Herkese selamlar,

Aslında daha önceden aşina olduğunuz bir konuyu daha toparlanmış ve genişletilmiş haliyle açmak istedim. Zira karşıma çok daha fazla örnek çıkıp durdu. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği 1 konusu “tatlılık” kavramı üzerinden Dany’nin asoiaf’taki geleceğini konu alıyordu. Fakat bu başlığın tam olarak “tatlı” kavramının ne ifade ettiği üzerine konuşmak hatta gerçekleşmemiş ama gerçekleşmesi beklenen olayları da listeleyerek bir nevi ölümleri ve ölüm tehlikelerini tahmin etmek için kullanabileceğimizi düşündüm.

Derli toplu olması bakımında her bir kitabın içinde geçen “tatlı” kavramını tespit etmeye çalışacağım inşallah. Önce bilmeyen arkadaşlar için “tatlı” kavramının ne olduğunu ifade edeyim.

Tatlı kavramı, asoiaf evreninde tek bir şeye işaret ediyor; “ölüm.” Özetle; bir karaktere veya nesneye atıfta bulunarak tatlı kavramını görüyorsanız bilin ki orada bir “ölüm” söz konusu olacaktır yahut ölüm getirebilecek bir şeyden bahsediliyordur. Ölüm illa %100 gerçekleşmek zorunda olmayabilir, bir tehlike geçirebilir karakter ama genelde ölümle son buluyor.

Ölüm meselesinin nasıl tecelli olacağı muamma. Yani Viserys gibi Dany’e “tatlı kardeşim” deyip, ölüm sebebinin doğrudan ya da dolaylı kardeşi olabilecek iken; Cat’de olduğu gibi kardeşleri tarafından “tatlı kardeşim” deyip, o kardeşin öleceğine işaret de ediyor, olabilir. Yani “sweet” bir foreshadowing ama kimin ölümüne olduğu her daim kestirilmiyor, ta ki yaşayana kadar ya da başka kanıtlar ile desteklenene kadar. Elbette x karakter için “tatlı” ile ölümüne işaret verilip, son kitapta bu gerçekleşebilir yahut sadece birkaç kitap sonrası ya da o kitapta. Bu yüzden ilk kitapta işaret kabul edebileceğimiz ama gerçekleşmemiş ölüm tehditleri de söz konusu.

İlk kitaba geçmeden önce ilginizi çekiyorsa “tatlı” ile benzer bir manaya sahip bir başka bir işaret daha var. Ay “Buz ve Ölüm”

AGoT (Taht Oyunları)

İlk kitapta tespit edilen en az 133 “tatlı” kelimesi mevcuttur. A Search of Ice and Fire Hepsine burada değinmek mümkün olmadığında bağlantı adresini ekliyor ve dikkat çekici kısımları ekliyorum.

1 – Sör Wymar Royce ve Will’in Öteki saldırısının hemen öncesi.(Daha sonra biri hariç hepsi öldürülüyordu ama diğeri de daha sonra idam ediliyordu. Özetle üç korucu da ölüyor.)

Hava gerçekten soğumuştu. Will titreyerek tutunduğu dala sıkı sıkı sarıldı. Yüzü muhafız ağacının dev gövdesine yaslanmış haldeydi. Ağacın tatlı ve yapışkan reçinesini suratının her yerinde hissediyordu.

2- Bran ve abilerinin, ölü ulukurt annesini ve altı kurdu buldukları zaman.

Atlarına binip yola çıktıklarında, Bran zaferin şekerli tadını ağzında hissediyordu. Yavru kurdunu kıyafetindeki deri katlarının arasında sarmalamış, sıcak bedenine yaslamış, yolculuk için güvene almıştı. Şimdi yavrusuna ne isim vereceğini düşünüyordu.

3- Dany’nin Viserys ile Drogo hakkında konuştukları, banyo sahnesi. Viserys, kitap boyunca sık sık kız kardeşine “tatlı kız kardeşim” diye seslenmektedir ve bilhassa ölüm vakti yaklaştığında Dany de ona “tatlı kardeşim” demiştir ki en sonunda ölümü Dany yüzünden olmuştur.

Erkek kardeşi gülümsedi. “Harika.” Kızın saçlarını adeta şefkatle okşadı. “Saltanatımın tarihini yazdıklarında benim tatlı kız kardeşim, bu gece başladığını söyleyecekler.”

4- Dany’nin Sör Willem’i ölüm döşeğinde iken hatırlaması.

“Küçük Prensesim” diye seslenirdi ona. Bazen de “Leydim” derdi. Sör Willem’in elleri eski deriler kadar yumuşaktı. Hasta yatağından hiç çıkmadı. Hastalığın nemli, sıcak, tatlı, tuhaf kokusu her geçen gün biraz daha çöküyordu üstüne.

5- Dany, Viserys ve Yargıç’ın Drogo’ya giderken sohbet edişlerinde Dany, Yargıç’ın Viserys’i tatlı sözlerle kandırdığını düşünüyordu ki Varys ile bu adamın amacının iyi olmadığı aşikar. Nitekim bu adamın ve Varys’ın oyunları ve yönlendirmesiyle Viserys bir nevi kendi ölümüne gittiği gibi ileride de Dany için “ölümcül” bir tehdit olması içten değil. Zira hala onun dostu gibi davranmaya devam ediyor ama olmadığını biliyoruz. Dany, onun için sadece Aegon’u tahta geçirmek için kullandığı bir piyon.

Dany’nin casusları yoktu. Denizin öbür kıyısında neler olduğunu bilmiyordu ama İllyrio’yla ilgili hiçbir şeye güvenmediği gibi, bu tatlı sözlerine de inanmıyordu. Ağabeyiyse memnuniyetle kafasını sallıyordu.

6- Yargıç’ın Dany’e “tatlı prensesim” sözünü kullanması, Viserys’de olduğu gibi onun da doğrudan ya da dolaylı şekilde ölümüne Dany sebep olacak şeklinde bakabiliriz. Elbet Dany ölecek şeklinde de yorumlamak mümkün olabilir ama Viserys örneği, bize ilki üzerinde yoğunlaşmamıza işaret ediyor.

Hiç görmediği memleketinden gelen bu yabancı adama bakarken, yargıcın nemli elini omzuna koyduğunu fark etmemişti Dany. “İşte orada tatlı prensesim, khal’ın ta kendisi.”

7- Robert’ın Ned ile konuşması. Bunları “tatlı” olarak tabir edip, getirmesi ve Ned ile paylaşıp yemiş olması gibi şeyler; ileride Robert’ın ölümüne işaret eden şeyler olarak yorumlanabilir ve elbette Ned’in. Nitekim aslında Robert’ı öldüren şey de temelde şu boğazına ve yeme içmeye düşkünlüğü oldu, desek yanlış yorumlamayız.

“Güneye gelmelisin Ned,” dedi Robert. “Uçup gitmeden bir de yazın tadına bakmalısın. Yüksek Bahçe’de göz alabildiğince uzanan altın gül tarlaları var. Meyveler öyle taze olur ki, daha ağzına alır almaz dağılır. Karpuzlar, kavunlar, şeftaliler, ateş erikleri, daha önce böyle tatlı şeyler yememişsindir. Göreceksin, getirdim biraz.

8- Jon’un ziyafet sırasında içtiği şarabın tatlığı… Aynı POV’da Benjen ile tatlı şarap muhabbeti devam ediyor. Sonrasında çok kere ölümle yüzleşeceğine işaret olduğu gibi 5. kitapta öldü. Benjen de kayıplarda, öldüğü düşünülüyor.

Genç şövalye yaverleriyle birlikte oturduğu sedirin arkasına sırtını yaslayarak yerine iyice yerleşti. Yaz şarabının meyveli, tatlı tadı ağzını kapladı ve dudaklarına bir gülümseme yerleşti.

9 – Bran’ın düşüşü ve ölümle yüz yüze gelmesinden önce… Bunun dışında babası ve annesi ve başkaları(Yaşlı Dadı gibi) sık sık Bran’ı “tatlı” çocuk olarak ifade ediyor. Bu hem ileride Bran’ın temelli öleceğine işaret edebileceği gibi hem de tekrar ölümle burun buruna gelebileceği(ki komada iken suikasta uğradı) işareti olabilir.

Tırmanışı bittikten sonra kaslarının ince ince, tatlı tatlı yanmasını seviyordu. Yüksekteki hava bir kış şeftalisi kadar tatlı ve serin oluyordu.

9- Bran’ın Jaime ve Cersei’nin konuşmasına tanık olduğu sahne. Jaime ilerleyen kitaplarda da sık sık Cersei’ye “tatlı kız kardeşim” diye hitap ediyor. Bu, ya Cersei’nin ölümünün Jaime’nin elinden ya da Jaime’nin ölümünün Cersei’nin elinden olacağına bir işaret olabilir(yahut ikiz oldukları düşünülürse ikisi birden.).

“Ve bu kimin suçu tatlı kız kardeşim?”

10- Tyrion’un Kışyarı’ndaki kahvaltısı sırasında Tommen hakkındaki düşünceleri. Bir orman cadısının kehanetini de göz önüne alırsak Tommen’ın öleceğini biliyoruz. Benzer “tatlı” ifadesi Tommen’ın ablası için de kullanılıyor ki o da ölecekler listesinde.

“Brandon’ın ölmesini istemiyorum,” dedi Tommen hüzünle. Tatlı bir çocuktu. Ağabeyine hiç benzemiyordu. Jaime ve Tyrion’ın da bir bezelye kabuğunun içindeki tanelere benzediği söylenemezdi.

11- Tyrion ve Jaime de birbirlerine “tatlı kardeşim” diye hitap ediyor. Daha sonra göreceğiz ki Tyrion, Cersei için de “tatlı kardeşim” ifadesini kullanıyor. Sanırım seri sonunda çok ilginç ve karmaşık ölüm veya öldürme girişimleri görmemek içten bile değil ki Cersei’nin Tyrion’u en az bir iki kere öldürmeyi deneyip, neredeyse başardığını biliyoruz. Tyrion’un da Cersei’yi ve Jaime’yi (3. kitap sonrası) öldürmeyi istediğini biliyoruz ve illa ki deneyeceğini tahmin edebiliyoruz. Düşük ihtimal olarak birbirlerinden bağımsız şekilde ölecekleri yahut ölüm tehlikesi atlatacaklarına da işaret olabilir.

“Tyrion, benim tatlı kardeşim,” dedi karamsar bir tonla. “Bazı zamanlar, senin kimin tarafında olduğunu merak ediyorum.”

Tyrion’ın ağzı balık ve ekmek doluydu. Siyah birasından büyük bir yudum alarak ağzındakileri midesine indirdi ve bir kurt gibi baktı Jaime’ye. “Neden böyle konuşup beni yaralıyorsun tatlı kardeşim, Jaime,” dedi. “Ailemizi ne kadar sevdiğimi bilirsin.”

12- Sansa I POV’dan Joffrey’in hitabı ve Sansa’nın ona hitabı… Sansa -bilmeden de olsa- Joffrey’i öldürecek zehrin ulaklığını yapmış ve dolaylı yoldan Joff’un ölümüne yardım etmişti.

Ve prens gelmişti.

“Onu rahat bırakın,” dedi Joffrey. Siyah deri ve mavi yünlü elbisesi, güneşin altında taç gibi parlayan sarı saçlarıyla çok yakışıklı görünüyordu. Sansa’ya elini uzattı ve ayağa kalkmasına yardım etti. “Ne oldu tatlı leydim?”

Soylu bir hanımefendiydi ve bir gün kraliçe olacaktı. “Beni korkutan Tazı değildi tatlı prensim,” diye açıklamaya çalıştı. “Diğeriydi.”

13- Selmy’nin Sansa’ya hitabı… Selmy ve Sansa’nın birbirini yeniden görme şansı pek olmadığı ve bir münasebetleri de olmadığı için Sansa’nın ileride ölebileceğine işaret görülebilir(yahut ciddi bir ölüm tehdidi.)

Beyaz zırhlı yaşlı şövalye nazik bir ses tonuyla konuştu. “Sör İlyn zaman zaman beni bile korkutur, tatlı leydim. Dehşet verici bir siması vardır,” dedi.

14- Cersei’nin Arya için hitabı… Arya’nın listesini bildiğimizden zaten yoruma pek gerek yok. Arya’nın listeye eklediği herkes garip bir şekilde muhakkak öldüğünden doğrudan ya da dolaylı yoldan ölümlerine sebep oluyor. Cersei’nin gidiciliğine işaret.

“Myrcella ile olan gezimizi üzülerek ertelemek zorundayım. Lütfen tatlı kız kardeşine özürlerimi ilet. Joffrey, belki sen benim yerime konuğumla ilgilenebilirsin bugün.”

15- Serçeparmak’ın ve Varys’ın Cat’e “tatlı leydim” ve “tatlı eski dostlar” ifadesi; LF’nin ve Varys’in Cat ve ailesi üzerinde oynadığı ölüm getiren oyunlara işaret ediyor ki üçünün ilk karşılaşıp konuştukları zaman Beş Kral’ın Savaşını başlatan tohumu yeşerttikleri bir oyun sergilediklerini biliyoruz ve bunun sonucunda çok fazla ölüm gerçekleşti; Cat, Ned, Robb…Bu konuşma süresince Cat’e “tatlı” ifadesi devam ediyor.

LF: “Yalvarırım yardım etmeme izin ver. Eski tatlı dostlar birbirlerine güvenmek konusunda tereddüt etmemeli.”

Varys: “Ah, zavallı elleriniz. Yoksa elleriniz yandı mı tatlı leydim? Parmaklar çok hassas olur… Sevgili Üstat Pycelle olağanüstü merhemler hazırlar, size bir kavanoz gönderteyim mi?”

16- LF’nin Bran’ı öldürmek için kullanılan hançer hakkındaki ifadesi; dizide olduğu gibi kitaplarda da bu hançerle ölebileceği işaretini veriyor gibi. Ned ve Cat ile konuşurken de hançer elinde aynı ifadeyi kullanıyor.

Serçeparmak hançeri eline alıp sapını inceledi. Hançeri havaya attı ve düşerken diğer eliyle yakaladı. “Kusursuz tatlı bir denge,” dedi.

Serçeparmak hançeri havaya attı, tekrar tuttu ve, “Bu mu?” dedi. “Güzel tatlı bir çelik parçası ama bu hançerin iki tarafı da keskin lordum…”

17- Jon’un kardeşlerini özlediğini anlatan POV’da Rickon için söylediği “tatlı için yalvarması” oğlanın öleceğine işaret olabilir. Kurduna verdiği ismin simgesel manası da bunu destekliyor gibi.

Gerçek kardeşlerini özlüyordu. Işıldayan parlak gözleriyle bir parça tatlı için yalvaran bebek Rickon’u…

18- Ned’in KL’ye gelir gelmez, aldığı ilk koku nedir? Mezarlara bırakılan tatlı çiçek kokusu… Sonuç? Ned öldü.

Adamın ellerindeki pudra Ned’in kollarında izler bıraktı. Adamın kendisi de mezarlıklara bırakılan tatlı çiçekler gibi kokuyordu.

19- Ned’in Arya ve Sansa için “tatlı kızım” ifadesi; ölümünün -dolaylı- olarak onlar sebebi ile olacağına işaret. Bildiğimiz gibi iddialarından vazgeçip, vatan hainliğini kabul etmesine girdiği süreci başta kızlarının güvenliği için kabul etmişti.

“Zor ve zalim zamanlar,” dedi babası. “Üç Dişli Mızrak’ta ve Bran düştüğünde sen de tadına baktın o zamanların. Sen uzun yazda doğdun tatlı kızım ve yazdan başka mevsim bilmedin.”

20- Sam’in babası ile olan ilişkisi… Aslında Sam’in bu yaşam tarzı ve ilgi alanı babasının ondan hoşnutsuzluğuna neden olmuştu; bildiğimiz gibi Sam’i ölümle tehdit edip, Sur’a gönderdi. Bir ölüm gerçekleşmedi ama çok sevdiği kitaplar ve müziklere ilgi duyup, babasının istediği alana yönelmemesi onun için “ölüm” ile burun buruna gelmesine neden olmuştu. Ve biliyoruz ki Sam, bu ilgi alanında ilerlemeye devam ediyor.

O günden başlayarak Lord Randyll, Sam’i görmezden gelmişti. Bütün vaktini, tam istediği gibi korkusuz ve dayanıklı olan yeni oğluna adamıştı. Samwell yıllarca müziğiyle ve kitaplarıyla birlikte tatlı bir huzurla yaşamıştı.

21- Sansa’nın turnuvada Loras’tan aldığı gülün tatlı kokusunu içine çekmesi ve Loras’ın ona “tatlı leydim” diye hitap etmesi… Tatlı Gül kokusu da pek hoş şeyler ifade etmez; Lyanna’nın ölüm döşeğinde iken de Ned, kan ve gül kokusunu hatırlıyordu ve bir sonraki kitapta da başka bir karakterde bir gülün tatlı koku yaydığı bir alıntı var.

Loras diğer genç kızlara beyaz güller vermişti ama bu sefer eline aldığı gül kırmızıydı. “Tatlı leydim,” dedi, “hiçbir zafer güzelliğinizin yarısı etmez.” Sansa ürkekçe gülü aldı. Delikanlının güzelliğiyle çarpılmıştı. Loras’ın kahverengi lüleli saçları dağılmıştı ve gözleri sıvı altın gibiydi. Gülün tatlı kokusunu içine çekti, Loras meydandan ayrıldıktan sonra bile sıkı sıkı tutuyordu elindeki gülü.

22- Robert’ın ilk piçi olan Vadili kız Mya Taş hakkında kullanılan “tatlı çocuk” ifadesi, belki seri bitmeden ölecekler listesinde yerine alacağına işarettir?

Ned, Robert’ın ilk çocuğunu da hatırlıyordu. Daha kendisi bile bir çocukken, Vadi’de bir kızın babası olmuştu. Tatlı küçük bir kızdı. Fırtına Burnu’nun genç lordu bebeğin üstüne titriyordu.

23- Lysa’nın Göz Yaşı olarak anılan zehir, su kadar tatlı olarak ifade edilen bir zehirdir. Zehir ve tatlı genelde bir arada kullanılır, asoiafta.

“Adına Lys’in gözyaşları diyorlar. Çok zor bulunur ve çok pahalı bir şey. Su gibi tatlı, su gibi berrak. Ardında bir iz de bırakmıyor. Tam bu odada, Lord Arryn’a çeşnici kullanması için yalvarmıştım ama beni dinlemedi. Böyle bir şeyi, ancak insandan aşağılık bir yaratığın yapabileceğini söyledi bana.”

24- Jon Arryn’e zehri içiren kişi “eski tatlı dost” olarak ifade ediliyor. Karısı olduğunu biliyoruz.

Ned hikâyenin gerisini biliyordu. “Zehri kim içirdi ona?”

“Aynı masada şarabını ve etini paylaşan yakın tatlı bir dostu ama hangisi?”

25- Lysa’nın çok sevdiği şarkıcı Marillion’un 4. kitapta “iftira atılarak” öldüğünü biliyoruz. İlk kitapta Tyrion, onun için “tatlı tenor sesli” ifadesi kullanmıştı.

Topal, iblis ve ipek sözcüklerine kafiyeler bulmak için erkekçe mücadele veren tatlı tenor sesli ahşap arplı Marillion’a daha da özenle anlatacaktı dersi.

26- Varys’in Marg için kullandığı “tatlı” ifadesi, ileride onun öleceğine işaret ediyor olabileceği gibi ölüm tehlikesi ile burun buruna geleceğine de işaret edebiliyor. Dizideki gibi olacaksa zaten, sonu belli.

Çiçek Şövalyesi, Yüksek Bahçe’ye bir mektup yolladı. Babasından, kız kardeşini saraya göndermesini istiyor. Kız on dört yaşında, tatlı, güzel ve yumuşak başlı.

27- Cat için kullanılan “tatlı” ifadeleri; sonraki kitapta kardeşi Edmure da aynı ifadeyi kullanıyor. Cat’in sonradan öldüğünü biliyoruz.

Blackfish: “Eyerinde bir balta, kemerinde bir kama ve ona aç bir gölge gibi eşlik eden bir paralı asker görüyorum. Peki zincirler nerede tatlı kızım?”

Lysa: ““Cat,” dedi. “Ah, Cat. Seni görmek ne güzel. Benim tatlı kız kardeşim.”

28- Lysa’nın oğlu için sık sık “tatlım” lafını kullanması ve oğlanın lakabının Tatlı Robin olması, ölüm işareti muhtemelen. En son bir zehir çeşidi olan Tatlıuyku içiyordu.

Lysa şöminenin kenarına oturdu ve, “Anneye gel tatlım,” dedi.

lindeki bez bebeği düşürerek iyice annesine yaslandı. “Korkma küçük tatlı bebeğim,” diye fısıldadı Lysa. “Annen burada, kimse sana zarar veremez.”

29- Lyanna’nın aşkı “tatlı” olarak ifade etmesi… Sanırım sonraları Cersei ve Selmy de aşkı “zehir” olarak ifade etmişti. Sonuç olarak Lyanna’nın aşkı yüzünden öldüğünü biliyoruz. Hatta Rhaegar’ın.

“Aşk tatlıdır sevgili Ned ama bir adamın doğasını değiştiremez.”

30- Ned’in ölüm anı yaklaştıkça “tatlı” işaretlerinde de artışlar oluyor, diyebiliriz. Yaralandıktan sonra.

Ned içti. Dudakları kuru ve çatlaktı. Su bal kadar tatlı geliyordu.

31- Arya’nın Sansa için “tatlı abla” ifadesini kullanması.

Arya gözlerini kaldırdı. “Özür dilerim baba. Hatalıydım. Tatlı ablamın beni affetmesini rica ediyorum.”

32- Cersei’nin Robert’ın ölmeden önce ifadesi; Viserys’in ölmeden önce Dany’e ifadesine benziyor ama işleme şekli ters elbet. Elbette Robert’ın ölümünde parmağı olanın Cersei olduğunu da biliyoruz.

“Robert, tatlı lordum…” diye başladı Cersei.

33- Varys’ın Lancel için “tatlı” ifadesi kullanması. Sonraki kitaplarda neredeyse ölüyordu ve tamamen kurtulmamış olabilir.

“Büyük olan,” dedi Sör Barristan. “Lancel.”

“Delikanlıyı iyi tanırım,” dedi Varys. “Güçlü bir oğlan. Lord Tywin’in yeğeni ve kraliçenin kuzeni. Umarım zavallı tatlı delikanlı kendini suçlamıyordur. Kendi gençliğimi hatırlıyorum da, çocuklar çok masum ve hassas oluyor.”

34- Baelish, bu kitapta ve sonrakilerde de birkaç kere Sansa’yı “tatlı” olarak ifade etmişti; Yüce Yürek Hayaleti’nin kehanetine bakarak doğrudan-dolaylı LF’nin ölümüne sebep olacağı düşünülmekte.

Sansa’nın yanağına dokundu ve elmacık kemiklerinin üstünde parmağını hafifçe gezdirdi. “Hayat bir şarkı değil tatlım. Bir gün üzülerek öğreneceksin bunu.”

35- Cersei de birkaç kez Sansa’yı “tatlım” olarak ifade ediyor.

“Senin güvenliğini sağlamak için tatlım,” demişti kraliçe. “Eğer kıymetlisine bir zarar gelirse Joffrey beni asla affetmez.”

“Sansa, tatlı çocuğum,” dedi kraliçe. “Beni görmek istediğini biliyordum, seni daha önce ağırlayamadığını için affet lütfen. Halledilmesi gereken pek çok mesele vardı, hiç boş vaktim olmadı. Hizmetlilerim seninle yeterince ilgilendiler mi?”

“Tatlı Sansa,” dedi Kraliçe Cersei elini hafifçe omzuna koyarak. “Ne güzel bir çocuksun. Umarım Joffrey’nin ve benim seni ne kadar sevdiğimizi biliyorsundur.”

36- Dany’yi zehirlemek için sunulan şarap da “tatlı” olarak ifade edilmişti. Zehir= Tatlı denklemi.

“Tatlı, değil mi?” dedi şarap tüccarı. “Meyvenin kokusunu alabiliyor musunuz sör? Arbor esansı. Şunun tadına bakın ve dilinize değen en zengin, en iyi şarap olmadığını söyleyin lordum.”

Sör Jorah kadehi adama uzattı. “Önce siz tadın,” dedi.

37- Cat’in Robb ile buluşması ve o anda onu “tatlı” olarak ifade etmesi. Robb bir çok savaş vererek ölümlere neden olduğu gibi kendisi de öldü.

Catelyn oğluna koşmak, tatlı alnını öpmek, zarar gelmesini engellemek için onu sıkı sıkı kollarının arasına alıp saklamak istedi… ama burada, lordlarının gözü önünde yapmaması gerekirdi.

38- Drogo’nun yarasının “tatlı” bir koku yayması ve zaten ölüm döşeğinde olması ki sonrasında ölmüştü. Ölüm döşeğinde olanlardan “tatlı” koku yayılmasını daha önce de görmüştük.

Sör Jorah çamur tabakasını hançeriyle kırdı, etin üstündeki kalıntıları temizledi ve yaprakları teker teker kaldırdı. Yaradan mide bulandırıcı şekerli bir koku yükseldi.

39- Dany’nin bebeğini ölü doğurdu rüyada birkaç kez “tatlı” kelimesi tekrar etmişti.

Dany çocuğu için ağladı. Göğsünü emecek tatlı bir ağzın umudu için gözyaşı döktü ama yaşlar tenine değer değmez buharlaşıyordu.

40- Dany’nin Jorah’a “tatlı” sör diye hitabı. Adamın aşkından gözünün kör olduğunu da unutmayalım.

“Korktuğunuz şey bu mu?” diye sordu Dany. Eğilip şövalyenin alnını hafifçe öptü. “O kadar çocuk değilim tatlı sör.”

Taht Oyunları kitabında “tatlı” kelimesi çok kez geçmişti ama bir nesneye ve karaktere atıf olarak kullanılanları almaya çalıştım. Zira önemli olanlar bunlar; bilhassa karakterlere ifade edilenler veya onlara sunulan şeylere dikkat ettim. Çoğu zaten gerçekleşmiş “ölüm” veya “ölüm habercisi”; “ölüm tehlikeleri” idi ama bazıları daha gerçekleşmemiş olanlar. Bazı karakterler için bir kere “tatlı” ifadesi kullanılmış olsa da bazıları için çok kez bu ifade kullanılmış. Walder Frey “tatlı sözler” üzerinde durmuş, boş olduğunu ifade etmiş misal ama onu ele almadım, sık tekrar ediyordu Cat ile ilk görüşmesinde. Bu adama verilen sözlerin tutulmadığını ve sonucunu biliyoruz aslında.

İlk kitapta bu kadar malzeme çıkınca mecburen bunu bir çeşit yazı serisine çevirme kararı aldım. İnşallah ilginizi çekmiştir, ileride kim ölecek kim kalacak; bunlara ışık tutabilir diye düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İKİNCİ BÖLÜM

Taht Oyunlar’ında 133 kere “tatlı” kavramı geçerken; Kralların Çarpışması’nda 150 kere “tatlı” kavramı geçmekte. A Search of Ice and Fire(buradan bakabilirsiniz.) Öncekinde olduğu gibi biz sadece bir karakter yahut nesneyi hedefleyen kısımları ve dikkat çekici olanları ele alacağız, öbür türlü baş etmek mümkün olmayacaktır.

Haydi başlayalım.

ACoK Kitabı

1- Üstat Cressen’in Shireen’e “tatlı kızım” hitabı; GRRM’in açıklamasına göre kendisi ölecek, DD bunun üzerine dizide kızı öldürmüştür.

“Gökyüzündeki şey bir kuyruklu yıldız tatlı kızım. Cennette kaybolmuş, kuyruğu olan bir yıldız. Çok yakında gidecek. Biz de ömrümüz boyunca onu bir daha göremeyeceğiz. İzle ve gör.”

2- Üstat Cressen’in Renly için “tatlı çocuk” hitabı; daha sonra Renly’nin öldürüldüğünü biliyoruz. Sanırım GRRM, kalan son meşru Baratheonların sonunu emektarları Üstat Cressen’in ağzından haber vermiş. Bir sonraki haber Stannis için. Lakin Renly için Stannis’in de aynı ifadeyi kullandığını belirtmem gerekir.

Ah Renly, güzel tatlı çocuğum, sen ne yaptığını biliyor musun? Bilseydin de umrunda olur muydu? Onu benden başka umursayan kimse yok mu?

Stannis başıyla onayladı. “Starklar bana ait olan krallığın yarısını çalmaya çalışıyor. Lannisterlar, Demir Taht’a el koydu ve benim kendi kanım, tatlı kardeşim Renly yasalar önünde bana ait olan kılıçları ve kaleleri aldı. Hepsi işgalci. Hepsi düşmanım.”

3- Üstat Cressen’in Stannis için “tatlı oğlum” ifadesi kullanması. Dizide olduğu gibi kitaplarda da Stannis’in kuzeyden sağ çıkamayacağı tahmin ediliyor zaten.

Ve sana son bir kez daha hizmet edeceğim tatlı lordum, benim zavallı, yalnız çocuğum, diye düşündü Cressen ve aniden çözümü gördü. Sör Davos’un yarı dolu şarap kadehi tam önünde duruyordu.

4- Tyrion’un Prenses Myrcella için kullandığı “tatlı” ifadesi. İlk kitapta da onun hakkında böyle bir ifade kullanılmıştı. Kendisinin öleceğine dair kehanet zaten vardır.

“Bu konuda hemfikiriz tatlı çocuğum,” diye karşılık verdi Tyrion, Sansa’ya döndü. “Leydim, kayıplarınız için üzgünüm. Tanrılar çok zalim.”

5- Tyrion’un ve Varys’in Shae’yi tarif ederken kullandığı “tatlı” ifadesi… Kızın 3. kitap sonunda öldüğünü biliyoruz.

On sekiz, diye düşündü Tyrion. On sekiz yaşında, bir fahişe ama son derece zeki ve çarşafların arasında bir kedi kadar becerikli. Kapkara iri gözleri, kapkara yumuşak saçları… tatlı, yumuşak, aç ağzı… o benim! Lanet olası hadım. “Rahatsızlık veren ben oldum sanırım Lord Varys,” dedi Tyrion, kendini nazik olmaya zorlayarak. “İçeri girdiğimde neşeli kahkahalarınızı duydum.”

Varys, dünyanın en komik hikâyesini duymuş gibi bir kahkaha attı ama Tyrion’a çevirdiği gözlerinde neşeden eser yoktu. “Genç leydiniz son derece tatlı bir hanım. Sizin yerinizde olsam ona çok iyi bakardım.”

“Umutsuzca,” diye itiraf etti Tyrion. Shae’in boyu bir yetmişin altındaydı ve Tyrion buna rağmen kıza bakmak için kafasını kaldırmak zorundaydı… ama bu umrunda değildi ancak kafasını kaldırarak görebildiği tatlı kız çok güzeldi.

6- Shae’nin Tyrion’a “tatlı” ifadesi… Kızın ölümü Tyrion’un elinden oldu. Unutanlar için; “tatlı” ifadesi kişinin öleceğini ya da ona “tatlı” diyen kişinin ölümüne neden olabileceğine işaret olabilir.

“Aslan,” diye fısıldadı kız, Tyrion üstünü çıkarmak için öpüşmeye ara verdiğinde. “Tatlı lordum, Lannister devi.”

7- Jon’un Sam’ “tatlı” ifadesi. İleride Sam’in ölüm tehlikesi atlattığını biliyoruz; karşılaştığı Öteki saldırısından zar zor kurtulmuş ve bir Öteki öldürmüştü. Yine de belki sonraki kitaplarda da başka “tatlı” işaretler vardır.

“Sam, sen tatlı bir ahmaksın,” dedi Jon. “Sert ve soğuk zeminde yattığımız gecelerde o yatağı çok özleyeceksin.”

8- Varys ilk Tyrion POV’unda da Cersei’nin sesi için “tatlı” ifadesini kullanmış daha sonra “tatlı ablanız” demiştir. Ya Cersei’nin içine düşeceği ölüm oyununda parmağı olacak ya da Varys’in ileride Cersei yüzünden ölebileceği yahut ölüm tehlikesi atlatabileceğine işaret ediyor, olabilir. (Ayrıca halihazırda ölü bebek için de “tatlı” ifadesini kullandı ama ekleme gereği duymuyorum.)

“Sizin tatlı ablanız,” dedi Varys abartılı bir üzüntüyle. Dokunsalar ağlayacak gibi görünüyordu. “Söylemesi kolay bir şey değildi lordum. Ne tepki vereceğinizden de emin değildim. Beni bağışlayabilir misiniz?”

9- Dany’e sunulan “tatlı şeftali” daha sonra Renly’nin Stannis’e sunduğu tatlı şeftali simgesinin aynısı.

“Size bir şeftali getirdim,” dedi Sör Jorah diz çökerek. Meyve o kadar küçüktü ki Dany’nin avcunun içinde kayboluyordu. Çok taze de sayılmazdı ama Dany bir ısırık aldığında ağzında hissettiği tatlı tadın güzelliğinden ağlayabilirdi. Sör Jorah batı duvarının dibinde bulduğu şeftali ağacını anlatırken Dany ağır ağır meyvenin tadını çıkardı.

10- Jaqen’in Arya’yı “tatlı oğlan” diye hitabı. Arya’nın listesi ve sonradan öldürdüğü kişiler düşünülür ise “ölüm getiren” kişi kast edilmiş olması daha olası olduğu aşikar.

Jaqen H’ghar at arabasının arkasından seslendi. “Oğlan! Tatlı oğlan! Savaş mı? Kızıl savaş mı? Oğlan, bizi serbest bırak. Bu adam dövüşebilir. Oğlan! ” Arya onları duymazdan geldi ve koşmaya devam etti. Duvarların dışından gelen at seslerini ve bağrışmaları duyabiliyordu.

Rorge arabayı tekmeliyor küfürler savuruyordu. “Oğlan çocuğu!” diye bağırdı Jaqen H’ghar. “Tatlı oğlan!

11-Tyrion’un ve Varys’ın Petry için “tatlı” ifadesi… Yüce Yürek Hayaleti’nin kehaneti dahil, başka “tatlı” ifadelerle beraber dikkate alındığında öleceği teminatı nı veriyor gibi ki ilk kitapta dikkat çektiğim gibi muhtemelen Valyria çeliği hançer tarafından olacak. Bu konuşmada da Tyrion, LF’nin belinde duran o hançere dikkat çekmiş ve sonra bu aşağıdaki ifadeyi kullanmıştı. (4. Tyrion POV) Ayrıca Harrenhall teklifinin bal kadar tatlı olduğunu da ifade etmişti ki o kalenin başına geçen herkesin öldüğü bir lanet söz konusu.

Kendisini altınla donatan asıl adam Petyr Baelish’ti, Jaime Lannister değil. Jaime’nin o meşhur altın zırhı, aslında altın suyuna batırılmış çelikten yapılmıştı ama Serçeparmak, ah… Tyrion tatlı Petyr hakkında birkaç şey öğrenmişti ve tiksintisi artmıştı.

Varys tıs lama sesi çıkardı. “Tatlı Petyr, bu kudretli lordların ve asil şövalyelerin pazardan tavuk alır gibi satın alınabileceğini düşünüyor olamazsın.”

12- Tyrion’un aynı POV’unda “tatlı”ların “zehir” olabileceğine dair anlatımı…

“Gururu için kan, hırsı için makam vereceksiniz. Altın ve arazi. Tatlı bir teklif… ama tatlılar zehirli olabilir. Prensin yerinde olsaydım, bu bal peteğine uzanmadan önce başka şeyler de isterdim. Bir iyi niyet göstergesi, ihanet ihtimaline karşı bir güvence. Ona kimi vereceksiniz?”

13- Tommen’ın ölümüne dair bir tatlı işareti daha… İlk kitapta da bir iki kere karşımıza çıkmıştı.

“Ve Tommen onun veliahtı. Kralımızın başına bir şey gelirse doğuştan tatlı, sevimli, kolay işlenebilir Tommen…”

14- Dontos’un Sansa’ya “tatlı leydi” hitabı. Adam 3. kitap sonunda Sansa yüzünden ölüyordu. Dontos, Sansa ile konuşması boyunca “tatlı leydi” ifadesini sık sık kullanıyor, ben daha ilkini ekledim. (Türkçe çevirilerinde zaman zaman “tatlı” ifadesi eklenmediği için genelde ben ekliyorum.)

“Kimse. Şövalyelik şerefim üstüne yemin ederim tatlı leydim.”

15- Tyrion’un Lancel’ı “tatlı” olarak ifade etmesi. Bir önceki kitapta da Varys aynı şeyi yapmıştı. Stannis’in saldırısında Lancel’in ölümcül yara aldığını ve ölümden döndüğünü okuduk. Dizideki gibi olacaksa da muhtemelen ölecektir.

“Tatlı kuzenim. Beni onun yanına götür.”

16- Bran’ın Hodor ve Yaşlı Dadı’ya “tatlılar” yollaması ve yukarıda Varys’ın tatlının ölümle bir tutulması meselesi hatırlayın; ilk kitapta Robert’ın Ned’e “tatlı” şeyler sunmasını da hatırlayın. Sunduğu teklif ve onu KL’ye götürmesi, ölümüne neden olmuştu. Eğer dizideki gibi olacaksa Hodor ölecek. Yaşlı Dadı da Theon’a göre ölü ama kesin değil.

Yaşlı Dadı ve Hodor’a da tatlılar yollamıştı, sadece onları sevdiği için.

17- Cat’in Bran ve Rickon’u “tatlı yavrular” olarak ifade etmesi…

Kader beni yine güneye çağırıyor, diye düşündü Catelyn çayını yudumlarken. Halbuki kuzeye gitmem gerek, evime. Nehirova’daki son gecesinde Bran ve Rickon’a mektup yazmıştı. Sizi unuttuğumu düşünmeyin tatlı yavrularım. Ağabeyinizin bana ihtiyacı var…

18- Cat’in ve Renly’nin Marg’ı “tatlı” olarak ifade edişi. Bir önceki kitapta da bu ifade vardı. Daha sonraki bölümlerdeki Joff’un Marg’a tatlı ifadesini de ekledim. Cersei ile giriştiği savaştan sağ çıkamayacağı konusunda aşağı yukarı herkes hemfikir zaten.

Renly’nin kraliçesi, Margaery, Lord Mace Tyrell’in kızı. Catelyn, güney birliğinin bu evlilik sayesinde gerçekleştiğini biliyordu. Renly yirmi bir yaşındaydı, kraliçesi Robb’dan büyük olamazdı. Güvercin gözlü güzel kızın kahverengi lüle lüle saçları omuzlarına dökülüyordu. Gülümsemesi tatlı ve utangaçtı.

Kral Renly şaşkın görünüyordu. “Leydi Catelyn? Bizi memnun ettiniz.” Genç kraliçeye döndü. “Margaery, tatlım, Kışyarı’ndan Leydi Catelyn Stark’la tanış.”

“Öyleyse Robert olmadığım için tanrılara şükredin. Bu dünyada arzuladığım tek kadın, benim tatlı kraliçem.” Renly, Margaery’nin elini tutup kızı ayağa kaldırdı. “Dinlenip kendinize geldiğinizde tekrar konuşuruz Leydi Catelyn.”

Lord Tywin torununa bakıyordu. Joff asık suratla lorda baktı, ağırlığını bir ayağından diğerine verdi ve Sör Garlan’ın ayağa kalkmasına yardım etti. “Tanrılar merhametli. Kalbimin sesini dinlemek için özgürüm. Tatlı kardeşinizle evleneceğim sör, bunu memnuniyetle yapacağım.” Salon tezahüratlarla çınlarken Sör Garlan’ın sakallı yanağını öptü.

19- Asha’nın Theon’a “tatlı prens” hitabı… Theon’un Asha’ya “tatlı abla” hitabı… Türkçe çeviri yanlış olduğu için düzeltiyorum. Bunun dışında Theon ileride Ölüler Ziyafetini gördüğü bir rüyada, kendisinin de orada olduğunu görmüştü. Bu “tatlı” ve “rüya” seri sonunda öleceğine işaret olabilir yahut Theon, ablasının ölümüne neden olabilir. Karşılıklı da olabilir her şey.

Kadın elini çekti. “Ve sonuca vardığımız yere geldik. Esgred sizindir, tatlı prensim. Beni kalenize götürün. Denizin içinden yükselen gururlu kulelerinizi gösterin.”

Asha. Bu onun işiydi. Benim tatlı, öz ablam, Ötekiler onu bir kılıçla becersin. Theon’un ölmesini istiyordu. Böylece babalarının veliahtı olmak için kardeşinin yerini çalabilecekti. Theon’un gönderdiği bütün acil emirleri bu yüzden duymazdan gelmiş, onu burada çürümeye bırakmıştı.

20- Varys’ın Jon’un belalısı Alliser’a “tatlı” hitabı. En son 5. kitapta kayıpları oynuyordu ve Melisandre’ye göre gönderdiği üç korucu da öldü. Yine de adamın sonu daha kesinleşmedi.

“Tatlı Sör Alliser,” diye mırıldandı Varys, “hakkımızda kötü düşünmenizi istemeyiz. Bu kara ve fırtınalı zamanlarda Kral Joffrey’den nezaket bekleyen çok fazla insan var.”

21- Dany ve Jorah’ın Qarth’ın “tatlı” kokusu hakkında konuşması… Dany’nin burada Ölümsüzler tarafından saldırıya uğradığını ve daha sonra Qarth’ın yöneticilerinin Dany’nin infaz emrini verdiğini, buradaki yöneticilerden biri olan Xaro’nun Dany’e savaş ilan ettiğini biliyoruz. Özetle Jorah’ın da söylediği gibi “tatlı kokular bazen kötü kokuları bastırmak için kullanılır.”

Dany gülümsedi. “Belki de develerin kokusunu alıyorsundur. Qarthlılar’ın kokusu benim burnum için yeterince tatlı.”

“Tatlı kokular bazen kötü kokuları bastırmak için kullanılır.”

22- Tyrion’un Tyhsa’yı “tatlı” olarak ifade etmesi. Belki Tyhsa’yı bulur ama kadın ölür yahut bu Thysa sevdası, Tyrion’un ölümüne neden olur veya ölüm tehlikesi atlatmasına. Unutmayın, her daim %100 ölüm vuku bulmuyor ama genelde sonu böyle bitiyor.

Tatlı ve masum Tysha baştan sona bir yalandı, Tyrion’ı erkek yapması için Jaime tarafından kiralanan bir fahişeydi sadece.

23- Renly’nin Stannis ile görüşmesindeki ünlü şeftali konuşması… Renly ve Stannis için daha fazla yoruma gerek yok. 

Stannis hareketi gördü, kabzasına uzandı kılıcını çekmeye fırsat bulamadan Renly’nin eli bir şeftaliyle birlikte dışarı çıktı. “Bir tane de sen ister misin ağabey?” diye sordu Renly gülümseyerek. “Yüksek Bahçe’den. Daha önce bu kadar tatlı bir meyve yememişsindir.” Şeftaliden bir ısırık aldı, meyvenin suyu ağzının kenarından akıyordu.

24- Joff’un Marg ile evlilik anlaşmasının “tatlı” ifade edilmesi… Oleyna’nın Marg’ı Tommen ile evlendirmek için bu teklifi kabul edip, Joffrey’i öldürdüğünü biliyoruz. Yani bahsi geçen “tatlı fırsat” Joff’un sonunu getiren ölümcül bir tatlıydı ama Oleyna’nın hanesi için gerçek manada bir fırsattı.

“Öyle.” Renly’nin genç kraliçesi Tyrion’ın hatırladığı kadarıyla on beş, on altı yaşından fazla olamazdı… Joffrey’den büyüktü ama birkaç yıl önemli sayılmazdı. Bu fırsat öyle güzel ve tatlıydı ki lezzetini ağzında hissedebiliyordu.

25- Cat’in Edmure’a “tatlı kardeşim” ifadesi…

Çok yakında kuşatılacak bir kaleyi ancak benim tatlı kardeşim işe yaramaz aç ağızlarla doldurur.Catelyn, Edmure’un yumuşak bir kalbi olduğunu biliyordu, bazen kafasının kalbinden de yumuşak olduğunu düşünüyordu. Onu bunun için seviyordu ama…

26- Xaro’nun Dany’e “tatlı” ifadesi… Ya Dany’nin adamın ölümüne ya da adamın Dany’nin ölümüne yahut ölüm içeren bir tehlike içine girmesine neden olacağı çıkartılabilir.

“Hangi sikkeyle cennetimin tatlı yıldızı?”

27- Varys’ın Tyrion’a “tatlı lordum” hitabı. Aslında Varys’ın sonu onun elinden olursa çok isabet olur gibi. 

Bronn odaya geldiğinde karanlıktan şikâyet etti ve şöminenin yakılması için ısrar etti. Varys odaya girdiğinde ateş parıldıyordu. “Nerede kaldın?” diye sordu Tyrion hadıma.

“Kralın işleriyle uğraşıyordum tatlı lordum.”

28- Melisandre’nin Davos için “tatlı” ifadesi…

Bu soru kadının kıkırdamasına sebep oldu. “Ah, iyiyim. Ben de bir çeşit şövalyeyim tatlı sör. Işık ve yaşam şövalyesiyim.”

29- Ölümsüzler Evinde Dany’nin gül ve tatlı kokusu alması… Bir önceki kitapta Sansa da gül ve tatlı koku işareti almıştı. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği

Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.

30- Cersei’nin aşkı zehir ve ölümcül olarak tanımlaması.

“Görüyorum ki çiçek açmak seni daha akıllı yapmamış,” dedi Cersei. “Sansa, bu özel günde seninle bir parça kadın bilgeliği paylaşmama izin ver. Aşk zehirdir. Tatlı bir zehirdir, evet, ama neticede öldürür.”

31- Illyrio için kullanılan “tatlı koku” ifadesi. Adamın niyeti kim olduğu aşikar zaten, yoruma gerek yok.

“Meereen’den Qohor’a satıldım, sonra Pentos’a, saçlarında tatlı bir koku olan şişman adama. Güçlü Belwas’ı tekrar denizin karşısına gönderen o adamdır ve ona hizmet etmesi için Beyazsakal’ı.”

Saçlarında tatlı bir koku olan şişman adam… “İllyrio?” dedi Dany. “Sizi Yargıç İllyrio mu gönderdi?”

32- Karısının Roose Bolton’a “tatlı lord” hitabı… Ayrıca Roose’un ay ile ilgili bir işareti de olduğu için çifte kavrulmuşlar arasına giriyor kendisi. Ay “Buz ve Ölüm”

Leydi Walda hemen hemen her gün İkizler’den yazıyordu ama bütün mektuplar aynıydı. “Sabah, öğlen ve akşam sizin için dua ediyorum tatlı lordum,”

İkinci kitabın tatlı işaretleri burada bitiyor. Tatlı kelimeleri aynı kişiler için birden fazla kez tekrar ettiği için her birini tek tek yazma gereği duymadım; çok sık tekrarlar ve işaretler söz konusu. Her zamanki gibi kim kesin gidici ya da ölüm tehlikesi atlatacak bilemiyoruz. Bran ve Rickon’a “tatlı çocuklar” ifadesi bir çok kez geçti, bir önceki kitapta olduğu gibi; korkarım mesele Bolton-Demirdoğumlu saldırısından fazlası… Yine de bir ümit GRRM’in vicdanı bu kadar Stark ölümü yeter, der inşallah; desin de. Baratheonlar zaten yeryüzünden siliniyor(piçleri saymazsak). Joffrey ve kardeşlerinin öleceğini biliyoruz; Marg ve Lancel gidici görünmekte. Dontos’un Sansa’ya “tatlı” ifadesi devam ediyor ama bunun daha çok Dontos’un ölümüne işaret olduğunu, 3. kitaptan biliyoruz. Dany için bahsi geçen tatlı ifadeleri de onun karşılaşacağı ölüm tehlikelerini ve muhtemelen (7. kitap) aşkın ölümüne sebep olacağını bir arada yaşayacağını ifade ediyor gibi. Roose zaten ölmezse çatlarız, Theon ve ablası arasındaki “tatlı” ifadeleri düşündürücü; rüya yüzünden de Theon’un ablası yüzünden gidici olabileceğini düşünsem de kesin şu diyemiyoruz. Petry zaten ölecek, hakkında kehanet var. Cersei ve Tyrion ve Shae için “tatlı” ifadeleri devam etti; kim kimin ölümüne neden olacak iyi kötü tahmin ediyor, biliyoruz. Aslında bu kitapta Tyrion, ölümden döndüğü için -şimdilik- tatlı ifadesi yerini bulmuş diyebiliriz. Üçüncü kitapta bakalım daha neler var.

İnşallah beğenmişsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederim. Kılıçların Çarpışması yazısında görüşmek dileğiyle. 

Önemli Cevaplar

 1. Anladığım kadariyla Sansa gidici :thinking::thinking::thinking:

 2. “Tatlı Leydi” ifadesi çift yönlü olarak işliyor olabilir, demiştim; Yani ona böyle hitap edenler ölebileceği gibi(Sansa yüzünden) tam tersi Sansa’nın öleceğine işaret de olabilir.

  Lakin çok fazla birbirinden zıt, ilgisiz karakterler ona “tatlı leydi”, “tatlı Sansa” olarak ifade ettiği için eninde sonunda gidici işareti veriyor. Loras sahnesi hem tatlı leydi hem de tatlı kokulu gül ile çift etki yapmış resmen.

  Gül genelde aşk-sevgi olarak ifade edilir, bilirsin. Misal Dany de görülerden birinde açan mavi çiçeğin havayı tatlı bir koku ile doldurduğunu görmüştü. Ona 2. kitapta geleceğim inşallah. Bu yüzden belki Sansa aşk yüzünden ölebilir. Bir karakter bir nesneden tatlı koku alıyorsa, bu genelde o karakterin ölüm işareti oluyor. Ölüm hep tatlı kokuyor.

  Misal Jon, Satin’den ve havadan tatlı koku aldı, kitap sonunda öldü. Val da havanın tatlı olduğunu fark etti, sonraki kitaplarda öleceğine iddiaya girerim, onun bir de ay meselesi var. :slight_smile:

 3. @YeniAy_Ottoman Ayça bu ölüler evi görülerinde Jon ile ilgili kısımda etrafı tatlı kokular kapladı kısmı var mıydı ? Varsa eğer Jon’un Dany’ye bu hafta yapacağı şeyin önbelirimi olabilir senin teoride.

 4. Olmaz mı? Aslında “tatlı” konusunu tamamen doğru kabul eder isek Dany’nin ölümü Jon yüzünden olacak.

  Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.

  Bu doğrudan Jon’un ellerinden de olabilir, dolaylı yoldan da olabilir. Sızıntılara bakılırsa dizide Jon deniyor ama izleyene kadar bilemiyoruz elbette.

 5. Ana karakter sonları değişmeyecekti, Jon, Arya, Dany, Tyrion, Bran sanırım ana karakterler. Big 5 deiklerimiz, sonları sanırım diziyle paralel olacak. Senin de dediğin gibi dizi çok kötü bir yolculukla sona ulaştırdı karakterleri.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

1 kez daha cevap

Katılımcılar