Kuşkusuz ASOIAF ve GoT için en ünlü söz “Winter is coming” oldu. Oldukça güçlü bir tınısı olduğu da bir gerçek. En başından beri Starkların bu ünlü sözünün Ötekiler’in tekrardan geldiğine dair bir uyarı olarak yorumlamıştım.

Eğer bu yorumlama tamamen doğruysa şöyle bir resim karşımıza çıkıyor.

İlk Uzun Gece’de Ötekilerin; Gece Nöbeti/İlk İnsanlar + Son Kahraman ve Çocuklar’ın ittifakı ile kuzeyin ötesine geri püskürtüldüğü ile ilgili hikayeler anlatılır. Lakin dikkat edersek görünüşte gerçek bir manada zaferden bahsetmekten çok uzağız, dahası (muhtemelen) o zamandan beri Starkların “Kış Geliyor” sözünü söylemeleri bile Starkların gözünden de bunun bir zafer olmadığını, öyle yahut böyle bir şekilde Ötekilerin geri döneceğini bildiklerini, görüyoruz.

Dikkat ederseniz düşünüyorlar demek yerine “biliyorlar” sözünü kullandım çünkü bu cümleyi 5000 yıldır aile sözü olarak kullanıp, herkesin duyacağından ve hatırlayacağından emin olmak istemişler. Alelade bir tahmin üstüne böyle köklü bir eyleme yeltenmezler idi herhalde? Bu durumda ister istemez Ötekiler ile olan savaş, özünde bazı okuyucuların iddia ettiği gibi “anlaşma” yoluyla mı sona erdi? diye merak etmiyor, değilim. Zira ortada zafer namına bir şey yok, sadece ertelenmiş bir olay var ve Starklar bunu çok iyi bildiğinden “Kış geliyor” diyerek, arkasından gelecekleri de işaret etmiş.

Hatta “Kış Gelecek” demek yerine “Kış Geliyor” demiş. Yani halihazırda en başından beri gelmekte olan, bu sürece girmiş bir olaydan bahsediyor. Bu da önemli bir ayrıntı diye düşünüyorum.

Yukarıdaki yorum dışında son zamanlarda farklı bir olası yorum da kafamda canlandı.

Stark Hanesi “Gizli Geçmişi” kuramı ve Starklara neden kış kralları deniyor? ❄️ sorusu gibi açtığım başlıklarda baya baya fikri olgunlaştırmaya başladım.

Ya Starkların ünlü “Kış Geliyor” sözü aslında sadece bir uyarı değil de bir tehdit ise?

Evet, efsaneleri biliyoruz ama efsaneler ve masallar %100 doğru da değil, bunu da biliyoruz. HBO’nun Uzun Gece/Kanlı Ay dizisi için yaptığı ilk resmi açıklamalardan biri hikayelerin tamamen doğru olmadığını; sandığımız gibi bir hikaye ile karşılaşmayacağımızı gözler önüne seriyor.

“Taking place thousands of years before the events of ‘Game of Thrones,’ the series chronicles the world’s descent from the golden Age of Heroes into its darkest hour. And only one thing is for sure: from the horrifying secrets of Westeros’s history to the true origin of the white walkers, the mysteries of the East, to the Starks of legend … it’s not the story we think we know. ”

Örneğin; Uzun Gece’nin 8 ya da 6 bin yıl önce Valyria’dan önce gerçekleştiği ve o dönemlerde Valyria’nın ünlü kılıçlarının da ortada olmadığı anlatılır iken yapılan açıklamaya göre Uzun Gece, 5 bin yıl önce, Valyria’nın ilk kurulduğu -emekleme- döneminde geçtiğini gördüğümüz gibi seride gördüğümüz kadarıyla Son Kahraman “ejderha çeliği” ile bir Öteki öldürmüş. Yani kitabı dikkatli okursak bile anlatılan resmi tarihin aslında çok güvenilir olmadığını gözler önüne seriyor.

Devam edelim.

Kurt Zamanı/Saati.
Buz.
Kış Geliyor.
Kış Kralları.
Kışyarı’nda her zaman bir Stark olmalı.

Starkların ünlü aile mirası kılıca neden Buz dediğini net bilemiyoruz, üstüne bir sürü yorum yapılıyor. Bu isim onlar için o kadar önemli ki gerçek Buz bir şekilde kaybolsa(?) bile onun yerine kullanılan 300-400 yıllık Valyria kılıcına da Buz ismi verilmiş.Demek ki isim çok önemli ve yaşatmaya devam ediyorlar. Kılıca “buz” ismi verilmesine sebep olarak düşünülen yorumlardan biri de Starkların Ötekiler ile olan bağlantısı, yani özünde Kış ile olan bağlantısı. Doğru ya da değil, tartışılır ve bu tartışma, kitaplar ya da dizi yayımlanana kadar bitmez. Lakin her şeyini kış kelimesiyle anlatan bir hanenin iş kılıca gelince Ötekilerin olduğu şey olan “buz” ile isimlendirilmesi düşündürücü, bunu herkes kabul eder. Ayrıca Dans sırasında Targ-Stark arasında yapılan anlaşamaya Buz ve Ateşin Anlaşması diyerek, Starkların tarafının “buz” olarak temsil edildiği gerçeğini de unutmamak gerekir.

Targaryen hanesinin ünlü sözü Ateş ve Kan bile özünde hanenin ateş ve kan ile olan bağına dikkat çekmek için kullanılıyor.( Ayrıca Valyria’da büyülerin ateş ve kan kullanılarak yapıldığı gerçeği de var.)

Neden Kışyarı’nda her daim bir Stark bulunmalı? Herhalde serinin en gizemli cümlelerinden biri; belki sadece basit bir şekilde Kışyarı’nın o haneye ait olduğunu ve başında bir Stark olması gerektiğini ifade eden alelade bir sözdür. Başka bir hane olsa böyle düşünmeye eğilimli olurdum ama kanında büyü olan ve gizemli köklere sahip bir hane olunca bu yorumu -yok saymamakla beraber- ikinci sıraya koyuyorum ve işin altında başka bir iş olsa gerek diye düşünüyorum.

Ne de olsa Kışyarı (muhtemelen) büyüler ile efsunlanmış; dört bir yanı Büvet Ağacının kökleriyle sarmalanmış; yeraltı mahzenlerinde kızgın ruhları İNTİKAM almasın diye bir demir kılıçla ruhları, mezarlarına hapsedildiğine inanılan Stark/Kış Krallarının yattığı bir yerden bahsediyoruz. Neyin intikamını alıyorsunuz? Bu sizce de sorulması gereken bir soru değil mi? Unutmayın ki GRRM, buz’u İNTİKAM olarak tanımlıyor.

Eski bir gelenek gereği, bir zamanlar Kışyarı Lordu olan ölülerin kızgın ruhları intikam almak için mezarlarından kalkıp gitmesin diye, her bir taş heykelin kucağına demir uzun kılıçlar konmuştu.… Kışyarı’nın ilk lordları hüküm sürdükleri topraklar kadar sert ve acımasız adamlardı.

Hiç şüphesiz en azından Kışyarı’nda bir Stark bulunmadığı zaman Kuzey’deki düzenin bozulup, yolların bile tehlikeli bir hale geldiği ortada. Zira Starklar her daim Kuzeyde tam bir hakimiyet ve güvenlik sağlıyor; öyle ki Kral Yolunda bir bakire, isim günü elbisesiyle yürür ve kimse ona el süremez… Aynı şeyleri güney krallıkları için söylemek mümkün değil; ne barışta ne savaşta. Özetle Kuzey halkının güvende olabilmesi için Kışyarı’nda bir Stark hüküm sürüyor olmalı, başkası değil.

Starkların “kış geliyor” ve “kış kralları” sözünün de bu haneyle ilişkili olduğunu düşünmek, köküne vurgu yaptığını düşünmek saçma ve desteksiz bir iddia olmasa gerek?

Bu seride olduğunu iddia ettiği şey olan yegane hane; Stark(kurt) ve Targaryen(ejderha) haneleri sonuçta. Diğerleri Illyro’nun söylediği gibi; bez üstüne hayvan resmi çizip kendini o hayvan sanıyor. Lakin Stark ve Targaryen hanesi gerçekten de kurt ve ejderha… Armaları olan hayvanlara hükmedebildiğini biliyoruz, diğerleri yapamıyor çünkü onlar sadece sözde…

Kurt Zamanı/Saati terimi seride iki şekilde geçiyor. İlki ünlü Kışyarı Lordu Cregan Stark’ın bir günlük Kral El’i süresi ve bu sürede yaptıklarını anlatmak içindir. Aslında bu zaman dilimini kullanma sebebi bu kişinin sadece Kurt olmasından kaynaklı olmasa gerek; aynı zamanda bu sürenin kısalığına çekilen dikkattir ki bizi asıl ilgilendiren kısım da işte burası; ikinci mana.

Kurt Zamanı aynı zamanda bir saat dilimini ifade etmek için kullanılır. Örneğin; Jon, 5. kitapta Efkarlı Edd’den kendisini Kurt Saatinde uyandırmasını ister. Peki, gün içerisinde bu saat neye denk geliyor?

Günün EN KARANLIK saat dilimine denk geliyor, yani ŞAFAKTAN önceki zamana ki bu zaman dilimi genelde kısa bir süredir. (En azından böyle yaygın bir inanış ve ünlü bir söz var.)

Eminim dikkatinizi çekmiştir, günün en karanlık saati “kurtların vakti” olarak anılıyor. EN KARANLIK an ifadesi de bize ister istemez Uzun Gece’yi anımsatıyor.Yani Kış’ı.

Eğer bağlantıyı doğru kurmuş isek Kurtların asıl hüküm vakti kış geldiği zaman oluyor. Bu da neden Starkların kendilerine Kış Kralları dediğini açıklamış oluyor çünkü Starklar, kış vakti gerçek hükmünü sürüyor.

Aşağıdaki sözler Starkları ve kış dönemini birazcık daha tanımaya yardımcı oluyor. Ned, Arya’ya aile sözünü ve armasının ne olduğunu anımsatıyor; Kış Geliyor, Ulukurt. Kurtlar, kış geldiği zaman -bir arada olmak koşuluyla- kışı her daim atlatabilen canlılar olarak lanse ediliyor. Kış Kasabası da zaten kış geldiği zaman ağzına kadar tıklım tıklım oluyor, bu yüzden ismi Kış Kasabası; insanlar kış gelince bir araya toplanıyor. Ayrıca Starklara daha yakın olmaya çalıştıkları da gözden kaçmamalı, bu kasaba Kışyarı’na çok yakın bir mesafede. Zira Starklar, onları koruyup gözetecektir.

Endişeli bir halde yatağının ucuna oturdu. “Benim kaygılarımı omuzlarına alamayacak kadar küçüksün ama aynı zamanda Kışyarı’nın Stark’ısın. Bizim sözümüzü biliyorsun değil mi?

“Kış geliyor,” diye fısıldadı Arya.

“Zor ve zalim zamanlar,” dedi babası. “Üç Dişli Mızrak’ta ve Bran düştüğünde sen de tadına baktın o zamanların. Sen uzun yazda doğdun tatlı kızım ve yazdan başka mevsim bilmiyorsun ama kış gerçekten geliyor. Ailemizin armasını hatırla Arya.”

“Ulu kurt,” dedi Arya, Nymeria’yı düşünerek. Dizlerini çenesine çekip oturdu. Birdenbire korkmuştu.

“Sana kurtlarla ilgili bir şey anlatayım Arya. Kış geldiğinde ve kar düştüğünde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamaya devam eder.”

Kış ve Kar, bu seride “ölüm” olarak tarif ediliyor. Bu ikisinin getirdiği tek şey “ölüm”. Cregan Stark, savaş döneminde 2. Aegon’u desteklediği için Fırtına Burnunu, Castery Kayası’nı ve Eskişehir’i cezalandırmayı bile planlamıştı, ordusuyla güneye indiğinde niyeti bu idi ama 2. Aegon ölünce arzu ettiği gibi olmadı. Zira ona göre bu haneler, yamuk yapmıştı ve ölüm ile cezalandırılması gerekiyordu.

But behind them came a greater army of childless and homeless men, unwed men, old men, and younger sons, under the banner of Lord Cregan Stark. They had come for a war, for adventure and plunder, and for a glorious death to spare their kin beyond the Neck one more mouth to feed.
The poisoning of King Aegon II had denied them that chance. Lord Stark still marched his army into King’s Landing, but to a much different outcome. He had planned to punish Storm’s End, Oldtown, and Casterly Rock for having supported the king

Cragen, bu üç haneyi cezalandırmak için güneye indi; bunun yerine kral öldürülünce Kurt Saati yaşandı ve geri döndü. Yani Starkların güneydeki zamanı ve hükmü baya kısa sürdü.

Şimdi ise Stark Hanesi, Castery Kayası başta olmak üzere bir çok hane düşman/karşı karşıya. Bir çok kişi Starklara karşı yanlış yaptı ve onları yok olma seviyesine getirdi, onlara ait olanı aldı ama Jojen Reed’in söylediği gibi “Kurtlar dönecek.”

Bu sizce sadece Kışyarı’na döneceğine dair bir müjde mi? Bence değil. Bu ayrıca düşmanlar için bir uyarı/tehdit diye yorumluyorum çünkü geri döndükleri zaman düşmanlarına olacak şeyler ortada. Her ne kadar sonradan değişmişse de son kitabın ismi A Time for Wolves idi. Yani Kurtların Saati /Kurtların Zamanı olarak çevirmek uygun olur. (GRRM’in gündeliğinde isim değişikliğini haber eden güncellemeyi geçmiş dönemlerde okumuştum ama bunun gerekçesine dair bir şey gözüme ilişmemişti.)

Kış Geliyor, sadece bir uyarı değil, bir tehdit de.

“Kış Geliyor ve biz Starklar da geliyoruz; Kurtlar, en karanlık dönemde/kışın hüküm sürer ve biz Starklar, Kış Krallarıyız, kış bizim hükmümüzdedir.”

Siz ne dersiniz? Bu söz gerçekten bir uyarı kadar bir tehdit de olabilir mi?

Önemli Cevaplar

 1. Çok güzel yazmışsın eline sağlık. Bende bu sözün böyle olduğunu düşünüyorum. Keşke artık okuyabilsekte nasıl olduğunu görsek. Bence uzun geceden starklar olmazsa kimse canlı çıkamaz o yüzden böyle bir tehdit havası var ve unutulmuş eski dinde dahil her şeye starklar sarılıyor. Asla unutmuyor.

 2. Bahar Rüyası’nın önceki isminin Kurtların Zamanı olduğunu düşünürsek bu bilgi oldukça degerli

  Bir yerde şey duymustum: En son kuzeydeki WF merkezli fırtınanın oluşma sebebi WF’de Stark olmamasiymis. Uçuk ama ilgi çekici bir fikir

  Kış Geliyor sözünün bir tehdit olduğu yaygın bir düşünce ve ben de buna katilanlardanim. Tüm hanelerin sözü tehditken Starklarinkinin sadece uyari olmasi sacma olurdu.

 3. Kalemine sağlık…
  Her zaman aklımdan geçen bir noktaydı bu…
  Diğer hane sözleri hep kendilerini öven/tanıtan sözler iken Starkların sözleri diyara uyarı gibi…

 4. Kendimi derste gibi hissettim :blush:
  Will konuşma anında söylenen gelecekle ilgili eylemleri anlatır. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden kesin emin olamayız. Çünkü gelecek belirsizdir.

  1. Ekin is having a party at the weekend.
  2. Ekin is going to have a party at the weekend.
   Cümlelerini örnek olarak ele alalım.

  İlk cümlede Ekin parti vereceği günü belirlemiş, tüm gerekli ayarlamaları ve düzenlemeleri (partinin nerede verileceği, katılacak kişilere davetiye gönderme, yiyecek ve içecekler, müzik Vs) yapmıştır.

  İkinci Cümlede Ekin sadece parti vereceği güne karar vermiştir ancak gerekli ayarlamaları henüz yapmamıştır (yiyecek, içecek, partide yapılacak aktiviteler, katılacak kişilerin davet edilmesi Vs.)

  Will bölümüne gece gireceğim. Çocukları kreşten ve bakıcıdan toplamak zorundayım :smiling_face_with_three_hearts:

 5. Karşında öğrenmek isteyen biri olunca iyidir İngilizce dersi :blush:

  Will, gelecekte başlayıp, gelecekte bitecek olayları anlatmak için kullanılır. Bunun için yüzde vermeye çok gerek yok diye düşünüyorum.

  Muhtemelen öğretmeniniz size modals konusunda probability/possibility (bir olayın gerçekleşme ihtimalini) anlatırken bu yüzdeyi vermiş olabilir. Bu durumda yüzde verilebilir.

  Will tehdit etmek için kullanıldığında planlanmış bir tehdit değildir. Daha çok uyarı niteliğindedir. Senin verdiğin örnekteki gibi “I will kill you” söyleyen kişi öldürme işlemini gerçekten gerçekleştirme niyetinde değildir. Sadece göz korkutuyordur.

  Ama bu cümle “I am going to kill you” şeklinde kurulduğunda, söyleyen kişi öldürme planını yapmıştır. Nerede, nasıl öldüreceğine karar vermiştir ve bu kesinlikle bir tehdit ya da vaat değil yapılacak iştir.

  “Winter is coming” cümlesine geri dönecek olursak, geyiğe vurmadan olmaz, Kış=Starklar geliyor işte. Ayağınızı denk alın diyorlar. :joy:

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

20 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar