Ejderhaların Dansı – 2 ‘da Dans meselesini irdeler iken bir şey fark ettim. Orada değindiğim meseleyi ayrı bir başlık olarak açmak gerekiyordu, diye düşündüm.

Dany merakla şövalyeyi izliyordu. Adam kendisinden epeyce büyüktü, kırkını geçmiş olmalıydı. Saçları dökülmeye başlamıştı ama çok güçlü ve zinde görünüyordu. İpekli ve pamuklu kıyafetler yerine, yün ve deriden yapılmış bir kıyafet giymişti. Koyu yeşil tuniğinin göğsüne iki ayağı üstünde duran siyah bir ayı figürü işlenmişti.

Dany’nin Jorah ile ilk karşılaşması buydu. Sonrasında kıza yakın durup olan biten her şeyi Varys’e “af” karşılığında bir raporla gönderiyordu. Zaman içerisinde Jorah, kıza karşı duygular beslemeye ve onu korumaya çalışsa da Qarth şehrinde dahi Varys’e rapor göndermeye devam etmişti. Ondan sonrasında durmuştu ama bu durum Dany için çok acı verici bir ihanet olarak kayda geçti. Jorah’ı sürgün etti ve Ölümsüzler evinde göreceği söylenen üç ihanetten (aşk) birinin o olduğuna karar verdi.

Jorah’ın o ihaneti aşk, altın ya da kan ihanetinden birine giriyor mu siz karar verin ama ben olaya daha farklı bir şekilde yaklaşacağım.

Her ne kadar Dany’nin Jorah’ın casusluk faaliyetlerinden “uyarılar” sonrası haberi olmuş olsa da bu eylemin, uyarılardan önce gerçekleşmeye başlamış olması önemli. Yani nasıl Mirri’nin eylemini Dany gibi üç ihanet içerisinde “gerçekleşmiş” olarak kabul edemesek, aynı şey Jorah için de geçerli. Mirri de Jorah da eylemlerini birbirleriyle paralel bir zamanda gerçekleşmişti ve Dany, birinin eyleminde o zaman diğerinin eyleminden çok sonra haberdar oldu, o kadar. Haliyle “aşk” ihaneti olarak göremeyiz. Zaten unutmayın ki “olacak” olanları söyledi Ölümsüzler, “olmuş” olanları değil. Yani geçmişte olana değil gelecekte olana bakmak gerek.

Buna rağmen Jorah’tan bir ihanet gelebileceğini düşünüyorum.

Ondan gelecek bir ihanet gerçekten de bir “aşk” ihaneti olabilir. Biz genelde Dany’nin aşık olacağı veya olduğu kişiden bir ihanet görmeyi bekledik, bu hala geçerli; aşık olduğu (Daario) ya da olabileceği birinden gelebilir bu ihanet ama Jorah ile yüzleşir iken şövalye “seni sevdim.” dediği zaman, Dany bu kısmı “aşk ihanetine” işaret olarak yorumladı. Yani kendisine aşık olan birinden bir ihanet olarak. Haliyle sadece Dany’nin aşık olduğu değil ona aşık birinden de bir ihanet görme ihtimalimiz olasılıklar arasına alınmalı. Biz şimdilik bu kısmı bırakıp, adım adım ilerleyelim.

  • Jorah, Dany’e ihanet edebilecek kapasitede biri mi?

Jorah’ın aşık olduktan sonra ve sürgün yedikten sonra umutla Dany’e dönme çabalarını okurken bu adamın, sonuna kadar onun yanında kalacağını farz ettik. Zira sarsılmaz görünen bir sadakat görüntüsü sergiledi. Elbette ben hala bunu böyle düşünüyorum ama Ateş ve Kan kitabını okurken fark ettiğim şeylerle birlikte ciddi bir tehdit de gördüm. Haliyle sorguladım. Bu yüzden sonuna kadar sadık kalması ihtimaliyle ihanet etmesi ihtimalinin hemen hemen birbirine yakın bir oran olduğunu düşünüyorum. En azından benim için -şimdilik- %50/50 Zaten en beklenmeyen kişiden gelen bir hamle, tam da GRRM’in yazım tarzına uyuyor.

Şimdi gelelim böyle düşünme nedenlerime.

  1. Yeşil Uğursuzluğu

Artık herkesin ezberlediği üzere yeşil, bizim Dany’e uğursuzluk getiriyor. Şöyle sıralar isek eğer; Xaro’nun özel dairesinin zemini yeşil mermerdendi ki bu adam Dany’nin ejderhalarından birini istiyordu ve dahası sonradan açıkça düşmanlığını göstermişti. Kraznys yeşil bir tokar giyiyordu ki kendisi malum biridir. Kasap Cleon yeşil terlikler göndermişti ki olan bitenler malumdur. Qarth Ölümsüzleri sonrası Dany’yi öldürmek için gönderilen suikast silahının olduğu kutuya yeşim (yeşil) taşı kakılmıştı ve dahası silahın kendisi olan zehirli böcek de “yeşil” idi. Meereen’de çekirgeyle zehirlemek istemişlerdi(çekirgeler ağırlıkta yeşil ve tonlarında olur). Diğer yandan Galazza Galare yani namı diyar Yeşil Fazilet adı üstünde yeşil ile betimleniyor ve muhtemelen Harpiyanın kendisi olmakla beraber gözleri de yeşil. Rhaegal yeşil renkte ve halihazırda Quentyn’i yakarak muhtemelen Dorne ittifakının sonunu getirdi (Bir tek Quhuru Mo yeşil pelerin giymesine rağmen kötü bir etkiye -şimdilik- sahip değil gibi ama son iki kitaba bakarak yorum yapmalı, iki kere göründü; daha da göreceğiz derim).

Gelelim bir diğer “yeşil” ile sarmalanmış kişiye; Jorah Mormont. Aile arması yeşil zemin üstüne siyah ayı. Sürekli olarak aile renkleri olan yeşil pelerin ya da kıyafet ile gezmekte. Bu yüzden Dany’e karşı bir uğursuzluk getirmesini gayet mümkün.

Elbette “casusluk” meselesi yüzünden zaten yaptı yapacağını diyebiliriz ki şahsen ben, bu şekilde yordum hep ama madem yeni bir ihanet ön görüyoruz, yeşil bir işaret olarak burada dursun.

  1. Ölümsüzlerin Uyarıları

Ölümsüzler, Dany’e ihanetler göreceğinden bahsetti. Bu ihanetlerin “gelecekte” olacağını ifade ettikleri gibi bunların ona çok ağır, çok sarsıcı, mihenk taşı değerinde olması lazım ki uyarıldı. Aksi halde ufak tefek önemsiz ihanetler sadece can sıkar ama büyük kayıplar verdirecek yahut çok güvenilen kişilerin ihanetleri kuşkusuz kahredici olacaktır.

Jorah’ın casus olduğunu öğrendiği zaman zaten Dany’nin canı yanmıştı ve şüphesiz içinde bir iz de bıraktı. Buna rağmen “casus” olduğu ortaya çıkması Dany’nin hayatında yıkıcı etkisi olan bir ihanet değildi. Zaten Jorah’ı affetmeye niyetli olarak karşısına çıkardığını da görüyoruz, yani adam gurur yapıp ters cümleler kurmasa Dany, onu affedip, yanındaki yerini korumasını sağlayacaktı. Bu da “af dilemesi ” ve “yalvarması” halinde Jorah’n casusluğunu affedebileceği bir yanlış olarak gördüğünü gösteriyor. Zira Dany için yaptığı onca şey de var ve onu sevdiğini çok iyi biliyor.

“Zorundayım?” Çok geçti artık. Jorah sözlerine af dilenerek başlamalıydı. Dany onu affetmeye niyetlenmişti ama yapamazdı.

Eğer Jorah, ileride bir ihanet gerçekleştirir ise. Basit bir casusluk meselesinden de öte bir ihanet… Bu, Dany’nin asla affedemeyeceği ve dahası onun için büyük yıkım getiren bir şey olur. Zira en yıkıcı ihanet, en beklenmeyen; en yakınından gelendir. Jorah, bu tür ihanete uymakta.

  1. Ejderhaların Dansı – Criston Cole

İşte benim Jorah’ın taraf değiştireceğine inanmamı sağlayan sebep…

Criston Cole, Kral Muhafızı Lord Kumandanı ve Kral Yapan. Kendisi ilk aşamada “siyahların” tarafında prensesin muhafızlığını yaptı, onun gözdesi idi. Aşk dedikoduları olsa da bu işin aslı hiç bilinmedi ama adamın, prenses tarafından reddedilmesi muhtemeldir. Zira prensesin en yakını iken bir anda -sebebi bilinmiyor- prensesten nefret eder hale geliyor ve “yeşiller” tarafına geçiyor ve düşmanı oluyor. Cole iyi bir savaşçı. Kömür siyahı saçları ve yeşil gözleri var. Dondarrion’un Siyah Sığınak kalesinde doğdu. Kral’ın taht kutlaması için Bakire Havuzun’daki turnuvada (prensesin uğurunu takarak) zafer kazanarak şampiyon oldu ve 7 yaşındaki prensesi aşk ve güzellik kraliçesi ilan ettiğinden beri onun yanından ayrılmadı, ta ki düşmanı olana kadar. Muhafızlığını yaptığı süre boyunca prensesi şımartmasıyla biliniyor. KM’de boşluk olunca onlar arasındaki yerini aldı ve Lord kumandanlığa kadar yükseldi. Siyah saçları, onun ilk Rae tarafında, yeşil gözlerin de onun daha sonra yeşiller tarafında yer alacağına bir çeşit FS olduğunu düşünüyorum. Dans’ta renkler önemlidir.

Jorah Mormont, Greyjoy isyanı sonrası Robert tarafından şövalye ilan edildi ve sonrasında Lannis Limanı turnuvasına katılarak 2. karısını görüp aşık oldu; ondan aldığı uğurla turnuva şampiyonu olarak onu taçlandırdı ve onunla evlendi. Bundan sonrasını onun ağzından dinleyelim. Özet

Jorah, karısını sevdiği kadar ondan nefret de eden biri. Bu da bize Jorah’ın aşık olduğu kişiye karşı aynı oranda nefret duyabileceğini göstermekte, aynı Cole gibi. Dahası ironik şekilde Jorah’ın karısı Dany’e benzemekte.

“Karınız nasıldı Sör Jorah, yani nasıl görünüyordu?”

Sör Jorah hüzünle gülümsedi. “Doğrusunu isterseniz size benziyordu Daenerys.” Reverans yaptı. “İyi uykular kraliçem.”

Dany titredi, cübbesine sıkıca sarındı. Bana benziyormuş. Bu, tam olarak anlayamadığı bazı şeyleri açıklıyordu. Beni istiyor, diye düşündü, anlamıştı. Beni de onu sevdiği gibi seviyor. Bir şövalyenin kraliçesini sevdiği gibi değil, bir adamın bir kadını sevdiği gibi.

Yani görünüşe göre Jorah’ın Dany’e duyduğu aşk bir yerde de kendi karısına benzetmesinden geliyor gibi.

Jorah ve Cole’un Targaryen kızlarına aşık olması ve reddediliyor olması, ikisinin de bir turnuvada şampiyon olması gibi şeyler şu ana kadar benzerlik gösteriyor. Ayrıca Jorah da Cole gibi ilk başta Dany’nin yeminli kalkanı iken daha sonra kraliçe muhafızlarının ilki hatta Lord Kumandanı olması da aynı. Cole’un saç ve göz renkleri onun Dans’taki taraflarına işaret etmişti; Jorah’un aile armasının renkleri ve giydiği kıyafetler de onun Dans’taki taraflarına işaret ediyor diye düşünüyorum; önce siyahlar (Dany) daha sonra yeşiller (muhtemelen Jon’dan bahsediyoruz çünkü Dans başlığında yazdığım gibi yeşil ancak Jon’a en iyi uyuyor).

  • İhanetin Sebepleri?

Bunun için bir çok senaryo üretilebilir. Cole gibi aşkına karşılık bulamamasının etkisiyle araları bozulup karşı tarafa geçebilir ama ben, bu kısma çok ihtimal vermiyorum çünkü zaten Jorah’ın karşılık almayacağını bildiğini düşünüyorum, aptal değil sonuçta. Sürgün yemesine rağmen hala yanında olmak için çabalaması da buna işaret.

Benim kafamdaki ihtimal “ev” üzerinde. Jorah’ın aşk yarası kadar ev yarası da var. Dany’nin yaptığı eylemlerden ya da yapmaya niyetlendiği eylemlerden birinin Jorah’ın kendi hanesine ve evine karşı olumsuz bir eylem, bir tehdit veya benzeri bir olması durumunda Jorah’ın tepkisini çekip ihaneti gerçekleştirebilir. Zaman içerisinde Dany’nin Rae-Maegor gibi sert ve aşırı eylemlerde bulunmasını beklediğimiz için bu olası bir durum. Sonuçta herkesin bir sınırı vardır ve kan, ağır basar. Aşık da olsa kendi ailesinin hayatını onun için takas edecek değildir.

Özetle üç ihanetten “aşk” olanı, Jorah için gayet uygun görünmekte. Siz ne dersiniz?

Yorumlar bu içerik için devredışı