Express‘in haberine göre George R. R. Martin, Not A Blog sitesinde 6. kitabın yayım tarihinin yaklaştığına dair bir işaret vermiş olabilir ki GRRM’in işaret vermeyi ne kadar sevdiğini biliyoruz.

71 yaşındaki yazar, sonraki yaza kadar kitabı bitirme sözü vermişti. Elbette daha önceki yıllarda da benzer söz verdiği için hayranlar sözüne çok da güvenmese de bu sene daha iyimser olmak için sebeplerimiz var gibi görünüyor.

GRRM, son dönemlerde sık sık şehir dışı ve ülke dışı gezilere katıldı. Geçtiğimiz dönemlerde de senede bir iki kere ziyaret etmeye özen gösterecek kadar çok sevdiğini belirttiği New York şehrine gittiğine dair sitesinde bir bilgi yayımladı.

“Dünyadaki en sevdiğim şehirlerden biri ve ziyaretlerim her zaman yarı zevk yarı iştir.”

Martin, Midtown Comics’e Starpol kitabının imza günün giderken halletmesi gereken bir işi de olduğunu itiraf etti.

“İş tarafında tüm yayıncılarımı (birkaç tane var), ajanslarımı (birkaç tane var), editörlerimi (geçmiş ve şimdiki) ve de HBO’daki arkadaşlarımı ve meslektaşlarımı (geçmiş ve şimdiki) ziyaret ediyorum.”

Yayıncılarını ve editörlerini görmesi muhtemelen 6. kitabını nerede yayımlayacağına dair bir ön görüşme niteliğinde. Biz biliyoruz ki yazar, Kış Rüzgarları taslağını teslim etmeye çok yakın.

Aslında yakın tarihteki bir söyleşisinde yazar, kitabını bitirmeye yaklaştığını işaret ediyor.

“Bir kitabı gerçekten bitirdiğimde, bana gelen o acele etme hissini biliyorsunuz. Kısa öyküler yazmak daha kolay çünkü her birkaç haftada bir o acelecilik hissine kapılırım ama biliyorsunuz ki şimdi sekiz ya da ona benzer bir zamanda bir bu hisse kapılıyorum. Lakin bu çok büyük bir acelelik hissi ve ben nispeten yakın bir gelecekte Kış Rüzgarları’nı bitirdiğimde tekrar olmasını umuyorum.”

Nispeten yakın zamanda cümlesi, GRRM’in ASOIAF’ı tamamlaması adına oldukça cesaretlendirici duruyor.

Elbette bazı okuyucular Martin’in açıklamalarına temkinli yaklaşılması konusunda hemfikir. Kimisi de kitabın bitmiş olabileceğini ama önemli bir ana karakterin ölümü üzerinde çalıştığını düşünüyor.

ASOIAF’a hakim oluşuyla öne çıkan BryndenBFish, Martin’in 6. kitapta ölecek bir karakterin ölüm sahnesini hala yazmadığını duymuş, bunun kim olduğu hakkında bilgi vermeyip, tahmini de okuyuculara bırakmış.

Bu ASOIAF okuyucularının yabancı olduğu bir durum olmazdı. GRRM’in üçüncü kitapta da Kırmızı Düğün’ü yazmayı en sona bıraktığını biliyoruz.

Yorumlar bu içerik için devredışı