Harrenhall Hayaleti, Dişi Kurt, Kurt Çocuğu, Kan Çocuğu, Kara Yürek, Yalnız Kurt, Gece Kurdu…”

Arya Stark, Ned Stark’ın en küçük kızı ve üçüncü (Jon’u da sayarsak dördüncü) çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. Arya, serinin yazarı GRRM dahil, bir çok okuyucunun hayranı olduğu bir karakter, bilhassa kızlar arasında… Belki bunda biraz da Arya’nın karakter özellikleri ve verdiği mesajlar etkilidir. Bu kısmı biraz daha açmadan önce GRRM’in Arya’yı yazarken kimden esinlendiğini öğrenelim. Aslında Martin’e göre Arya, onun tanıdığı birden fazla kadından parçalar taşımaktır.

Özellikle de cinsel devrimin ve feminist hareketin 10 yılı, 60’lar ve 70’lerde genç bir adamken tanıdığım kadınlardan bazıları… ‘Bir koca bulup ev hanımı olmalıyım’ fikrini benimsemeyen çok sayıda genç kadın tanıdım.”

Arya, GRRM’in de ifade ettiği gibi “içine itildiği rolden” memnuniyet duymayan, bundan rahatsızlık hisseden bir karakter olarak öne çıkıyor ve tabiri caiz ise ataerkil düzene karşı direniyor. Modern çağda kadınların oldukça rahatsız olduğu ve sıkça dile getirdiği bu “ataerkil düzen tarafından kadına biçilen rol” meselesi göz önüne alındığı zaman ASOIAF okuyucularının önemli bir kesiminnin (bilhassa kadın okuyucuların) neden Arya’yı sevdiği hatta hayran olduğunu anlamak güç değil çünkü Arya, bizim “kadın direnişimizin” simgesi olarak öne çıkıyor. Bu konudan muzdarip olup da Arya’da kendisinden bir parça görmeyen kadın yoktur. Onun da Taht Oyunları kitabında Jon’a ifade ettiği gibi; “Kadınlar da önemlidir!”

Bunu birilerin kafasına çivi ile çakmamız gerekiyor.

Gelelim bu yazının hazırlanma sebebine: bugün 16 Mart ve Arya Stark’ın isim günü! Aslında Mart aylarında doğduğu iyi kötü bilinse de “gün” olarak tespit edilen tarih %100 kesinlik içermese de tahminler aşağı yukarı 16 Mart’ı göstermekte. ( Hayranların hazırladığı zaman çizelgesi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZsY3lcDDtTdBWp1Gx6mfkdtZT6-Gk0kdTGeSC_Dj7WM/edit#gid=8 ) Biz de Arya Stark hayranları olarak onun isim gününü kutlamak adına böyle bir yazıyı kaleme almak istedik.

İlk olarak onunla ilk tanışmamdan kısaca bahsetmek istiyorum. Yıllar evvel Game Of Thrones dizisinin ilk bölümünü izlediğimde, diğer herkesle beraber, onu tanıdım ve hemen ısındım. O günlerde ona bu kadar hayran olacağımı biliyor muydum hatırlamıyorum ama sonradan kendimle benzeştirdiğim aşikar. Kitapları okuyunca da hayranlık daha fazla arttır çünkü onu daha iyi tanıdım.

Her hayran adına konuşamam belki ama kendi adıma neden Arya Stark’ı sevdiğimi söylemem gerekir ise yukarıdakine ek olarak şunları ifade etmem gerekir. Her şeyden önce Arya Stark’ta kendimden çok fazla parça görüyorum; bir türlü dikiş dikmeyi becerememesi, kadınsal işlerden fazla haz etmemesi, sık sık öfkelenmesi ve bunu göstermesi, kiminle konuşursa konuşsun samimi ve dürüst konuşmayı tercih etmesi ve hayallerinden vazgeçmemesi. Bunlar aklıma gelen ilk şeyler.

Diğer yandan Arya’nın sadakat duygusu, sevdiklerini ve masumları koruma güdüsü,vicdanı, adalet yönünün güçlü olması, idealistliği, her kesimden insanla iletişim kurup, onlarla zaman geçirmekten hoşlanan mütevazi tavrı (ki bizim evrenimizde seçimlere girse “sizdenim” havası verdiğinden baya oy toplar) ve kendini korumak için başkasına muhtaç olmaktan ise gücünün yettiğince bunu kendisinin yapması ve zeki/akıllı oluşu da beni kendisine çekiyor.

Arya’nın güçlü kişiliğine ve dik duruşuna da bayılıyorum! Düşmanları kara bulut gibi üstüne çöküp, onu sıkıştırsalar bile kişiliğinden hiçbir ödün vermeden direnmeyi sürdürüyor ve sonunda bir çıkış yolu buluyor( Allah var şimdi, kimi kişiden az yardım da almadı değil).

Elbette Arya bir Mary Sue karakteri değil. Onun da kendi içinde hataları ve yanlışları var ama hangimizin yok ki? Eğer birini sevecekseniz, kusurlarını yok sayarak yahut aklamaya çalışarak hasır altı etmek yerine; onlardan ders çıkarıp, kabul ederek yapmak gerekir. Aksi halde sevdiğinizi sandığınız kişiyi değil, hayallerinizdeki kişiyi seviyorsunuzdur. Bu da o kişiye karşı haksızlıktır. Lakin bugün onun isim günü, onun güzel yönlerinden bahsetmek gerekir.

Arya’mızı olduğu ve olacağı her haliyle seviyoruz, yapacak bir şey yok iflah olmaz bir Arya hayranıyız ki bundan da şikayetimiz yok. Umarım sizin de yoktur çünkü ortalıkta dolanmaya devam edeceğiz. Daha da önemlisi bir kadın olarak “sosyal adalet” isteyen her kadında Arya’dan bir parça göreceksiniz, alışmadıysanız alışmaya bakın. İğne kınından bir kere çıktı!

Siz de Arya’yı yad etmek adına onunla ilk tanıştığınızda ne hissetiğiniğizi, düşündüğünüzü ve hayranı olduysanız bu süreci, sebeplerini yazıp bizlerle paylaşın.

Bizim gibi bir iflah olmaz bir Aryacı iseniz de profilinizde :wolf: Arya Stark Tarikatı Üyesi :dagger: yazarak kardeşliğimize katılabilirsiniz. 😉

:wolf: Arya Stark Tarikatı Üyesi :dagger:

:wolf: Arya Stark Abartı Timi Üyesi :dagger:

İlk yorumu sen yap!  forum.gameofthronestr.com