldığında eriyorlar.) Kuzeyde, kış rüzgarlarında at sürerler ve beraberlerinde beyaz bir sis onları uğuldayarak takip eder(dikkat! Titreyen Deniz’de donduran bir sisten bahsediliyordu.). Gözleri soluk mavidir, aynı buz ejderhası gibi. Daimi Kış Topraklarındaki güç, Ötekileri uyandırdığı gibi Titreyen Deniz’deki buz ejderhaların da yeniden doğmasını/uyandırmasını sağlamış olabilir mi? (Yahut hiçbir zaman yok olmamışlardı. Kuzeyde warg/yeşilgören yeteneklerinin devam etmesi, Sur’un büyüsünün bozulmaması gibi şeyler kuzeyde büyünün tamamen yok olmadığına işaret ediyor gibi. Dahası kuzey büyüsünün kaynağının “buz” ve doğal olarak “buz ejderhası” olduğunun? Dikkat ederseniz ateş ejderhaları doğduğunda ağırlıkta kan ve ateşle yapılan büyüler, Essos gibi her daim yaz olan topraklarda yeniden uyandı.) Durum her ne ise buz ejderhaları ve Ötekiler arasında benzerlik/büyüsel güç vb. şey asla reddedilemez ve öylesine eklenmiş tesadüf bilgiler değil.

Burada sis ve ötekiler ile ilgili bir ekleme bilgi koyacağım, video referans göstermemiş. Sanırım yukarıda bahsi geçen denizdeki sisle birebir neredeyse, he? 

Tormund ona döndü. “Hiçbir şey bilmiyorsun. Ölü bir adamı öldürdün, evet, duydum. Bir adam bir ölüyle dövüşebilir ama ölülerin efendisi geldiğinde… bir sisle nasıl dövüşebilirsin karga? Dişleri olan gölgelerle… nefes aldığında canını yakacak kadar soğuk olan ve göğsüne bir bıçak gibi saplanan havayla… bilmiyorsun, bilemezsin… kılıcın soğuğu kesebilir mi?”

Merfolk ve ölü boğulmuş ruhlar da reddedilemez gibi görünüyor. (sonra bir cümle; ölüler için benim yukarıda değindiğim lotr referansına değinmiş, benzer olduğunu söylemiş.) Boğulmuş Ölü Ruhlar(aslında bu ‘boğulma’ meselesi aklıma nedense Boğulmuş İlah ve boğularak vaftiz edinme törenlerini anımsattı, demir adalardaki.), daha önce de asoiaf’ta bahsi geçmiş olabilir. Jon Snow’a Çetinocak’tan gelen mektup dikkate değer bir içeriğe sahip.

Altı gemiyle Çetinocak’tayız. Denizler çok sert. Karakuş bütün mürettebatıyla birlikte kaybedildi, iki Lysli gemi Skane’de karaya oturdu. Kuş Pençesi su alıyor. Burası çok kötü. Yabanıllar kendi ölülerini yiyorlar. Ormanda ölü şeyler var. Braavoslu kaptanlar gemilerine sadece kadınları ve çocukları alıyorlar. Cadı kadın bize köle tacirleri diyor. Fırtına Kargası’nı ele geçirme girişimi bozguna uğratıldı, altı denizci ve çok sayıda yabanıl öldü. Sekiz kuzgun kaldı. Denizde ölü şeyler var. Karadan yardım gönderin, denizler çok fırtınalı. Üstat Harmune’un eliyle, Kuş Pençesi’nden.

Evet, kuram burada bitiyor. Lakin ben eski bir kuramı daha hatırlatmak istiyorum. Buz ve Ateşin Şarkısı “Dördüncü Ejderha”Biliyorsunuz, burada bahsi geçene göre Bran, Yaz’ın gözünden bir “ejderha” görmüşe benziyor; Winterfell’den çıkan bir ejderha. Seride ateş ejderhaları olduğu için çoğu kişinin aklına hemen “ateş” ejderhası geliyor ama benim fikrim olan “buz” ejderhası şahsen daha mantıklı geliyor, bilhassa bu başlıkta kuzey/kış/buz/ejderhalar/ötekilerle benzerlik ile ilgili daha çok öğrendiğimiz için.

Her zamanki gibi fikirlerinizi beklerim.

Önemli Cevaplar

 1. Lanet olası trigonometri çalışmadan önce foruma bakayım dedim. Şimdi teoriye kafayı yapacam :smiley:

  Bana kalırsa seride buz ejderhası var. Görmek de istiyorum açıkçası.

 2. Öncelikle eline sağlık. Buz ejderhalarının var olduklarını ben de düşünüyorum, en azından var olmalarını istiyorum diyelim. Bu konuda bir çok işaret de var. Grrm boşa koymadı bu mitleri. Hatta ben Platenos’ta bir çok mitolojik yaratığın daha bulunduğunu düşünüyorum.

 3. Böyle bir teori yazıldı mı bilmiyorum hepsini okumadım diğer başlığın.
  Şimdi winterfell’in altında bir buz ejderhası olduğunu kabul edersek ki buz ejderhaları alev yerine buz veya nesneleri buzlaştıracak bir nefes üflüyor. Starkların ötekilerle bağlantılı olduğuna dair de teorileri var sayıyorum. Yine kitapta anlatılan eski hikayelere göre mimar Brandon winterfell’i ve suru inşa ediyor. İlk uzun gece savaşından sonra ötekiler ve insanlar arasında bir anlaşma veya insanların kazanması sonucunda ötekiler kuzeyin ötesine gidiyor. Buz ejderhası da mimar brandon tarafından surun inşaası için kullanılmış olabilir. Çünkü surun inşa edilmesi nerden baksan çok zor bi olay zaten çeşitli büyüler, devlerin yardımı gibi şeyler geçiyor kitaplarda. Ama buz ejderhasının nefesi kullanılarak yapılmış olması daha akla yatkın geliyor. Mimar brandon suru inşa ettikten sonra ejderhayı daha sora ihtiyaç duyulduğunda sadece bir Stark tarafından uyandırılmak üzere uyutup üzerine winterfell’i Yani starkların kadim makamını inşaa etmiş olabilir. Dizide sur yıkıldı. Kitapta suru yıkabilecek bir borunun varlığı geçiyor. Mimar brandon da böyle bir ihtimali bilip ejderhayı saklamış olabilir

 4. O surdaki buz ejderhası benzetmesini de son kitapta yaptı. Sanki Martin yeni kitapta görünmeden önce hatırlatmak ister gibi geldi bana. Aynen abla odaklanıyorum sınava olduğu kadar :smiley:

 5. Bu konu buz ejderhasinin varligi hakkindaki pozitif ve negatif argumanlari icerir.GRRM in Buz Ejderhasi adli romani cok belirsiz bir konu oldugu icin arguman olarak kullanmadim.
  +Dizide bir nevi buz ejderhasi gormus olmamiz"kitapta gorur isek farkli sekilde olur derim"
  +Ozellikle Kuzeyde masallara gecmis olmasi ve soguk betimlenirken kullanilmasi.
  +Titreme denizinde onlarin var olabilecegine yonelik raporlar gelmesi.
  Negatifler=
  -Raporlarin cok cok uzak yerdeki soguk kosullarda savasan denizcilerin abartmasi olmasinin oldukca mantikli olmasi.
  -Ates ejderi varsa buz ejderi vardir bakis acisi buz yaratigi(oteki) varsa ates yaratigi vardir bakis acisini doguruyor.Buda hikayeyi klasik fantastik seriler gibi gereksiz kalabaliga itiyor.
  -Buz ejderlerinin ates ejderi gibi kemik tarzi varligini kanitlayacak numunesi olmamasi.
  -Buz ejderhalarini masallar haricinde tarihi bir savasta veya olayda yazili ve ciddi olarak gecmemesi.
  -ASOIAF evreninin fantastik olmasina ragmen etrafa ejderha mizragi serisi gibi asiri fazla tur salmak yerine turler arasinda belli bir bilimsel altyapi kurmasi ve yok bronz ejder yok gumus ejder elektirik ejderi tarzi spamlama olmamasi .
  -Ustte de bahsettigim gibi bir bilimsel altyapi var ejderhada bir canli turu ve her canli turu gibi yakin oldugu turler var ates solucani ve sothoryostaki wyrenler .Buz ejderhasi ise bu turler ile nasil bir evrimsel bag kurulabilir soru isareti cunku evrim soguk alana gittin buz ufle sicak alana gittin ates ufle seklinde gerceklesmez bu nedenle buz ejderinin kokeni asoiafin bilimsel altyapisina ters dusebilir.
  -Son olarak ejderhalarin ates ufledigini fakat hayvansal dokulardan(kas,deri vb) olustugunu biliyoruz.Buz ejderhasi ise buzdan yapilma olarak tarif edilince bir zitlik olusuyor.

  Benim Fikrim=Butun hepsini ele alinca ne kadar olmamasi yonundeki argumanlar daha fazla da olsa dizide bir cesit buz ejderhasi olarak nitelendirilebilecek bir ejderhanin gosterilmis olmasi bunuda kafadan atmis olamazlar dedirtiyor.Buz ejderhasinin gercekten var oldugunu ve kitapta karsilasacagimizi fakat normal ejderha gibi hayvansal dokuya sahip olacagini ve soguk hava ufleyecegini dusunuyorum.Nasil karsimiza cikacagini bilemesem de buz ejderhasindan kitap serisinde sadece jon povlarinda bahsinin gecmis olmasi ve jonun yari ejderha haneli yari kuzeyli ve buzdan bir duvari yoneten birisi olmasi kesinlikle Jon ile bir alakasi olacagini dusunduruyor.

  Yorumlarinizi bekliyorum.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

5 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar