Yeni bir kuramla karşınızdayım. Uzun süredir herkesin düşüncelerini meşgul eden ama bir türlü işin içinden çıkamadığımız bir konu; “Jaqen’in Hisar’da işi nedir?” Reddit başlığını görünce elbette ilgimi çekti ve çevirmek istedim.

GİRİŞ

Pekala, Jaqen son yüzüyle beraber Eskişehir’e geliyor, Pate’i öldürüyor ve talep ettiği anahtarı alıyor. Lakin öncesinde şöyle bir konuşma geçtiği için herkes Jaqen’ın bir kitabın peşinde olduğunu düşünüyor.

“Anahtar?” diye sordu simyacı nazik bir şekilde.

Bir şey, Pate’in tereddüt etmesine sebep oldu. “İstediğin şey bir kitap mı?” Kilitli mahzenlerdeki bazı Valyria parşömenlerinin, dünyada kalan yegâne nüshalar olduğu söylenirdi.

“Benim ne istediğim seni ilgilendirmez.”

Son kitabın 4. Tyrion POV’u da bu fikri pekiştiren cinsten.

Yazarı meçhul kanlı bir cilt olan ve bazen Kan ve Ateş, bazen de Ejderhaların Ölümü olarak anılan kitaba rast gelme şansı daha da azdı. Rivayete göre kitabın yegâne nüshası, Hisar’ın altındaki kilitli bir mahzende muhafaza ediliyordu.

Kuramın sahibi Jaqen’in vazifesinin bu bahsi geçen kitabı bulmakla ilgili olduğunu düşünmüyor. Her şeyden önce akla ilk gelen şeylerin bir nevi GRRM’in yanıltma için ortaya attığı yemler olduğu fikrinde; Jon’un annesi Ashara diye ortaya atıldı ama değildi; Jon Arryn’i öldürenler Lannisterlar dendi ama onlar değildi. Haliyle “kitap” meselesi de yemden başka bir şey değil.

Peki, kitap değil ise bir FM’nin Hisar’da işi nedir?

Cam Mumlar

Tekrar Pate POV’ dönüyoruz.

Pate cam mumlardan haberdardı ama yanan bir cam mum görmemişti. Cam mumlar, Hisar’ın en kötü saklanan sırrıydı. Kıyamet’ten bin yıl önce, Valyria’dan Eski Şehir’e getirildikleri söylenirdi. Pate dört tane mum olduğunu duymuştu; biri yeşil, üçü siyahtı, hepsi uzun ve kıvrımlıydı.

Hisar’da gizlenen 4 mum var; 3 tanesi bilindik siyah ama 1 tanesi yeşil, diğerlerinden farklı olduğu aşikar.

Bu arkadaşların ilk ayrıntılı tanımına 4. kitapta erişiyoruz. Sam’in kitaptaki son POV’u.

Mum nahoş bir şekilde parlaktı. Mumla ilgili tuhaf bir şey vardı. Alev titremiyordu, Aliüstat Marwyn kapıyı sertçe kapadığında, kapının yakınındaki masanın üstünde duran kâğıtlar uçuştu ama alev o zaman bile titremedi. Mumun ışığı tuhaf renkler de yaratıyordu. Beyazlar yeni yağmış kar kadar beyazdı, sarılar altın gibi ışıldıyordu, kırmızılar aleve dönüşüyordu ama gölgeler o kadar siyahtı ki dünyanın içindeki kara delikler gibi görünüyordu. “Bu…?”

“…obsidiyen,” dedi odadaki başka biri; hamur yüzlü, şişmanca, soluk benizli genç bir delikanlıydı. Düşük omuzları, birbirine yakın gözleri ve yumuşak elleri vardı, cübbesi yemek lekeleriyle kaplıydı.

“Ona ejderhacamı de.” Aliüstat Marwyn bir an için muma baktı. “Yanar ama tükenmez.”

Pate’i öldürüp, yüzünü alan Jaqen’ı da burada görmemiz garip mi? Cam mumuna sahip ve onu yakmayı başarmış olan Marwyn’in yanında toplanmış az birkaç kişiden biri. Yani onun çevresinde dolanıyor…

Bu durumda Jaqen aradığı şeyi bulmuş ve ona ulaşmış mı? Hiç sanmıyoruz. Öyle olsa zaten çoktan almış ve gitmiş olurdu, burada dolanmaya devam etmezdi.

Pekalai cam mum için geldiyse niye onu alıp gitmiyor? Zira aradığı cam mumu siyah olan değil, yeşil olan.

GRRM, 3 tane siyah mum ve 1 tane yeşil mum ayrımı yaparak bunları Hisar’a yerleştirmiş. Demek ki yeşil mumun geleneksel siyah mumlardan daha farklı güçlere/özelliklere sahip olması bekleniyor. Diğerlerinden farklı; normal yavru kurtlar içindeki albino yavru gibi. Yani siyah cam mumları ender bulunan şeyler iken yeşil olanlar, ondan da ender. Yeşil görenlerin ender olması gibi. 

FM Jaqen’ın aradığı muhtemelen yeşil olanı(yahut hepsini istiyor ve hepsini bulamadı). Belli ki aradığını bulamadığı ve ona yardımcı olabileceğine inandığı için Marwyn’nin çevresinde dolanıyor. Bu cam mumlar; LOTR’daki Palantirlere denk gelen şeyler. Uzak mesafelerle iletişim kurmanı sağlayan hatta bir şeyler görmeni sağlayan videolu görüşme özelliği olan sihirli bir şey.

“Bütün Valyria büyücülüğü ateşe ya da kana dayanırdı. Özgür Kale’nin büyücüleri, bu cam mumlardan biriyle dağların, denizlerin ve çöllerin ötesini görebilirdi. Bir adamın düşlerine girebilir ve ona imgeler gönderebilirdi. Mumlarının arkasında oturur ve dünyanın iki ucundan birbirleriyle konuşabilirlerdi. Sence bu faydalı bir şey olur muydu Katil?”

Jaqen neden bu cam mumlarını istiyor?

Kuram sahibi arkadaş, FM ve onun varlığına fazladan bir mana yüklemeyi seven kuramlardan hoşlanmıyormuş; yani işte Diyar’ın kaderini etkileyecek şekilde gizli oyunları olan tipler olarak değil de aynen göründüğü şekilde para karşılığı adam öldüren vb. tipik bir kiralık katil organizasyonu gibi görüyor. Bu yüzden bu cam mumların peşinde olmasının sebebi olarak bir müşteri diyor.

Peki, cam mumu arzu eden zengin müşteri kim olabilir? sorusunu soruyor ve şu özelliklere sahip olması gerektiğine inanıyor.

 • Valyria eserlerine ilgi duyan biri,
 • FM ile bir şekilde bağlantısı olabilen biri,
 • Hizmeti karşılayacak kadar zengin biri,
 • Eskişehir hikayesi ile bağlantısı olan biri,
 • İnsan aklının sınırlarının ötesini görmekle ilgilenen biri.

Bu özelliklere sahip olarak akla ilk Euron Greyjoy geldiğini düşünüyor. Kendisinin zaten halihazırda bir FM kiralayıp abisini öldürtecek kadar zengin olduğunun üzerini çizmiş. Valyria ile ve Eskişehir ile bağlantıları olan biri ve kabul edelim uçuk kaçık bir adam; çok ama çok uçuk şeylr peşinde.

GRRM’in kelime oyunu ile Euron’un hazırda en azından bir tane cam mumuna sahip olduğuna işaret etmiş olabileceğini düşünüyor.

“Kaptanımız denizin elli mil açığında, o lanetli kıyının iyice uzağında olmayı tercih eder ama ona en kısa yoldan gitmesini emrettim. Başkaları da Daenerys’i arıyor.”

“Alevlerinde, başkaları dediğin insanları da gördün mü?” diye sordu ihtiyatlı bir şekilde.

“Sadece gölgelerini,” dedi Moqorro. “En çok da birini. Kan denizinde yol alan, bir tek siyah gözü ve on uzun kolu olan uzun boylu ve çarpık bir yaratık.”

Türkçesinde belli olmuyor, bu yüzden İngilizce kısmını da vereceğim. Euron olduğunu düşündüğümüz bu mecazi tarifte geçen son cümlede kullanılan iki kelime Pate POV’da cam mumları tarif ederken kullanılan kelimeler ile aynı.

EuronA tall and twisted thing with one black eye and ten long arms, sailing on a sea of blood.”

Cam Mum: He had heard there were four; one was green and three were black, and all were tall and twisted.

The candle itself was three feet tall and slender as a sword, ridged and twisted , glittering black.

Ayrıca bu mumlar, LOTR’un Palantir’i oldukları için belki Euron’un tek gözünün olması LOTR’da bu Palantirlerin bazısına sahip tek gözle simgelenen Sauron’a denk geliyor olabileceği ve bunun da Euron’un cam mum sahibi olmasına işaret olabileceğini, düşünmüş.

Peki, eğer doğru ise soru şu.

Euron neden cam mumların peşinde?

Pekala, Valyria eserlerine zaten düşkün görünen ve büyülü nesneleri ve adamları gemisine dolduran bir adamın cam mumlar peşine düşmesi şaşırtıcı ve beklenmedik olmazdı. Peki, elinde zaten bir tane var ise niye başka bir tane istesin? Eğer Jaqen gerçekten yeşil olanın peşinde ise demek ki Euron için önemli olan yeşil cam mumunun sahip olduğu özellik.

Yeşil Cam Mumu ne işe yarar sorusu için de bir kuramı var. Cam mumum “yeşil” olması ve bu mumların “görme” işlemini yapmasından dolayı YEŞİL GÖREN tarzı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor. Yukarıda zaten yeşil mum ve yeşilgören çağrışımına değinmiştim. Belki bir şekilde diğer yeşil görenler ile iletişim kurmayı sağlayan bir şey olabilir yahut benzer bir şey… Siyah cam mumlarının görmesini sağlayamayacak ama yeşil olanın bunu yapmasını sağlayacak bir özellik…

Euron neden böyle bir mum istesin? Aldı, ne yapacak?

Çocuk iken kendisinin uçtuğunu ama uyandığı zaman bunu yapamadığı ile ilgili bir rüyasından bahsetmişti. Üç Gözlü Karga’nın onu rüyasında ziyaret ettiği ile ilgili kuramlar var.

Euron’un kişisel armasının kırmızı renkte gören bir göz olduğunu unutmayalım; kargalar tarafından taşınan bir göz. Kendi lakabı da “karga göz” Bu aynı zamanda yukarıda bahsi geçen Sauron göndermesine de işaret ve kırmızı tek göz bize ister istemez Kankuzgun’unun tek kırmızı gözünü de anımsatıyor. (Serinin asıl Sauron’u BR çıkarsa şaşırmayın.  O zaman BR-Euron ilişkisi Sauron-Saruman ilişkisine döner herhalde.  )

“Çocukken, rüyamda uçabildiğimi görürdüm,” dedi. “Uyandığımda, uçamazdım… ya da üstat öyle söylerdi. Ama ya yalan söylediyse?”

Euron kardeşine döndü, mavi dudakları yarım bir gülümsemeyle kıvrıldı. “Belki de uçabiliriz. Hepimiz. Yüksek bir kaleden aşağı atlamadığımız sürece nasıl bilebiliriz?” Pencereden içeri giren sert rüzgâr, adamın pelerinini dalgalandırdı. Kargagöz’ün çıplaklığında tiksindirici ve rahatsız edici bir şeyler vardı. “İnsan, atlamaya cesaret edemediği sürece, gerçekte neler yapabileceğini asla bilemez.”

Elbette şöyle düşünebiliriz… Euron’da yeşilgörü/deri değiştiren yeteneği olabilir mi? Onlar demir doğumlu. Aslında köken olarak İlk İnsanlara dayandıkları için, olabilir. Hatta demir adalar da bu konuya çok uzak sayılmaz, bazı hanelerin böyle özelliklere sahip olduğu söylentileri varmış.

Diğerlerinden daha tuhaf olan Farwyndler de vardı. Bazı insanlar onların derideğiştiren olduğunu söylerdi; deniz aslanlarının, morsların, hatta vahşi denizin kurtları olan benekli balinaların şekillerine bürünen şeytani yaratıklar.

Eğer Euron bir deri değiştiren ya da yeşil gören ise niye bu mumlara ihtiyaç duysun ki? Kankuzgun’u ondaki sosyopatlığı görüp vazgeçmiş, geri çevirmiş olabilir ve haliyle hiçbir eğitim görmediği için güçleri gelişmemiştir yahut yeterince güçlü değildir… Büyü nesnelere olan tutkusu ve güveni de ortada.

Peki, sonra ne olacak?

Sam, Pate ile tanıştığında hemen onda hoşlanmadığı bir şeyler seziyor, ortada bir sebep de görünmemesine rağmen.

“Teşekkür ederim.” Bu solgun ve yumuşak delikanlıda, Sam’in hiç hoşlanmadığı bir şeyler vardı ama Sam nezaketsiz görünmek istemiyordu, bu yüzden ekledi, “Adım gerçekten Katil değil. Ben Sam. Sam Tarly.”
“Ben Pate,” dedi solgun delikanlı, “domuz çobanı gibi.”

Sam’in şu an kaldığı yer Hisar’daki Kuzgun Adası. Bu yerde kalmasının Euron ve Bran’ın hikayesi ile Sam’in birleştiğine işaret olarak görüyor.

Sam de Pate’in teklifiyle, hemen altındaki odada kalacak.

“Batı kulesinde, benimkinin altında boş bir hücre var,” dedi hamur yüzlü çocuk. “Hücrenin basamakları doğrudan Walgrave’in dairesine çıkıyor. Kuzgunların gaklamasını dert etmezsen, pencerede güzel bir Ballı Şarap manzarası mevcut. İşine yarar mı?”

GRRM’in şu eklediği ayrıntı, bir ihtimal önemli bir şey olabilir.

Beyaz kuzgunlar Pate’in adını biliyordu ve onu ne zaman görseler “Pate, Pate, Pate,” diye homurdanıyorlardı, Pate sonunda çığlık atmak istiyordu.

Bu kuşların artık ona bu şekilde seslenmeyeceklerini, aksine Sam’in şüphelenmesini ve kazmasını sağlayacak bir ipucu vererek uyaracaklarını düşünüyormuş, kuramın sahibi. BR’nin her kuşun içinde bir Şarkıcının yaşadığını söylediği için bunların içinde de yaşadığını, görünce içinde gerçekte başka biri olduğunu fark edip ona göre tepki verecekleri fikrinde.

Euron, Eskişehri ele geçirebilir… Öyle böyle Hightower Fenerini “Büyü Geri Döndü” mesajı vermek için cam mumla değiştirebilir. Şehir ve Hisar’da büyüye yer olmaması ve böyle bir dünya hayal etmelerinden dolayı tersi şekilde Euron tarafından bir şeyler yapabilir, manasında demek istiyor galiba. Malum Eskişehir ve Hisar, ejderhalardan ve büyüden nefret ediyor ve de Güneyli Komplosunun başını çektiğine inanılıyor.

“Sence son ejderhaları kim öldürdü? Kılıçlar kuşanmış cesur ejderha katilleri mi?” Tükürdü. “Ejderhalar şöyle dursun, Hisar’ın kurduğu dünyada büyücülüğe, kehanetlere ve cam mumlara bile yer yok…”

GRRM bize söz veriyor gibi, bir şeyler için.

“Ejderhalar ve daha karanlık şeyler,” dedi Leo. “Gri koyunlar gözlerini kapadı ama çoban köpeği gerçeği görüyor. Eski güçler uyandı. Gölgeler hareketlendi. Çok yakında bir mucize ve dehşet çağı başlayacak, tanrılar ve kahramanlar için bir çağ.”

Haliyle kulenin fenerini alıp yerine cam mumu koymak, bu yukarıdaki sözün gerçeğe dönüştüğünü görselleştirmek adına güzel bir yol diyiyor. Ayrıca bu cam mumuna sahip olmak kilometrelerce ötedeki Joramun’un borusu öttürme imkanı veriyor olabilir, demiş.

ÖZETLERSEKEuron, Kankuzgun’u ile yüzleşmek ve Sur ötesine bakabilmek/ulaşabilmek için yeşil cam muma sahip olmak istiyor ve Jaqen’ı bunun için kiraladı.


Şahsi fikrim mi? Kuramın bir kısmını mantıklı buldum; Hisar gibi bir yerde bir FM’nin isteyeceği ne olabilir ki? Ya çok gizli bilgiler içeren bir belge/kitap ya da büyülü bir nesne; yeşil cam mum gibi. Yahut birini öldürecektir ki bunu çoktan yapardı, hala oralarda takılıyor.

LAKİN bunu Euron ya da başka birinin emriyle, kiralanarak yapma fikri… Doğrusu çok düşük bir ihtimal zira FM sadece ama sadece suikast için kiralayabileceğin türde bir kült organizasyonu. Hırsızlık için değil. Zira Nazik Adam, Arya’yı ilk vazifesine gönderdiği zaman parasını aldığını öğrendiğinde “BİZ HIRSIZ DEĞİLİZ.” demişti. Yani onları hırsızlık için kiralayamazsınız, böyle dini bir kült örgüt için fazlasıyla aşağılayıcı bir şey olurdu.

Lakin kendileri için böyle şeyler yapmaktan geri duracaklarını da sanmıyorum, bilhassa ejderhalar hazır geri dönmüşken -Valyria Kıyametinden sorumlu olduğuna inanılan- FM’lerin bir şey yapmadan boş durma ihtimalleri düşük gibi. Braavos bile halihazırda Westeros savaşı içinde yerini almış…

Diğer yandan Euron’un bir ihtimal deri değiştiren/yeşil gören olma yeteneği varsa bile çocuk yaşlarda ortaya çıkmış ve bir şekilde az da olsa gelişmiş olmalı; haliyle görmek için cam mumlara pek ihtiyacı olamaz. Birinin ona öğretmesi daha hızlı öğrenmesine fayda verir, kendi başına da bunu -yavaş da olsa- öğrenebilir. Cam mum işine yarayabilir ama dediğim gibi böyle yetenekleri varsa çok da büyük bir şey ifade etmeyecektir.Bir deri değiştiren kolayca kuşları warglar ve istediğini görür; keza Büvet Ağacı varsa da bir yeşil gören…

Ya sizin fikirleriniz nedir?

Önemli Cevaplar

 1. Teoriyi komple okumadım öyle üstünkörü baktım çünkü Euron ile alakalı bir sebeple hisarda olduğu teorileri dönüyordu. Onlardan biri gibi duruyor. Mantıklı gelen bir teoriyi de ben ekleyeyim. Yine cam mumlar için orada ancak çalmak için değil. Kullanmayı öğrenmeye çalışıyor marwyn’in yanında. Alleras da kullanabiliyordu sanırım. Marwyn’den yakması, diğerlerinden kullanması gibi. Peki neden kullanmak istiyor? Çünkü birini öldürmesi için tutuldu ancak o kişiyi bulamıyor. Onu bulabilmek için de bu cam mumları kullanacak. Teorinin sahibi, Kankuzgunu’nun öldürülmesi için tutulduğunu söylüyor ancak yıllardır ortadan kayıp olan birini bulamayacağı için cam mumlara başvurduğunu iddia ediyor.

 2. Burası bana Bran in koma rüyasında ki kule kısmını hatırlatıyor hani karga ona birsey diyordu ya hatırlayamadım neyse
  Euron da böyle bir rüya görmüş olabilir mi acaba

 3. Aklıma Jon geldi nedense. Yeşiller ve Siyahlar konuşmasından sonra yeşil deyince aklıma direk Jon geliyor.

  Güzel bir konu olmuş ama FM ile ilgili hiçbir şey hakkında teori yürütemiyorum. Ama senin yazdıklarından yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, Euron Kazkuzgunu’na ya düşmandır ya da hayran. Gittiği yerlerde o kadar zaman geçirdikten sonra kafayı kehanetlere takmıştır ve BR’yi bulmak istiyordur. Belki de BR’nin adamıdır. Sancağı vs. o yüzden öyledir.

  @Rukiye_Arslantas isimli kullanıcının söylediği gibi, Euron da bu rüyayı görmüş olabilir. BR hedeflerine ulaşabilmek için onu da kukla olarak kullanmıştır. Kendisi aslında bir kötü karakterdir. O cam mumları istemesinin sebebi birinin onu kullanmasından korkmasıdır.

  Ya da Euron BR’ye düşmandır ve bu yeşil cam mumları kullanarak belirli güçlere sahip olma arzusundadır. BR bir zamanlar emelleri için onu denemiştir ama vazgeçmiştir. Euron da yolculuğu sırasında onun hakkında bilgilere ulaşmıştır ve ona karşı bir taraf olmak istiyordur.

  Her neyse güzel yazmışsın her zamanki gibi, ellerine sağlık.

 4. Alleras da kullanabiliyorsa Dorne komplosu dusundugumuzden bile ciddi boyuttadir.

  Euron konusu biraz desteksiz ama geri kalan kismi gayet ilginç. Kitap kismi düşündüğümüz kadar gözümüze sokulmuş değil çünkü Tyrion’in kitaptan bahsedisiyle Pate povu arasında bir kitap fark var. Hem kitap hem mumlar olabilir.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

10 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar